5 października w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” odbyła się inauguracja 5. roku akademickiego w Szkole Doktorskiej Politechniki Krakowskiej. – W kolejnym roku działania Szkoła Doktorska PK będzie kształcić ogółem 270 doktorantów, z czego około 30 proc. będzie realizować doktoraty wdrożeniowe z IV, V, VI i VII edycji – mówiła dyrektor Szkoły Doktorskiej, dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK. – W tym roku do SD PK zostali przyjęci pierwsi doktoranci w ramach dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja. Tym samym wszystkie wiodące dyscypliny uprawiane na każdym z wydziałów PK, zagościły w Szkole Doktorskiej – podkreślała prof. Cimochowicz-Rybicka. Przypomnijmy, że poszerzenie oferty SD PK o nową dyscyplinę było możliwie dzięki uzyskaniu przez Politechnikę Krakowską znakomitych ocen w ewaluacji działalności naukowej, w tym kategorii A dla dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja.

 

W uroczystej inauguracji roku akademickiego w Szkole Doktorskiej PK wzięli udział przedstawiciele władz Politechniki Krakowskiej, a więc prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK oraz pełnomocnik rektora ds. kształcenia dr inż. Otmar Vogt. Wykład inauguracyjny pt. „Centrum Technologiczne ABB – połączenie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych projektów” wygłosiła dr inż. Renata Porębska, Senior Scientist ABB. Swoimi doświadczeniami dotyczącymi kształcenia w SD PK podzielili się z nowymi doktorantami ich starsi koledzy, mgr inż. Maciej Pilch oraz mgr inż. Jakub Zielonka. Pod koniec uroczystości laureaci Uczelnianej Sesji Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej wśród doktorantów otrzymali wyróżnienia.

 Prof. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka stoi na katedrze, za nią prorektorzy i pełnomocnik Vogt  Prof. Dariusz Bogdał przemawia

 

W kolejnym roku działania Szkoła Doktorska PK będzie kształcić ogółem 270 doktorantów, z czego około 30 proc. będzie realizować doktoraty wdrożeniowe z IV, V, VI i VII edycji. Obecnie na pierwszy rok przyjęliśmy 61 osób, wśród których 7 zrealizuje doktoraty wdrożeniowe wyłonione na drodze dość restrykcyjnego konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki – przekazała w swoim przemówieniu inauguracyjnym dyrektor Szkoły Doktorskiej dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK. Przedmiotem wspomnianego programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy szkołami doktorskimi a otoczeniem społeczno-gospodarczym, polegającej na kształceniu doktorantów w kooperacji z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami. Celem takiej współpracy jest wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej. Przykładowo, wśród politechnicznych projektów zakwalifikowanych do VI edycji programu w ub. roku, znalazły się m.in.: „Diagnozowanie anomalii w procesie produkcyjnym z wykorzystaniem uczenia maszynowego jako sposobu przewidywania awarii oraz problemów występujących zarówno w produkcie, procesie jak i sprzęcie” (wspólnie z Philogic Sp. z o. o.), „Program do optymalizacji prac konserwacyjnych i przeglądów lądowych i morskich farm wiatrowych poprzez zastosowanie inteligentnych systemów monitoringu i diagnostyki turbin wiatrowych” (z Energa Wytwarzanie S.A), „Opracowanie technologii robocasting dla druku 3D elementów na osnowie ceramiki tlenkowej” (z CREATEC Sp. z o.o.), „Dyspersyjny, cienkowarstwowy tynk elewacyjny o zwiększonej odporności kolorystycznej” (z Henkel Polska Sp. z o.o.), „Wpływ wybranych czynników na ocenę zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie wodociągowym” (z przedsiębiorstwem Wodociągi Miasta Krakowa S.A.).

 

Rok temu podczas inauguracji wspominałam, że w następnym roku kalendarzowym liczymy na rozprawy doktorskie, które będą bronione w 2023 r. I tak też się stało. Obecnie składane są kolejne dysertacje doktorskie. Są to już wymierne efekty podjętych kiedyś zobowiązań oraz poniesionego wysiłku i trudu związanego z realizacją prac naukowych – podkreślała prof. Cimochowicz-Rybicka. Dyrektor SD PK zwróciła uwagę, że jednym z celów Szkoły jest stwarzanie i umożliwianie doktorantom uczestnictwa w różnych programach i inicjatywach. Należy do nich zaliczyć m.in. programy dotyczące umiędzynarodowienia szkół doktorskich, jak STER NAWA czy PROM. W przypadku pierwszego z programów, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oferuje instytucjom, które prowadzą szkoły doktorskie, pakiet wsparcia systemowego na okres 3 lat, które ma wspomóc m.in. doskonalenie jakości kształcenia w szkołach doktorskich oraz jakości badań naukowych prowadzonych przez doktorantów poprzez wykorzystanie międzynarodowych doświadczeń w tym zakresie, a także zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów. Z kolei celem programu PROM jest stworzenie mechanizmu wsparcia finansowego programów wymiany stypendialnej, adresowanych do doktorantów i kadry akademickiej. Programy te umożliwiać będą wzięcie udziału w krótkich formach kształcenia (trwających od 5 do 30 dni), aby podnieść kompetencje i kwalifikacje. Podczas inauguracji roku akademickiego, prof. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka przypomniała również, że w ub. roku Szkoła Doktorska PK rozpoczęła kształcenie w języku angielskim i regularną już rekrutację anglojęzyczną dla obcokrajowców. Zwróciła także uwagę na fakt, iż w roku 2024 rozpocznie się pierwsza ewaluacja szkół doktorskich.

 Maciej Pilch przemawia  Rektor Dariusz Bogdał wręcza wyróżnienia laureatom USKN

 

Utworzenie w 2019 r. Szkoły Doktorskiej PK było odpowiedzią na ustawę „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Zgodnie z przyjętymi zasadami Szkoła Doktorska proponuje kształcenie w dyscyplinach naukowych, w których Politechnika Krakowska posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Nadzór merytoryczny nad SD PK sprawuje Rada Szkoły Doktorskiej PK, w skład której wchodzą m.in. pracownicy naukowi Politechniki reprezentujący dyscypliny naukowe. I tak w gremium tym zasiadają obecnie: dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK (przewodnicząca), dr hab. inż. Michał Bereta, prof. PK (informatyka techniczna i telekomunikacja), dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, prof. PK (inżynieria lądowa, geodezja i transport), dr hab. inż. Sławomir Grądziel, prof. PK (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka), prof. dr hab. inż. Radomir Jasiński (inżynieria chemiczna), dr hab. inż. Stanisław Kuciel, prof. PK (inżynieria materiałowa), prof. dr hab. inż. Marek S. Kozień (inżynieria mechaniczna), dr hab. inż. Witold Mazgaj, prof. PK (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne), prof. dr hab. inż. arch. Maciej Motak (architektura i urbanistyka), a także mgr inż. Jakub Zielonka, przedstawiciel Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów.

 

 

 

(bk)

 

Fot. Jan Zych