Informatyka, architektura, budownictwo, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria medyczna, mechanika i budowa maszyn, matematyka stosowana – to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w letniej rekrutacji. Rekrutacja na Politechnikę Krakowską trwa w trybie ciągłym do połowy września, cały czas można się rejestrować na studia.

 

 

Studenci podczas pleneru malarskiego
Fot. Jan Zych

 

Najwięcej miejsc na najpopularniejszych kierunkach 

 

W letniej rekrutacji na studia na rok akad. 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych – 4 tys. miejsc (w tym 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie 10 tys. podań. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów Politechnika Krakowska ma latem w ofercie 4,6 tys. miejsc. Oferuje 34 kierunki studiów, niektóre prowadzone w j. polskim i j. angielskim. Najwięcej miejsc czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością na Politechnice Krakowskiej kierunkach: budownictwo, architektura, informatyka (na trzech wydziałach).

 

Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym 11 i 12 lipca poznają jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów. W lipcu odbędą się kolejne postępowania rekrutacyjne według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca (będą widoczne cały czas w Portalu rekrutacyjnym PK w panelu do rejestracji) będzie się też można zapisywać w sierpniu i wrześniu (ogłoszenie wyników z rejestracji z sierpnia i września nastąpi w dwóch postępowaniach kwalifikacyjnych we wrześniu).

 

Kierunki informatyczne nie schodzą z tronu

 

W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę Krakowską najwięcej podań złożyli na kierunki z grupy IT. To już od kilku lat trwały trend. Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechnika Krakowska otrzymała ponad 1000 zgłoszeń! O jedno miejsce walczyło tu blisko 10 osób. O miejsce na informatyce stosowanej (na Wydziale Mechanicznym) starało się 8 kandydatów, a na informatyce w inżynierii komputerowej ponad 7. Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszeń na miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji! 

 

Bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się niezmiennie prestiżowe, politechniczne klasyki – takie jak architektura, budownictwo,  kierunki z grupy transportowych. Na architekturę i budownictwo aplikowało po blisko 900 kandydatów. Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc (ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim). Na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Kandydaci na PK nie boją się też matematyki, wzrosła liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK. 

 

 

Najwięcej podań w I postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia na rok 2023/2024 złożono na kierunki:

 

→ Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 1069 (liczba miejsc 108)

→ Architektura w j. polskim i angielskim (W. Architektury) – 892 (255+30)

→ Budownictwo w j. polskim lub angielskim (W. Inżynierii Lądowej) – 877 (504+36)

→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 575 (72)

→ Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 511 (72)

→ Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 491 (108)

→ Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 434 (108)

→ Biotechnologia (W. Inżynierii i Technologii Chemicznej) – 376 (120)

→ Mechanika i budowa maszyn w j. polskim lub angielskim  (W. Mechaniczny) – 337 (144+18)

→ Matematyka stosowana (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 326 (72)

 

 

Czołówka kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby kandydatów na miejsce w I postępowaniu kwalifikacyjnym na PK to:

 

→ Informatyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 9,90

→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 7,99

→ Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 7,10

→ Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 4,67

→ Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 4,55

→ Matematyka stosowana (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 4,53

→ Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 4,02

→ Matematyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 3,69

→ Inżynieria medyczna (Wydział Mechaniczny) – 3,60

→ Geoinformatyka (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 3,53

 

Rekrutacja na Politechnikę trwa do września

 

Rekrutacja na Politechnikę, także na niektóre kierunki na studiach II stopnia (magisterskich), trwa w trybie ciągłym do połowy września. Wtedy będą znane ostateczne wyniki naboru. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac komisji rekrutacyjnych na poszczególnych wydziałach, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym PK. Tam również możliwość przejścia do systemu elektronicznej rejestracji, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje o wolnych miejscach i trwających wciąż naborach na poszczególne kierunki.

 

 

 

 

(m)