Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej im. dr inż. Władysławy Marii Francuz, prof. oświaty, zainaugurował kolejny, już 13. rok akademicki. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”. Uczestniczył w niej prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer. Wykład inauguracyjny wygłosił dr inż. Jacek Wojs z Wydziału Mechnicznego PK.

Uniwersytet Trzeciego Wieku PK prowadzi warsztaty, zajęcia ruchowe i wykłady, które odbywają się zarówno w formie stacjonarnej, jak i hybrydowo. Wśród wykładowców pojawiają się m.in. osoby ze świata nauki, podróżnicy czy pasjonaci różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki. Są to zarówno pracownicy Politechniki Krakowskiej, jak i innych ośrodków. – W bieżącym roku akademickim w ofercie UTW znajdą się wykłady z filozofii, historii Krakowa, psychologii społecznej, zdrowia. Słuchacze mają możliwość zapoznania się z obsługą systemu android, skorzystania z lekcji języka angielskiego, czy poćwiczenia umysłu podczas zajęć treningu pamięci. Niezaprzeczalnie największym zainteresowaniem cieszą się, jak co roku, zajęcia ruchowe. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla osób w wieku senioralnym, dlatego UTW proponuje im aż 8 rodzajów zajęć z zakresu sportu i tańca oraz obozy sportowe – mówi mgr Anna Cygan z Centrum Pedagogiki i Psychologii, która zajmuje się organizacją i administracją UTW PK. Koordynatorem Uniwersytetu jest mgr Małgorzata Rakoczy.

Uczestnicy inauguracji roku akademickiego UTW PK siedzą na widowni w pawilonie "Kotłownia"  Prorektor Marek Bauer przemawia, trzyma mikrofon w ręce  Uczestnicy inauguracji roku akademickiego UTW PK siedzą na widowni w pawilonie "Kotłownia"  Dr Jacek Wojs z wykładem inauguracyjnym, w tle slajd jego prezentacji

Oprócz uczestnictwa w różnego typu zajęciach czy wykładach, słuchacze UTW mogą także brać udział w wycieczkach oraz spotkaniach okolicznościowych. Warto podkreślić, że od ubiegłego roku Uniwersytet Trzeciego Wieku PK współpracuje z Pałacem Krzysztofory, co dla słuchaczy stanowi okazję do tego, by lepiej poznawać historię Krakowa.

Bogata oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku PK cieszy się sporym zainteresowaniem. Na bieżący rok akademicki zapisało się ponad 220 osób i chociaż rekrutacja jest już zamknięta to na liście rezerwowej zapisywani są kolejni chętni. Co ciekawe, niektórzy słuchacze uczestniczą w UTW PK od początków jego istnienia, czyli już od 13 lat.

Więcej zdjęć z inauguracji roku akademickiego UTW PK