Studenci z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej zdobyli główną nagrodę w ogólnopolskim Konkursie Kół Naukowych „KoKoN”. Ich zwycięski projekt o nazwie „Małe cząsteczki w wielkiej bitwie – opracowanie związków o działaniu przeciwnowotworowym” otrzymał również największą liczbę głosów wśród internautów i wygrał w kategorii FUT Favourite. W czasie Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych, podczas której rozstrzygnięto konkurs „KoKoN”, wyróżnienie zdobył też Samorząd Studencki PK za plebiscyt „Szafirowe Smoki” oraz Paweł Domino, prezes Zarządu Fundacji Politechniki Krakowskiej.

 

Do zdjęcia pozują laureaci konkursu Kokon oraz zdobywcy innych nagród dla PK i przedstawiciele uczelni, w tle balonyGala Środowiska Studenckiego FUT odbyła się 14 października. Już po raz kolejny poznaliśmy ambitnych i kreatywnych studentów – laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kół Naukowych „KoKoN”. Realizowany przez Forum Uczelni Technicznych konkurs skierowany jest do studentów uczelni technicznych działających w kołach naukowych. Rywalizacja ma na celu motywowanie do aktywności naukowej i społecznej oraz integrację środowiska studenckiego, propagowanie działalności naukowej, budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi.

 

W ramach konkursu studenci mogą zgłosić projekt w następujących kategoriach: projekt inżynierski (dotyczy projektów, w których połączone ze sobą elementy, mechanizmy i systemy tworzą spójne i sprawne konstrukcyjnie urządzenia, budowle, maszyny czy pojazd), badania naukowe (zakres obejmuje projekty badawcze w obszarach: technologie materiałowe, chemia, biotechnologia, fizyka, matematyka, technologie kosmiczne i satelitarne), edukacja (dotyczy kół naukowych, które w swoich działaniach rozpowszechniają wiedzę z zakresu danej dziedziny, celem zwiększania świadomości lub popularyzacji nauki), działania społeczne (zakres obejmuje projekty, których realizacja jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu), cyfryzacja (obejmuje projekty informatyczne w zakresie informatyki i cyfryzacji), innowacja i nowe technologie w ekologii i ochrony środowiska (projekty, które rozwiązały problem lub realizowały rozwiązania innowacyjne w obszarze nauk technicznych w aspektach ekologii i ochrony środowiska, z uwzględnieniem zagadnień czystej energii i powietrza), FUT Favourite (internauci wybierają trzy najciekawsze w ich opinii projekty ze wszystkich zgłoszonych, z których następnie Kapituła konkursowa wyłania zwycięzcę).

 

Projekt studentów z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej pn. „Małe cząsteczki w wielkiej bitwie – opracowanie związków o działaniu przeciwnowotworowym” zdobył nagrodę w kategorii badania naukowe, a także największą liczbę głosów wśród internautów, dzięki czemu wygrał w kategorii FUT Favourite. Autorami rozwiązania, które otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu na granty studenckie organizowanego przez FutureLab PK, są: inż. Wojciech Bachowski, Julia Chrzan, Kamila Marzec, inż. Patrycja Podobińska, Katarzyna Staroń. Opiekę naukową nad młodymi badaczami sprawują dr inż. Jolanta Jaśkowska i mgr inż. Anna K. Drabczyk, zaś kierownikiem projektu jest dr inż. Damian Kułaga – wszyscy z Katedry Chemii i Technologii Organicznej WIiTCh.

 

Celem projektu „Małe cząsteczki w wielkiej bitwie – opracowanie związków o działaniu przeciwnowotworowym” jest opracowanie drobnocząsteczkowych inhibitorów wykazujących działanie przeciwnowotworowe na liniach komórkowych raka piersi oraz raka jelita grubego, a więc substancji mogących stać się skutecznymi lekami na wskazane wcześniej nowotwory. Grupa badawcza skupiła się też na otrzymaniu związków na drodze reakcji bardziej przyjaznych dla środowiska, w tym reakcji wspieranych promieniowaniem mikrofalowym oraz ultradźwiękami.

 

W ramach projektu zsyntezowano bibliotekę związków chemicznych będących nowymi pochodnymi znanego leku przeciwpsychotycznego Olanzapiny. Otrzymane związki badano pod kątem hamowania namnażania komórek nowotworowych. Co ważne, wszystkie związki chemiczne otrzymano na drodze reakcji spełniającej zasady „zielonej chemii” z wydajnością powyżej 80 proc. w warunkach promieniowania mikrofalowego. To pozwoliło na znaczne skrócenie czasu syntezy z kilkudziesięciu godzin do kilkudziesięciu sekund. Grupę docelową opracowywanego rozwiązani stanowią firmy farmaceutyczne oraz instytuty badawcze zajmujące się nowotworami. Studenci z PK mieli już okazję zaprezentować wyniki swoich badań, m.in. na łamach czasopisma RSC Advances. Realizacja projektu była możliwa dzięki konkursowi organizowanemu przez FutureLab – jednostkę będącą studenckim laboratorium innowacji, które powstało kilka lat temu, by umożliwić żakom z Politechniki Krakowskiej, przy wsparciu finansowym uczelni i pomocy merytorycznej mentorów z PK i otoczenia biznesowego, realizację naukowych i projektowych pasji. Do tej pory odbyło się kilka edycji konkursu FutureLab na projekty studenckie.

 

W czasie sobotniej Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych wyróżnienie zdobył też Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej za zorganizowanie Plebiscytu Aktywności Studenckiej „Szafirowe Smoki”. I edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w ub. roku. SSPK postanowił docenić w ten sposób aktywność koleżanek i kolegów z kół naukowych, organizacji studenckich lub działania indywidualne. Rywalizacja plebiscytowa została podzielona na 10 kategorii. Na weekendowej gali Forum Uczelni Technicznych statuetka Autorytet FUT powędrowała do Pawła Domino, prezesa Zarządu Fundacji Politechniki Krakowskiej.

 

Na Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych, Politechnikę Krakowską reprezentowali przedstawiciele grupy zajmującej się chemią i technologią leków – zdobywców dwóch nagród, członkowie Parlamentu Samorządu Studenckiego PK: przewodnicząca SSPK i członkini Komisji Rewizyjnej FUT Marta Tyrka, I wiceprzewodniczący SSPK Krzysztof Kusak, II wiceprzewodnicząca SSPK Dominika Wanat, sekretarz SSPK i członkini Prezydium FUT Natalia Guzik , a także kierowniczka FutureLab PK Monika Firlej oraz Krzysztof Pszczółka, przewodniczący Prezydium FUT w kadencji 2020, obecnie pracownik Centrum Sportu i Rekreacji PK.

 

(bk)

 

Fot. materiały FutureLab PK