Ostatnie dni zaowocowały w sukcesy osiągnięte przez studentów automatyki i robotyki, takie jak pierwsze miejsce w kategorii „Najszybciej zrealizowane zadanie podczas Robo Challenge 2023” oraz pierwsze miejsce w konkursie ,,Młodzi naukowcy – wynalazcy 2023”.

 

 

Czterech mężczyzn. Jeden w średnim wieku z siwymi włosami i trzech studentów. W rękach trzymają duży voucher. „Ogólnopolskie Profesjonalne Mistrzostwa dla Firm Integratorskich i Szkół Wyższych w Programowaniu Robotów oraz Tworzeniu Stanowisk Zrobotyzowanych Robo Challenge 2023” to unikalne w swojej skali profesjonalne zawody w programowaniu robotów. Odbyły się one pod koniec września br. w Opolu. W tegorocznej edycji udział wzięło 16 drużyn. Do rywalizacji przystąpił także zespół z PK w składzie: Patryk Hebda, Jakub Hyla i Wiktor Mierzwiński, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Najszybciej zrealizowane zadanie podczas Robo Challenge 2023”.

 

Studenci studiów inżynierskich kierunku automatyka i robotyka oraz członkowie koła naukowego Automatyki i Robotyki (KNAiR) pod opieką dr inż. Stanisława Krenicha musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami konkursowymi zwyciężając w konkurencji o nazwie „Cela CWC-S – spawanie zrobotyzowane metodą MIG/MAG”. Polegała ona na tym, by jak najszybciej przygotować i zaprogramować cztery trajektorie spawania dla robota współpracującego przy użyciu interfejsu TabletTP oraz uczenia ręcznego TeachPendantem. Należało przygotować programy dla realizacji spoiny pachwinowej, spawania doczołowego blach, spawania tulejek oraz spawania doczołowego rur oraz uruchomić program w trybie automatycznym. Za zajęcie pierwszego miejsca zespół zdobył voucher na szkolenie z zakresu spawania zrobotyzowanego ufundowany przez firmę Fronius Polska Sp. z o.o. z Gliwic.

 

We wrześniu na Wydziale Mechanicznym PK miała miejsce także obrona pracy magisterskiej pt.: „Opracowanie systemuNa górze logo Fundacji Polonia International, potem napis „nagroda dla młodego naukowca-wynalazcy 2023 (również po francusku i angielsku). Większą czcionką: Pierwsza nagroda inż. Szymon Wcisło. Niżej: za projekt „Technologia produkcji biopaliw” przedstawiony podczas XVI międzynarodowych targów wynalazków i innowacji IT=NTARG 2023 Katowice (PL) 25.05.2023. Na dole trzy podpisy. Wokół złota ozdobna ramka. sterowania i wizualizacji dla reaktora biopaliw” przygotowanej przez mgr. inż. Szymona Wcisło, studenta automatyki i robotyki oraz członka KNAiR. Jakiś czas temu związany z tą pracą projekt został nagrodzony podczas XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. Promotorem pracy magisterskiej jest dr inż. Stanisław Krenich.

 

Celem konkursu „Młodzi naukowcy-wynalazcy 2023” było docenienie młodych naukowców i wynalazców realizujących ciekawe pomysły i projekty, które w przyszłości mogą stanowić o sile i konkurencyjności polskiej gospodarki. Zaprezentowanych zostało wiele rozwiązań, spośród których eksperci wybrali 8 najbardziej innowacyjnych z całej Polski. Ze wszystkich krakowskich uczelni jedyną nagrodzoną osobą był właśnie mgr inż. Szymon Wcisło z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, który w nagrodę otrzymał voucher na wyjazd do najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw i instytucji badawczych w Belgii oraz do Parlamentu Europejskiego. Jury doceniło opracowany przez niego system sterowania oraz automatyzacji procesu technologicznego dla jednej z wersji reaktora do produkcji biopaliwa, który znacząco skraca czas jego produkcji przy zachowaniu wymaganych parametrów jakościowych oraz możliwości elastycznego skalowania produkcji.

 

Automatyka i Robotyka jest dynamicznie rozwijającym się kierunkiem studiów w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Absolwenci AiR przygotowani są do pracy we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki rozwijającej się w ramach czwartej rewolucji przemysłowej, czyli w okresie transformacji dla przemysłu 4.0. Kierunek cieszy się sporym zainteresowaniem kandydatów na studia i znajduje się w czołówce kierunków studiów I stopnia pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Kierunek Automatyka i Robotyka otrzymał akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej ważną do roku akademickiego 2025/26.

 

 

 

 

fot. 1. Nagroda dla zespołu Politechniki Krakowskiej zdobyta podczas Robo Challenge 2023, fot. S. Krenich

fot. 2. Dyplom otrzymany przez mgr. inż. Szymona Wcisło w konkursie „Młodzi naukowcy-wynalazcy 2023”

 

 (jg/Wydział Mechaniczny)