Towarzystwo Badań Naukowych Sigma Xi to międzynarodowe stowarzyszenie założone dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli wszystkich dyscyplin naukowych i zainicjowania współpracy pomiędzy nimi. Członkiem tej organizacji został dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.

 

W uznaniu Twoich osiągnięć naukowych i wkładu w rozwój wiedzy w Twojej dziedzinie, mamy przyjemność nominować Cię do pełnego członkostwa w Sigmie Xi(…) – tak brzmi początek wiadomości, którą otrzymał dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK. Profesorowi zostało zaproponowane „pełne członkostwo” w Towarzystwie Badań Naukowych Sigma Xi (Sigma Xi, The Scientific Research Honor Society). Jest ono dostępne tylko dla osób wykazujących się znacznymi osiągnięciami badawczymi, które potwierdzone są publikacjami naukowymi.

 

Certyfikat członowstwa prof. Michała Łacha w Sigma Xi (treść certyfikatu w języku angielskim).  List powitalny przedstawicieli Sigma Xi skierowany do prof. Michała Łacha (treść listu w języku angielskim).

 

Sigma Xi powstała w 1886 r. w Cornell University i jest to jedna z najstarszych organizacji naukowych na świecie. Jej członkami byli i są wybitni naukowcy, w tym ponad 200 laureatów Nagrody Nobla (m.in. Albert Einstein, Enrico Fermi, Linus Pauling, Francis Crick oraz James Watson). Założyciele Sigmy Xi od początku podkreślali, że organizacja będzie oddana całej nauce. Celem stowarzyszenia jest wspieranie promocji prac naukowych, rozwijanie współpracy między naukowcami ze wszystkich dziedzin oraz współpraca nauki z przemysłem.

 

– Członkowie Sigma Xi mają dostęp do szerokiej gamy korzyści, takich jak np. możliwość nawiązywania kontaktów czy pozyskiwania grantów badawczych i nagród za wybitne badania naukowe. Mogą też wymieniać pomiędzy sobą poglądy i doświadczenia oraz wypowiadać się na forach Sigma Xi na najważniejsze tematy dotyczące badań naukowych. Członkowie tej organizacji mogą również uczestniczyć w specjalnych konferencjach. Warto wspomnieć, że Towarzystwo Badań Naukowych wydaje także artykuły naukowe – mówi dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.

 

Sigma Xi jest jednym z największych na świecie interdyscyplinarnych towarzystw naukowych. Do tej organizacji można dołączyć przez nominację, której dokonują dwaj członkowie Sigmy Xi lub ubiegać się samodzielnie o członkostwo (obowiązują wówczas specjalne procedury). Profesor Michał Łach nie ubiegał się osobiście o przyjęcie do Sigmy Xi. Członkostwo w tej organizacji zostało mu zaproponowane w uznaniu dla jego osiągnięć, a jest ich naprawdę sporo. Warto przypomnieć, że prof. Michał Łach był na liście TOP 2% za rok 2021, wśród autorów publikacji, które były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2021 r.

 

Dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK pracuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Jest on absolwentem Wydziału Mechanicznego (kierunek inżynieria materiałowa). Na tym samym wydziale podjął także studia doktoranckie, a w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Z kolei w 2022 r. na podstawie uchwały Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa Politechniki Śląskiej został mu przyznany stopień doktora habilitowanego.

 

Profesor Michał Łach działalność naukowo-dydaktyczną łączy z doświadczeniem zawodowym i wspólnie z przedsiębiorcami realizuje projekty badawczo-rozwojowe. W pracy naukowej skupia się m.in. na badaniu materiałów i przetwarzaniu odpadów. Wiele z prowadzonych przez niego prac i opracowywanych technologii zgodnych jest z założeniami gospodarki bezodpadowej czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyniki jego prac mogą być wykorzystywane przez przemysł i dlatego bywają komercjalizowane. W 2015 r. prof. Michał Łach wraz z prof. Januszem Mikułą i przy udziale INTECH PK założył pierwszą na PK spółkę typu spin-off.

 

Prof. Michał Łach posiada spory dorobek naukowy obejmujący publikacje autorskie i współautorskie, patenty czy opisy technologii know-how. Brał udział w przygotowywaniu różnych ekspertyz oraz opracowań dla przemysłu. Profesor był również członkiem Rektorskiej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich oraz Komisji Regulaminowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Pełni także funkcję kierownika projektu Lider z NCBR oraz opiekuna sekcji BudMat działającej przy Kole Naukowym Materiałów Funkcjonalnych Smart Mat.

 

Dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK był i jest kierownikiem wielu projektów krajowych i zagranicznych. Przykładem może być projekt pn. „Opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów na bazie diatomitu oraz wypełniaczy diatomitowych”, o którym więcej można przeczytać w artykule: „Naukowcy z PK pracują nad efektywnym materiałem do pochłaniania substancji ropopochodnych”. Celem tego projektu jest opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów i materiałów funkcjonalnych na bazie diatomitów, czyli zwięzłych skał osadowych. Politechnika Krakowska realizuje ten projekt wspólnie z Specjalistycznym Przedsiębiorstwem Górniczym Górtech Sp. z o.o. Projekt „Opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów na bazie diatomitu oraz wypełniaczy diatomitowych” został wydłużony do końca października 2023, więc badania jeszcze trwają. W ramach projektu udało się m.in. zmodernizować jedyną w Polsce kopalnię diatomitu. Poza opracowaniem technologii obróbki surowca zrealizowano za kilka mln zł innowacyjną linię pilotażową – mówi dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(jg)