Co prawda do października jeszcze ponad dwa tygodnie, ale na Politechnice Krakowskiej już pojawili się nowi studenci. Wszystko za sprawą kolejnej edycji „Adapciaka”, czyli obozu integracyjnego dla nowych żaków, który stanowi doskonałą okazję, by poznać uczelnię i Kraków, a przede wszystkim starszych kolegów i koleżanki. „Adapciak” rozpoczął się 12 września, a potrwa do niedzieli 17 września. Program obozu jest rozbudowany. Po atrakcjach w stolicy Małopolski, na uczestników czeka pobyt w Zdyni – malowniczej miejscowości położonej na terenie powiatu gorlickiego.

 

„Adapciak” organizowany jest przez Samorząd Studencki PK. Inicjatywa realizowana jest już od 15 lat. W tym roku „Adapciaka” koordynuje Dominika Wanat, studentka inżynierii materiałowej. – Główną ideą „Adapciaka” jest ułatwienie studiowania „Pierwszakom” i umożliwienie przyjemnego startu na Politechnice Krakowskiej. Każdy uczestnik ma okazję na przeżycie wspaniałej przygody, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zdajemy sobie sprawę, że spora grupa nowych studentów nie zna Krakowa ani kampusów Politechniki. Pomagamy im okiełznać miasto i uczelnię. Służy temu m.in. gra miejska – tłumaczy Dominika Wanat. W „krakowskim” programie wydarzenia nie mogło zabraknąć zwiedzania najciekawszych laboratoriów uczelni i jej kampusów oraz spotkania z rektorem Politechniki Krakowskiej prof. Andrzejem Szaratą, które odbyło się 13 września w Sali Senackiej. Nowi studenci zostali zakwaterowani w jednym z akademików na Osiedlu Akademickim Politechniki Krakowskiej, co jeszcze bardziej pozwala poczuć studencki klimat.

 

Jak mówi koordynatorka tegorocznego „Adapciaka”, wspólne działania integrują grupę. – Dzielimy się z nowymi studentami swoim doświadczeniem studenckim, tłumaczymy na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach października. Nie brak też miejsca na rozrywkę. Niesamowitym czasem będzie nasz wspólny wyjazd do Zdyni. Oczywiście wszyscy nowi studenci nie mogli wziąć udziału w „Adapciaku”, ale wierzymy, że grupa uczestników podzieli się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą i tym samym również im ułatwi start na studiach – mówi Dominika Wanat. Podczas pobytu w Zdyni (14-17 września) nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez starszych studentów dla nowych kolegów. Przewidziane są m.in. szkolenia, sesja egzaminacyjna na wesoło, bumperball i inne gry.

 

 

Uczestnicy i organizatorzy „Adapciaka” odwiedzają kampus główny PK (13 września 2023 r.) / fot. Jan Zych

 Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej pozują do wspólnego zdjęcia wraz z rektorem PK  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej
 Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej podczas spotkania z rektorem, który stoi i przemawia do studentów  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej  Uczestnicy Adapciaka na Politechnice Krakowskiej

 

(bk)