Jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z majestatycznego Broad Peak. Anna Tybor – skialpinistka, architektka i absolwentka Politechniki Krakowskiej – zapisała się na stałe w historii alpinizmu i jest kolejną kobietą, która dowiodła, że to nie płeć decyduje o tym, kto może osiągnąć najtrudniejsze cele w tej dziedzinie.

 

 

19 lipca br., ok. godziny 18.00 Anna Tybor i towarzyszący jej Tom Lafaille stanęli na szczycie Broad Peaku (8 051 metrów n.p.m.). Z powodu późnej pory, część zjazdu odbyła się po ciemku, ale 20 lipca około godz. 14.00 lokalnego czasu szczęśliwie udało im się dotrzeć do bazy. Samo wejście na szczyt także nie było łatwe. Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, położona na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jedno z najbardziej wymagających i ekstremalnych miejsc na Ziemi, gdzie panują skrajne warunki pogodowe, a zdobycie tego szczytu wymaga ogromnego doświadczenia, odwagi i wytrwałości. Anna Tybor stanęła przed wieloma wyzwaniami, ale dzięki swojej pasji, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy, pokonała je wszystkie.

 


Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, położona na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jedno z najbardziej wymagających i ekstremalnych miejsc na Ziemi, gdzie panują skrajne warunki pogodowe, a zdobycie tego szczytu wymaga ogromnego doświadczenia, odwagi i wytrwałości.


 

Jej droga do szczytu rozpoczęła się na Politechnice Krakowskiej, gdzie ukończyła studia na kierunku architektura (Wydział Architektury). Pochodząca z Zakopanego Anna Tybor pierwsze górskie doświadczenia zdobywała już jako dziecko, a w wieku trzynastu lat, sięgnęła po raz pierwszy po Puchar Polski w skialpinizmie. Podczas studiów jej miłość do gór i wspinaczki rosła. Często łączyła swoje akademickie zobowiązania i wspinaczkowe ekspedycje, udowadniając tym samym, że pasja może iść w parze z nauką. W trakcie studiów wyjechała na rok do Włoch, by doskonalić swoje umiejętności narciarskie i alpinistyczne.

 

Po ukończeniu studiów Anna Tybor poświęciła się alpinizmowi na pełen etat. We wrześniu 2021 roku jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z Manaslu — innego ośmiotysięcznika (8163 metry n.p.m.) położonego w Nepalu, ósmej pod względem wysokości góry świata i uznawanej za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Warto zaznaczyć, że Anna postanowiła wspiąć się na szczyt Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Zjazd na nartach trwał w sumie pięć godzin. Poza Anną w zespole znajdowali się włoscy przewodnicy górscy: Marco Majori i Federico Secchi oraz fotograf Piotr Drzastwa.

 

Anna Tybor nie tylko zdobyła szczyt Broad Peak, ale także jest kolejną alpinistką, która otworzyła szerzej drzwi dla innych kobiet w tej dyscyplinie. Jej sukces inspiruje innych ludzi, by walczyli o swoje marzenia i jest dowodem na to, że poświęcenie, ciężka praca i determinacja prowadzą do osiągnięcia najwyższych celów.

 

(J. S.)