Drużyna polskich szpadzistek zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w Mediolanie. To pierwsze takie złoto zespołu szpadzistek w historii. Sukces cieszy tym bardziej, że w zwycięskiej drużynie znajduje się absolwentka PK – Renata Knapik-Miazga.

 

 

Polki w składzie: Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice) i Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa) pokonały w finale Mistrzostw Świata Włoszki 32:28 i tym samym wywalczyły złoty medal. Tryumf przybliżył naszą drużynę szpadzistek do awansu na igrzyska olimpijskie w Paryżu, bowiem zdobyły one cenne punkty do rankingu kwalifikacji olimpijskiej.

 

 


Warto podkreślić, że wygrana polskich szpadzistek to największy sukces polskiej szermierki od 16 lat. W 2007 r. złoty medal na Mistrzostwach Świata drużynowo zdobyły florecistki. Natomiast dla zespołu szpadzistek jest to pierwsze złoto w historii.


 

 

Jedną z współautorek tego historycznego sukcesu jest Renata Knapik-Miazga, absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Na swoim koncie ma ona liczne osiągnięcia, które plasują ją na pozycji liderki rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Tylko w tym roku Renata Knapik-Miazga wywalczyła m.in. pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w szpadzie czy w Pucharze Świata Grand Prix w Budapeszcie. W maju br. wraz z drużyną zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata seniorek rozegranym w Fudżajrze.

 

Wraz z drużyną Renata Knapik-Miazga również w minionych latach odnosiła sukcesy na arenie międzynarodowej zdobywając np. brązowe medale Mistrzostw Świata w 2017 r. i w 2022 r., złoty medal Mistrzostw Europy w 2019 r., srebrny medal Mistrzostw Europy w 2018 r. Startowała ona także na igrzyskach olimpijskich w Tokio (2021 r.). W 2022 r. Renata Knapik-Miazga została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.