Katarzyna Jamioł, studentka architektury krajobrazu i architektury na Politechnice Krakowskiej, otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla studentów „ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023”. Jej projekt pn. „Kossak Square”, będący rozwinięciem projektu semestralnego, uplasował się na II miejscu w kategorii Sophomore. To kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla ambitnej architektki z PK.

 

– Punkt lub kropka są głównymi twórcami formy. Postrzegamy studentów architektury jako te kropki, które mają potencjał do stworzenia architektury, która będzie inspirować i stąd inicjatywa ArchiDots – możemy przeczytać na stronie organizatorów konkursu. Studentów nagradzano w kilku kategoriach: Freshman Category, Sophomore Category, Junior Category i Senior Category. Wśród laureatów tegorocznej edycji są utalentowane osoby z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Brazylii, Indii czy Izraela. Katarzyna Jamioł jest jedyną laureatką z Polski.

 Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł  Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł

 

„Kossak Square”, a więc wyróżniony (First Special Mention) projekt studentki Politechniki Krakowskiej, nawiązuje do zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka, usytuowanego przy placu Juliusza Kossaka 4 w Krakowie. Neogotycki dworek został w 1869 r. zakupiony przez Juliusza Kossaka i przez dziesięciolecia należał do tej rodziny. W 1960 r. dworek został wpisany do rejestru zabytków, został wyremontowany, lecz w latach 80. XX w. zaczął podupadać. Kossakówka od końca 2019 r. należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W swoich pomysłach na rewitalizację tego szczególnego miejsca, Katarzyna Jamioł zwróciła uwagę m.in. na potrzebę zadbania o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienia ławek, a także stolików w budynku i na zewnątrz wraz z przestrzenią kawiarnianą, zapewnienia bezpiecznych przejść dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką oraz utworzenia przestrzeni parkowej, której elementy będą nawiązywać do obrazów Juliusza Kossaka. Projekt „Kossak Square” stanowi rozwinięcie pracy semestralnej zrealizowanej przez studentkę na kierunku architektura krajobrazu (w ramach przedmiotu Projektowanie Zintegrowane). Temat kursowy prowadzili: dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK (prodziekan Wydziału Architektury), dr inż. arch. Wojciech Rymsza-Mazur, prof. PK oraz mgr inż. arch. Jacek Konopacki, wszyscy z Katedry Architektury Krajobrazu WA PK.

 

Katarzyna Jamioł jest studentką dwóch kierunków – architektury krajobrazu i architektury. Aktywnie działa w Kole Naukowym Krajobrazy „Landscapes”. Jest zaangażowana w prace naukowe i organizacyjne. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W 2022 r. zajęła III miejsce w kategorii Student Artysta w ramach Plebiscytu „Szafirowe Smoki”, organizowanego przez Samorząd Studencki PK. Katarzyna Jamioł została też laureatką programu stypendialnego PK, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni. Była członkinią zespołu (Katarzyna Jamioł, Małgorzata Pięciorak i Krzysztof Pryt) nagrodzonego w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”. Studentka wniosła również istotny wkład w opracowanie międzynarodowej wystawy IFLA Europe 2022 Reconsidering Nature. Jednym z partnerów wystawy była Politechnika Krakowska.

 

(bk)

 

Grafiki użyte w tekście: wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu