W piątek i sobotę, tj. 13 i 14 października w Krakowie odbędzie się Międzynarodowe Biennale Architektury pn. „The city has to be recovered”. Miejscem dyskusji, spotkań i obrad będzie Centrum Kongresowe ICE. Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Kraków, ale w jego organizację włączyło się wiele instytucji, w tym m.in. Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, SARP Oddział Kraków, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Podczas biennale mocno wybrzmi głos ekspertów z Politechniki Krakowskiej. Już pierwszego dnia w panelu „Miejski Okrągły Stół” weźmie udział dziekan Wydziału Architektury prof. Magdalena Kozień-Woźniak, zaś dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Stanisław M. Rybicki będzie uczestniczył w panelu „Odkrywanie Rzek”. 14 października rektor PK prof. Andrzej Szarata zabierze głos w dyskusji „Miasto odporne w procesie transformacji”. Na bogaty program MBA składają się także wystawy, w tym z udziałem pracowników i studentów PK.

 

Baner BiennaleMiędzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie od 1985 r. Hasłem tegorocznej edycji jest „The city has to be recovered”. Organizatorzy tak tłumaczą potrzebę zmian we współczesnych miastach: – Proces erupcji skali miasta, dominacja infrastruktury (szczególnie samochodowej), realizowanej kosztem przytulności – spowodowały zatęsknienie do wcześniejszych modeli miasta, widocznych czy to w ikonografii, czy to w antropogenicznych złożach materialnych. Nostalgia, ale też niedostatki jakości przestrzeni miasta współczesnego, każą skupiać się na walorach dotykających sensów istnienia miasta. A jednym z takich sensów jest spotykanie się ludzi. Pożądanym jest, aby tym spotkaniom dawać jak najwięcej okazji w przestrzeni miejskiej. Trzeba tworzyć miejsca kreowane od nowa, ale także odzyskiwać, odbudowywać miejsca te zagubione, odnalezione w pamięci, a obecne wcześniej w nakładających się warstwach budulca i skorupy ziemskiej. Miejsca z kolei połączyć trzeba sprawnymi ścieżkami dostępu. Wspólnie tworzą one „przestrzeń między budynkami”, a składają się na nią drogi, ulice, skwery, place, parki. To w niej skupia się życie każdej aglomeracji – społeczne, gospodarcze, kulturalne, towarzyskie.

 

Dwudniowy program wydarzenia został podzielony na wiele paneli dyskusyjnych, w których głos zabiorą eksperci. 13 października o godz. 10.30 zaplanowano „Miejski Okrągły Stół”, czyli panel w ramach którego spotkają się przedstawiciele samorządu, architekci, deweloperzy, badacze miejscy, przedstawiciele zarządu SARP oraz Izby Architektów RP, żeby z różnych perspektyw przyjrzeć się warunkom uprawiania zawodu architekta oraz powstającej przestrzeni miejskiej, m.in. w kontekście nowelizowanej Ustawy o planowaniu przestrzennym z 2002 r. W dyskusji udział weźmie m.in. dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. O godz. 13.30 odbędzie się kolejna dyskusja, tym razem na temat odkrywania miejskich rzek. Miasta powstają i rozwijają się nad wodą, zaś rzeki, potoki i strumienie dają życie miastu. Zdarza się, że miasto wtłacza wodę w podziemne kanały, zaś wyschnięte koryta rzek zarastają domami. Jak na nowo odkryć miejskie rzeki? Nad tym zagadnieniem zastanowią się wspólnie uczestnicy: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK, dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki, prof. PK, Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, architekci z Grupa Centrala, Alek Janicki, artysta i kurator projektu Kultura Futura, Piotr Kempf, leśnik, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

 

W drugim dniu Międzynarodowego Biennale Architektury planowany jest panel „Miasto odporne w procesie transformacji”, który moderować będzie dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, kierownik Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury PK. Fenomen miast europejskich polega na tym, że potrafią one wciąż dostosowywać się do dynamicznych zmian w różnych obszarach i utrzymać swój charakter. Przykładami mogą być Barcelona, holenderskie Amersfoort i Łódź. W dyskusji nie zabraknie też wątków krakowskich, które poruszą rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, specjalista w zakresie inżynierii lądowej i transportu oraz Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa. W dyskusji pojawi się też koncepcja Nowego Miasta. W dyskusji podczas MBA uczestniczyć będą Carlos Marmolejo Duarte, architekt z ETSAB Barcelona, Micha de Haas, TU Delft, architekt miasta Almere, architekci Anna Aneta Tomczak, Robert Warsza oraz Sylwia Krzysztofik i Jakub Krzysztofik z 3D Architekci.

 

W czasie trwania MBA Kraków 2023 uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę projektów i prac badawczych nauczycieli akademickich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z ostatniego dziesięciolecia. 14 października o godz. 12.30 odbędzie się również prezentacja projektów studentów Wydziału Architektury PK i Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii.

 

Szczegółowy program Międzynarodowego Biennale Architektury znajduje się na stronie: mba2023.sarp.krakow.pl/program. W wydarzeniu można uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Udział jest bezpłatny, ale po uprzedniej rejestracji.

 

(bk)