Agencja QS World University Rankings opublikowała nowy ranking europejskich uniwersytetów. Politechnika Krakowska znalazła się w nim jako jedna z trzech krakowskich uczelni zajmując 31 miejsce wśród uniwersytetów z krajów wschodnioeuropejskich, a 354 w ogólnym rankingu.

Trójka studentów w togach podrzuca w górę birety.W ogólnym rankingu europejskim ujęto 688 uniwersytetów. Na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Oksfordzki, a tuż za nim ETH Zurich. Co więcej, aż siedem z 10 najlepszych uniwersytetów w Europie ma siedziby w Wielkiej Brytanii.

Polskich uczelni ujętych w rankingu jest 33. Wśród nich najwyższą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 92 pozycji. Uniwersytet Jagielloński jako druga z najwyżej sklasyfikowanych polskich uczelni znalazł się na 122 miejscu. Oprócz UJ w rankingu QS World University Rankings: Europe 2024 pojawiły się jeszcze tylko dwie inne krakowskie uczelnie – Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska, które zajęły odpowiednio 342 i 354 miejsce.

Tegoroczny raport został opracowany tak, że za pomocą osobnych tabel można porównywać uczelnie z różnych regionów, np. Europy Wschodniej, Zachodniej, Południowej, Północnej i Azji Zachodniej. W rankingu QS World University Rankings: Eastern Europe 2024 porównane są 133 instytucje z Europy Wschodniej. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Karola (w całej Europie zajmuje on 86 miejsce). Co ciekawe, połowa z 10 najlepszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, w tym wspomniany już Uniwersytet Karola, to szkoły wyższe z Czech. W pierwszej „dziesiątce” znalazły się także trzy polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski (pozycja 2), Uniwersytet Jagielloński (miejsce 3) oraz Politechnika Warszawska (7). Wśród uniwersytetów z Europy Wschodniej Politechnika Krakowska zajęła 31 miejsce.

QS World University Rankings to rankingi najlepszych uczelni na świecie. Od 2004 r. publikowane są one przez organizację Quacquarelli Symonds (QS) (do 2009 r. wspólnie z „Times Higher Education”). Portfolio rankingów uniwersytetów QS World University Rankings jest jednym z najpopularniejszych na świecie źródeł danych porównawczych na temat wyników uniwersytetów.

fot. Canva