Politechnika Krakowska po raz kolejny zaprasza w swoje progi wszystkich miłośników nauki! 29 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, w ramach której atrakcje przygotowują Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki,  Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, a także Wydział Mechaniczny. Rejestracja na niektóre wydarzenia ruszyła już 21 września. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń. 

 

 

Przed nami kolejna odsłona wydarzenia, które wpisało się w małopolski kalendarz imprez popularnonaukowych. Pozwala ono zapoznać się z pracą naukowców i poszerzyć swoją wiedzę na temat fascynujących zagadnień naukowych. Odbywające się podczas Nocy Naukowców prezentacje, pokazy, warsztaty i wykłady to szansa na to, by skorzystać z wiedzy ekspertów i zapoznać się z ich osiągnięciami naukowymi. Jednym z miejsc, które włącza się w to wydarzenie jest Politechnika Krakowska, na której odbędzie się niemal 40 różnorodnych atrakcji!

 

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki odbędą się dwa pokazy. Jeden z nich pozwoli uczestnikom zrozumieć metody zagęszczania materiałów przy użyciu prasy, a drugi związany będzie z metodami wyrobu hydrożeli. Noc Naukowców to także okazja do tego, by dowiedzieć się więcej na temat ich przydatności.

 

Pokazy chemiczne podczas Nocy Naukowców w 2022 rokuUczestnicy Nocy Naukowców będą mogli zwiedzić także wybrane pracownie i laboratoria Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Jednym z nich jest Laboratorium Leków, w którym nie tylko poznają oni nietypowe metody syntezy, ale także dowiedzą się jaką rolę pełnią komputery w procesie poszukiwania substancji aktywnych. Z kolei w Laboratorium Nanocząstek uczestnicy będą mieli m.in. możliwość uczestniczenia w procesie otrzymywania i charakterystyki nanocząstek o właściwościach antymikrobiologicznych.

 

Kolejnym niezwykłym miejscem otwartym dla uczestników Nocy Naukowców będzie Laboratorium Światła. To właśnie tu odbędą się widowiskowe pokazy z pogranicza fotochemii oraz fizyki. Tematem przewodnim wydarzenia będzie światło ultrafioletowe oraz jego praktyczne wykorzystanie przez człowieka. Nie zabraknie także warsztatów dla najmłodszych uczestników. Podczas nich dzieci zapoznają się z techniką pisania światłem oraz tworzenia wiadomości szyfrowanych światłem UV. Równie ciekawie zapowiadają się pokazy pirotechniczne, które (o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne) odbędą się na parkingu przed budynkiem WIiTCh.

 

Chemia wielu osobom kojarzy się głównie z doświadczeniami, których oczywiście nie zabraknie na Politechnice Krakowskiej podczas tegorocznej Nocy Naukowców. Będą to eksperymenty z różnych dziedzin chemii. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć także udział w pokazie, który wyjaśni im zasadę działania fitotestów, czyli testów, w których rośliny służą jako wskaźniki zanieczyszczenia środowiska. W ramach wydarzenia „Wielka ekspansja – spienianie poliuretanów” realizowany będzie pokaz związany z otrzymywaniem materiałów piankowych.

 

Podczas Nocy Naukowców będzie można wziąć udział w różnych warsztatach. Jedne z nich, o nazwie „Studio piękna w domu” to okazja do tego, by zapoznać się z surowcami stosowanymi do produkcji kosmetyków oraz z tajnikami technologii wytwarzania różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Z kolei warsztaty „Zbadaj swoją wodę z kranu!” to doskonała okazja do tego, by zbadać przyniesioną przez siebie wodę pitną pod kątem wybranych parametrów.

 

Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej odbędą się też popularnonaukowe wykłady, które m.in. wyjaśnią jak można wykorzystać osiągnięcia nanotechnologii do ochrony życia i zdrowia, w tym do walki z nowotworami czy przedstawią główne założenia biomonitoringu. Warto jednak pamiętać, że większość wydarzeń odbywających się na WIiTCh wymaga wcześniejszej rejestracji.

 

Najwięcej wydarzeń w ramach Nocy Naukowców dostępnych będzie na Wydziale Mechanicznym PK. Fani motoryzacji będą mogli poznać projekt PK MechPower i zobaczyć  bolid elektryczny, który projektują i budują – od podstaw – studenci KN Pojazdy Samochodowe oraz KN Automatyki i Robotyki.  Noc Naukowców to także okazja do tego, by poczuć się jak kierowca rajdowy i sprawdzić swoje umiejętności w symulatorze wyścigowym, który został zbudowany w oparciu o replikę bolidu Formuły 1. Jeśli ktoś woli jednak pojazdy poruszające się po torach to będzie mógł skorzystać z  symulatora Tramwaju NGT6, który od 2021 r. wspomaga szkolenie kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK.

 

Na Wydziale Mechanicznym odbędą się również liczne pokazy. Jeden z nich będzie dotyczył osadzania kropli wody na różnych powierzchniach. W ramach doświadczenia laboratoryjnego uczestniczący będą mogli zapoznać się z metodami ochrony przed kroplami deszczu. Organizatorzy zaplanowali także pokaz wykorzystania kamery termowizyjnej, praktycznego wykorzystania grawerki oraz warsztaty z technologii druku 3D. Pracownik PK pokazuje sprzęt laboratoryjny podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w 2022 roku

 

Podczas Nocy Naukowców na Wydziale Mechanicznym będzie można poznać różne roboty. Zaprezentowane zostaną m.in. roboty podwodne – cyberryby, autonomiczne roboty przemysłowe oraz mobilne. Z kolei wydarzenie „Poznaj zasady ruchu zbiorowego” to okazja do tego by zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, które dotyczą budowy i eksploatacji pojazdów szynowych.

 

Noc Naukowców to doskonała okazja do tego, by zbadać techniki pracy inżyniera dzięki zabawom z modelowaniem 3D i analizami w programie SolidWorks, zapoznać się ze systemami do tworzenia skanów 3D czy systemami bezpieczeństwa w taśmociągach przemysłowych.

 

Ciekawe pokazy będą dotyczyły wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy wydarzeń dowiedzą się w jaki sposób techniki rzeczywistości wirtualnej wykorzystywane są w przygotowaniu produkcji czy w pracy designera, także będą mogli zobaczyć prezentację rzeczywistości wirtualnej z wykorzystaniem okularów 3D Google Oculus Rift.

 

Podczas Nocy Naukowców odbędzie się demonstracja kaskadowego systemu chłodniczego, który wykorzystuje energię słoneczną do zasilania pierwszego stopnia. Komora chłodnicza może być również wykorzystywana jako komora termoklimatyczna, w której zakres kontrolowanych temperatur to od około -45 do +90 stopni Celsjusza.

 

Noc Naukowców na PK to okazja do tego, by zaglądnąć w głąb różnych przedmiotów. Będzie to możliwe podczas prezentacji przemysłowego tomografu pomiarowego. Ciekawym miejscem, które zostanie udostępnione uczestnikom Nocy Naukowców jest stanowisko do wizualizacji oddymiania budynków wysokich. Z kolei w ramach wydarzenia „Cyfrowa korelacja obrazu” zaprezentowane zostanie stanowisko obrazujące za pomocą kolejno wykonanych fotografii pomiar przemieszczenia konstrukcji i działanie obciążeń zewnętrznych.

 

Podczas Nocy Naukowców będzie możliwość zwiedzenia laboratorium wyposażonego w Multisensoryczny Współrzędnościowy System Pomiarowy oraz optyczne i stykowe urządzenia do obrazowania topografii powierzchni. Uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć również pokaz działania referencyjnej Współrzędnościowej Maszyny Pomiarowej.

 

Oczywiście na Wydziale Mechanicznym nie zabranie atrakcji dla najmłodszych. Wśród nich są: warsztaty graficzne dla dzieci w pracowni artystycznej, design studio – pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz techniki projektowania i modelowania przedmiotów codziennego użytku na przykładzie wykonanych projektów.

 

Podczas Nocy Naukowców odbędzie się także mini wykład dot. obserwacji jesiennego nieba oraz zasad korzystania z aplikacji Stellarium. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaplanowana jest także obserwacja nieba przez teleskop.

 

 

 

Dokładny program wydarzenia dostępny tutaj

 

 

 

Na zdjęciach Noc Naukowców 2022 / fot. Jan Zych