Wsparcie starań Krakowa i Małopolski o czyste powietrze dla mieszkańców miasta i regionu – to jedno z zadań, które wypełniać będzie nowe Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (LAŚ) Politechniki Krakowskiej. Jego możliwości poznał dziś prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który odwiedził nowe centrum badawcze Politechniki w Czyżynach. Laboratorium, wybudowane przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego, jest przygotowywane do oficjalnego otwarcia (jesienią). Rozpocznie pracę w nowym roku akademickim.

Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz. Będą dotyczyć m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Takie analizy posłużyć mogą np. jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych. Wyniki badań prowadzonych w LAŚ PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Na podstawie badań ekspertów  z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym. LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą,  posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje – np. przy narażeniu na oddziaływanie wiatru, nawalnych deszczów, obciążenia śniegiem, nagłe zmiany temperatur i inne zjawiska pogodowe, tak teraz dynamicznie się zmieniające. Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych. – To ważne tematy dla nas wszystkich – zwłaszcza mieszkańców Krakowa i Małopolski. Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym środowisku i takie zapewnić swoim dzieciom i wnukom. Dlatego przygotowując już plany badawcze dla nowego laboratorium przedstawiamy jego możliwości władzom miast i regionów – Krakowa i innych miast Małopolski, także ośrodków śląskich, w tym Żywca i Bielska-Białej. Wszystko po to, aby w pierwszej kolejności podjąć najpilniejsze wyzwania naszych miast i regionu i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych  dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz.

Oprócz rektora Politechniki, prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego podjęli dziś także prorektor dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, który będzie zarządzał nowym centrum badawczym oraz zespół naukowy LAŚ z jego pomysłodawcą prof. Andrzejem Flagą na czele. Tematem rozmowy był szeroki zakres działań badawczych, którymi Politechnika Krakowska może wesprzeć Kraków. W czerwcu nowe laboratorium PK wizytował też wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Obecnie w Czyżynach, gdzie stoi gotowy już budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, trwają prace wykończeniowe, ostatnie montaże i testy aparatury badawczej przed jesiennym oficjalnym otwarciem. Sercem laboratorium są dwa tunele aerodynamiczne, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i imponujący system wentylatorów.

Na pierwszym od lewej: Prof. Andrzej Flaga, pomysłodawca LAŚ, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektor PK prof. Andrzej Szarata, prof. PK Lucyna Domagała, dziekan Wydział Inżynierii Lądowej PK oraz prof. PK Tomasz Kapecki, prorektor uczelni; rektor PK prof. Andrzej Szarata, dr Łukasz Flaga, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oglądają wyposażenie Laboratorium; budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej / fot. Jan Zych

(mas)

LogotypyRPO

Rektor Szarata, Łukasz Flaga i Prezydent Majchrowski oglądają wyposażenie laboratorium Budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej