7 października w Operze Krakowskiej odbył się Dzień Budowlanych, będący okazją do uhonorowania wysiłku i zaangażowania osób zasłużonych dla branży budowlanej, wśród których nie mogło zabraknąć inżynierów budownictwa związanych z Politechniką Krakowską. Uroczystość w operze została zorganizowana przez Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie.

 

Na scenie stoją laureaci Odznaki Honoris Gratia, którą wręcza wiceprezydent MuzykDzień Budowlanych zgromadził wielu gości. Na widowni Opery Krakowskiej zasiedli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Jerzy Muzyk, II zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju, rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Gospodarzem uroczystości był mgr inż. Mirosław Boryczko, przewodniczący MOIIB. Podczas wydarzenia wręczono statuetki Małopolski Inżynier Budownictwa 2022 oraz odznaki Honoris Gratia – wyróżnienia nadawane od 2005 r. przez prezydenta Krakowa za szczególne zasługi dla miasta. Laureatami odznaki są instytucje, stowarzyszenia, organizacje i osoby zasłużone dla krakowskiej społeczności. Odznaki Honoris Gratia z rąk wiceprezydenta Jerzego Muzyka odebrali Elżbieta Gabryś, Jarosław Gołuszka oraz Filip Pachla z Politechniki Krakowskiej.

 

Dr hab. inż. Filip Pachla, prof. PK jest pracownikiem Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK. W 2011 r. obronił pracę doktorską, zaś stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2020 r. W tym okresie regularnie uczestniczył w międzynarodowych konferencjach naukowych w Czechach, Niemczech, Portugalii, we Włoszech i na Słowacji. Jest laureatem nagród Rektora Politechniki Krakowskiej za działalność naukową i organizacyjną. Prof. Filip Pachla od 2006 r. należy do Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Krakowski. Działa czynnie na rzecz społeczności inżynierskiej w Krakowie i Małopolsce. Jest przewodniczącym Koła PZITB na Politechnice Krakowskiej i członkiem Zarządu Głównego Oddziału Małopolskiego. Od 2013 r. jest aktywnym członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie. Pełni funkcję skarbnika MOIIB. Od 2022 r. pełni również funkcję wiceprezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 Filip Pachla na zdjęciu portretowym, patrzy pewnym wzrokiem w obiektyw

Laureat Odznaki Honoris Gratia aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej z Krakowa i województwa małopolskiego. Kieruje projektem laboratoryjnym „Mały Inżynier”, współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowanym na Politechnice Krakowskie. Jako projektant i kierownik budowy, Filip Pachla przez lata pracował przy krakowskich zabytkach. Był członkiem grupy interdyscyplinarnej działającej na rzecz zabezpieczenia zabytkowego wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką w Krakowie. Zawodowo zajmuje się także oceną wpływu drgań komunikacyjnych na budynki i ludzi w budynkach. Jest współautorem wytycznych dotyczących minimalizacji wpływów drgań kolejowych i autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z tej tematyki. Członek jednej z grup roboczych Europejskiego Stowarzyszenia Inżynierii Sejsmicznej, a także Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej.

 

Gala Dnia Budowlanych była okazją do wręczenia statuetek Małopolski Inżynier Budownictwa 2022. Laureatami zostali absolwenci Politechniki Krakowskiej, którzy w swojej praktyce zawodowej osiągnęli znaczne sukcesy w ważnych dla regionu i miasta inwestycjach.

 

Krzysztof Migdał, jeden z laureatów statuetki Małopolski Inżynier Budownictwa, jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej na kierunku budownictwo (specjalność drogi, ulice, lotniska). W latach 1999-2009 pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zarządzie Dróg Powiatu Krakowskiego, a od roku 2011 działa na rzecz Gminy Miejskiej Kraków w sprawach inwestycji realizowanych przez ZTP. Prowadził nadzór nad procesem przygotowania I realizacji budowy estakady tramwajowej wraz z budową układu drogowego pomiędzy ulicami Lipską a Wielicką. Od 2016 r. członek Zarządu spółki Trasa Łagiewnicka, inżynier kontraktu budowy Trasy Łagiewnickiej. W ramach tej inwestycji pełnił bezpośredni nadzór inwestorski nad realizacją obiektów mostowych i tunelowych.Na scenie do zdjęcia pozują laureaci statuetek Małopolski Inżynier Budownictwa

 

Statuetkę odebrał również Mateusz Gronicz. Laureat w 2010 r. ukończył studia na WIL PK, kierunek budownictwo, specjalność mosty i budowle podziemne. Brał udział m.in. w realizacji budowy mostu na Skawie w ramach linii kolejowej w rejonie zbiornika Świnna Poręba, czy budowie mostu w Rabie Niżnej. Uczestniczył w budowie drogi S7 na odcinku Lubień – Rabka-Zdrój. Od zeszłego roku kierownik budowy. Statuetka Małopolski Inżynier Budownictwa została przyzna właśnie za tę inwestycję (odcinek Naprawa – Skomielna Biała).

 

Podczas Dnia Budowlanych w Operze Krakowskiej nagrodę odebrał też Tomasz Wójcik, absolwent budownictwa, dyrektor kontraktu firmy Budimex, realizującej projekt i budowę obwodnicy Zabierzowa ‎w ciągu drogi ‎krajowej nr 79‎. Pełni funkcję kierownika budowy przy przebudowie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze oraz przebudowy linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie – Al. Jana Pawła II – Plac Centralny wraz z systemem sterowania ruchem w Krakowie. Zastępca dyrektora kontraktu i kierownik budowy Trasy Łagiewnickiej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia w naszej fotogalerii

 

 

 

 (bk)

 

 

Fot. Jan Zych