W dniach 19-20 października w Uniejowie obyło się Forum Inteligentnego Rozwoju – wydarzenie służące upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają dużą szansę na sukces rynkowy i równocześnie mogą polepszyć standard i bezpieczeństwo naszego życia. Na program Forum złożyły się m.in. konferencje branżowe i debaty, także z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Forum Inteligentnego Rozwoju było okazją do ogłoszenia laureatów 6. edycji Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W kategorii „Wydział przyszłości” zwyciężył Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Podczas uroczystej gali poznaliśmy też laureatów nagrody „Naukowiec Przyszłości”. Statuetkę w kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat” odebrała mgr inż. Dagmara Słota, doktorantka PK. Ponadto, dr inż. Damian Kułaga z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK został uhonorowany nagrodą R&D Impact.

 

Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec, mgr inż. Dagmara Słota, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK pozują do zdjęcia, za nimi wyświetla się nazwa Forum Inteligentnego RozwojuForum Inteligentnego Rozwoju, organizowane przez Centrum Inteligentnego Rozwoju od 2016 r., koncentruje się na promocji korzyści dla gospodarki, wynikających z prowadzonych przez innowatorów przedsięwzięć. Wydarzenie skupia prezesów i właścicieli czołowych firm, dyrektorów, managerów ds. B+R, kierowników i liderów nowatorskich przedsięwzięć, naukowców prowadzących projekty badawcze, samorządowców, przedstawicieli rządu oraz organizacji skupionych na inteligentnym rozwoju opartym na wiedzy i innowacjach. Od samego początku wiodącym tematem wydarzenia są wyzwania związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych usług i produktów. Organizatorzy skupiają się nie tylko na wdrożeniach, ale również na badaniach podstawowych i właśnie takie projekty starają się szczególnie promować, aby zwiększyć szansę na wykorzystanie badań w praktyce gospodarczej.

 

W ramach konferencji branżowej pn. „Technologie przyszłości – biotechnologia i chemia specjalistyczna”, będącej częścią Forum Inteligentnego Rozwoju, poruszali tematy związane z bioproduktami, a także dotyczące ochrony środowiska, rozwoju procesów biotechnologicznych w celu wytwarzania nowoczesnych bioproduktów i wpływu chemii specjalistycznej na rozwój innych branż. W panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in. prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Wzorek, prodziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, kierownik Katedry Technologii Chemicznej i Analityki Środowiskowej WIiTCh. W sekcji „Inteligentny rozwój dla zdrowia społeczeństwa” prelekcję pt. „Wielofunkcyjne biomateriały kompozytowe do regeneracji tkanki kostnej” wygłosiła mgr inż. Dagmara Słota. Z kolei w panelu tematycznymEnergooszczędne i inteligentne budownictwo” o systemie RESHeat do produkcji energii elektrycznej i ciepła dla budynków wielorodzinnych opowiedział prof. dr hab. inż. Paweł Ocłoń z Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, dyrektor Centrum Doskonalenia Badań Naukowych PK.

 

Zwieńczeniem 8. Forum Inteligentnego Rozwoju była gala, podczas której wręczone zostały statuetki i certyfikaty Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, a także inne wyróżnienia, w tym nagrody „Naukowiec Przyszłości” i R&D Impact. Wydarzenie poprowadził Marcin Prokop. Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dedykowana jest osobom i organizacjom prowadzącym innowacyjną działalność, zarówno w sferze technologii jak i społecznej oraz dążącym do przełożenia swojej pracy na konkretne efekty dla praktyki gospodarczej i społeczeństwa. Wyjątkowa i prestiżowa w środowisku biznesowym i naukowym nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji. W tym roku w kategorii „Wydział przyszłości” nagroda została przyznana Wydziałowi Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane za podejmowanie efektywnych inicjatyw w kontekście nawiązywania współpracy pomiędzy nauką a biznesem oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa. Nagrodę dla WIMiF odebrały naukowczynie z Katedry Inżynierii Materiałowej, prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec i dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK – obydwie wielokrotnie nagradzane za realizowane badania i projekty naukowe.

 Statuetki i certyfikaty zdobyte przez badaczki z PK podczas Forum Inteligentnego Rozwoju

W czasie Forum Inteligentnego Rozwoju rozdano też Nagrodę „Naukowiec Przyszłości” stanowiącą naturalną kontynuację dotychczasowej kategorii o tej samej nazwie przyznawanej w ramach Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. „Naukowiec Przyszłości” to forma medialnego, a co za tym idzie wizerunkowego docenienia pracy, zarówno doświadczonych naukowców, jak badaczy będących na początku swojej kariery. Służy budowaniu i wzmacnianiu rozpoznawalności oraz wagi nowatorskich przedsięwzięć prowadzonych przez uczonych, ale również marki osobistej laureatów. W kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat” zwyciężyła mgr inż. Dagmara Słota z Politechniki Krakowskiej. Laureatka została doceniona za osiągnięcia naukowe „Sposób otrzymywania kompozytu o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapatyt i kompozyt o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapaty” i „Sposób otrzymywania dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej i dwuwarstwowa bioaktywna powłoka kompozytowa”. Wynalazki opracowane przez Dagmarę Słotę i zespół z PK związane są z chirurgią i medycyną regeneracyjną tkanki kostnej, a co za tym idzie – w perspektywie wpłyną na poprawę komfortu leczenia pacjentów. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że badaczka z PK wykazuje postawę nastawioną na aktywne budowanie wśród społeczeństwa pozytywnego oraz interesującego wizerunku polskiego naukowca.

 

Mgr inż. Dagmara Słota jest absolwentką biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Przez rok studiowała także na Technische Universität Hamburg. Realizuje doktorat na PK i często współpracuje z naukowcami z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Jest opiekunem naukowym sekcji BioMat Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT. Na początku tego roku Dagmara Słota została laureatką XIII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”.

 

Statuetka i certyfikat zdobyte przez Damiana Kułagę podczas Forum Inteligentnego RozwojuForum Inteligentnego Rozwoju było okazją do uhonorowania laureatów nagrody R&D Impact. Statuetki odebrali przedstawiciele instytucji, które swoimi działaniami wpływają na rozwój obszaru badawczo-rozwojowego w Polsce. Zdobywcy R&D Impact potrafią wprowadzić swoje innowacje technologiczne lub społeczne na rynek. Są autorami i realizatorami badań naukowych i projektów przyszłości napędzających gospodarkę, zmieniających jakość naszego życia, ale też często nasze spojrzenie na rzeczywistość. Jednym ze zdobywców tegorocznej nagrody R&D Impact jest dr inż. Damian Kułaga z Katedry Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Naukowiec został doceniony za pracę naukowo-badawczą, a w szczególności za prowadzony projekt „Innowacyjne związki first-in-class, jako ligandy receptora 5-HT7 w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi TNBC”, którego wyniki mogą wspomóc walkę z jednym z najbardziej złośliwych kobiecych nowotworów. Nagrodę przyznano także za postawę nastawioną na promocję prowadzonych działań naukowych. Statuetkę i certyfikat w imieniu laureata odebrał prof. Zbigniew Wzorek z WIiTCh PK.

 

Dr inż. Damian Kułaga wraz z naukowcami Politechniki Krakowskiej pracują nad nowymi związkami chemicznymi, które mogą pomóc w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi. Budząca nadzieje substancja może wejść w skład celowanego leku, wykorzystywanego w chemioterapii do precyzyjnego uderzenia w receptory komórek nowotworowych i blokowania ich namnażania. Damian Kułaga podkreśla, że taka celowana terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla pacjenta niż obecnie stosowane chemioterapeutyki. Projekt, którym kieruje, realizowany jest we współpracy z Instytutami Farmakologii PAN w Krakowie oraz Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

 

Dr inż. Damian Kułaga jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Tu także uzyskał stopień doktora. Jego zainteresowania naukowe to m.in. chemia medyczna (projektowanie nowych, potencjalnie bioaktywnych związków w obszarze chorób centralnego układu nerwowego oraz onkologii, optymalizacja związku wiodącego celem uzyskania polepszonych parametrów farmakologicznych), chemia obliczeniowa (komputerowe wspomaganie projektowania leków z wykorzystaniem dokowania oraz dynamiki molekularnej – projektowanie w oparciu o znaną strukturę białka), chemia organiczna (szeroko pojęta synteza związków organicznych w tym heterocykli z wykorzystaniem metod konwencjonalnych, a także metod z obszaru zielonej chemii).

 

(bk)

 

 

Na zdjęciu, od lewej: prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec, mgr inż. Dagmara Słota, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK / fot. archiwum WIMiF