Pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Rafał Blazy, prof. PK i dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK biorą udział w roli ekspertów w krakowskich konsultacjach społecznych dotyczących koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń części terenów Dzielnic XII i XIII (tzw. Nowego Miasta). W czasie rozmów mieszkańcy i przedsiębiorcy skupią się na wypracowaniu kierunku, w jakim powinny rozwijać się południowo-wschodnie tereny Krakowa. Oprócz ekspertów PK, w spotkaniach z mieszkańcami biorą udział zastępcy prezydenta Krakowa Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk. Dziś (12 października) drugie warsztaty odbędą się w Centrum Obywatelskim przy ul. Reymonta 20. W dyskusji eksperckiej weźmie udział prof. PK Kinga Racoń-Leja.

 

Grafika projektowa Ecotopia autorstwa studentów PKJak informuje miasto, celem konsultacji jest opracowanie akceptowalnego przez stronę społeczną długoterminowego planu rewitalizacji i rozwoju obszaru części Dzielnic XII i XIII z uwzględnieniem proponowanych zmian przestrzennych zapisanych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Miasta Krakowa 2014 roku oraz możliwych nowych rozwiązań w tym obszarze. Zebrane w czasie spotkań z mieszkańcami opinie posłużą jako inspiracja do dalszych prac nad rozwojem części terenów dzielnic XII i XIII. Konsultacje społeczne odbywają się w formule 3+2: trzech ogólnomiejskich spotkań z mieszkańcami Krakowa w formule warsztatów przyszłościowych oraz dwóch warsztatów partycypacyjnych z mieszkańcami, właścicielami nieruchomości, przedsiębiorcami, organizacjami i grupami nieformalnymi z terenu dzielnic XII i XIII. Udział w warsztatach wymaga rejestracji. 

 

Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się 3 października, ekspertem był dr hab. inż. arch. Rafał Blazy, prof. PK, kierownik  Katedry Planowania Przestrzennego Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego WA PK. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. wyniki ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców obu dzielnic. Jako trzy główne problemy dostrzegane na tym obszarze, wskazywali: niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturę drogową (70 proc.), nieprzyjemne zapachy z zakładów przemysłowych (66 proc.), a także niewystarczającą ofertę komunikacji miejskiej (57 proc.).

 

Dziś, podczas drugich warsztatów, w roli eksperta wystąpi dr hab. inż. Kinga Racoń-Leja, kierownik Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich WA PK. W czasie wprowadzającej dyskusji, w której weźmie udział, zarysowane zostaną inspiracje i uwarunkowania dla uczestników drugiej części wydarzenia – mini warsztatów przyszłościowych. Ekspertka PK podsumuje także na koniec prace uczestników warsztatów. 

 

Temat tzw. Nowego Miasta był wcześniej przedmiotem międzynarodowych warsztatów studenckich i sympozjum „New City – the vision of Kraków 2040”, które odbyły się w marcu br. na Politechnice Krakowskiej z udziałem studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskiej Politechniki, TU Dresden oraz ENSA Strasbourg. W warsztatach i sympozjum, zorganizowanych w tym roku przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa, postawiono przed studentami zadania dotyczące wizji Nowego Miasta czyli zagospodarowania terenów Rybitw i Płaszowa w formie nowej dzielnicy miejskiej Krakowa. Studenci mieli przeanalizować obszar, zapoznać się z zaproponowaną przez Urząd Miasta koncepcją Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W ramach warsztatów przygotowali w mieszanych zespołach (studenci architektury, architektury krajobrazu, PK i TU Dresden) strategie ideowe rozwoju urbanistycznego tego obszaru, z uwzględnieniem uwarunkowań przestrzennych (w tym istniejącej zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej), społecznych (potrzeb przyszłych mieszkańców i pracowników), środowiskowych (problemu zagrożeń powodziowych, retencji, zwiększenia obszarów zielonych, przeciwdziałania wyspie ciepła), transportowych (poszukując rozwiązań w obszarze transportu zbiorowego i indywidualnego). Na tej podstawie pracowali w Krakowie i Dreźnie nad koncepcją dla struktury przestrzenno-zielonej dla całości obszaru, koncepcją urbanistyczną i koncepcją przestrzeni publicznych.

 

Studenci opracowali rozwiązania przestrzenne, komunikacyjne i zielone, zaproponowali szeroki wachlarz funkcji społecznych i kulturowych. Swoje koncepcje uzupełnili o wizualizacje, szkice koncepcyjne całości i fragmentów obszarów. Wyniki warsztatów zostały zaprezentowane w czerwcu na PK, a potem na wystawie w Urzędzie Miasta Krakowa, towarzyszącej jubileuszowej Konferencji Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Opracowane przez studentów projekty mają charakter wizjonerski, nie zawsze oparte są na realiach, z tego względu mogą być traktowane jedynie jako zestaw alternatywnych rozwiązań wobec ewentualnych planów miasta dla tych przestrzeni. Jest to głos w dyskusji ze strony środowiska akademickiego – mówiła podczas prezentacji prac prof. PK Kinga Racoń- Leja, kierownik Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich na Wydziale Architektury PK.

 

Więcej o studenckich warsztatach na PK pisaliśmy tutaj

 

Więcej o konsultacjach społecznych na stronie Krakow.pl

 

(mas)

 

 

 

Grafika użyta w tekście: jedna z koncepcji prezentowanych na wystawie w UMK – Ecotopia, autorzy Olga Strejczek, Eliza Strarula, Michał Nowak, prowadząca przedmiot dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, prowadząca grupę dr hab. inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc