pamietamy

Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o Zmarłych. Społeczność Politechniki Krakowskiej wspomina w tym czasie świętej pamięci Rektorów, Profesorów, Pracowników, Studentów, Absolwentów, Złotych Wychowanków, Słuchaczy UTW PK. W sobotę 4 listopada w Bazylice św. Floriana odbędą się XI Zaduszki Politechniki Krakowskiej, organizowane – przy wsparciu uczelni  przez Koło Seniorów SWPK, UTW PK i Samorząd Studentów PK. W listopadzie odbędą się także msze w intencji św. rektora prof. Andrzeja Białkiewicza w Bazylice Mariackiej.

Od kilku dni władze PK, studenci i pracownicy uczelni, absolwenci ze Stowarzyszenia Wychowanków PK oraz seniorzy z Koła Seniorów SWPK i UTW odwiedzają miejsca spoczynku osób związanych z Politechniką Krakowską na cmentarzach w Krakowie oraz nekropoliach w Wieliczce i Zebrzydowicach. Kładą na grobach znaki politechnicznej pamięci w formie kwiatów, zniczy i chorągiewek z napisem „PAMIĘTAMY” .

30 października rektor PK wspólnie z członkami Kolegium Rektorskiego odwiedził m.in. mogiłę śp. rektora Andrzeja Białkiewicza na Cmentarzu Rakowickim. Wcześniej wspólnie ze studentami odwiedził groby innych spoczywających tu zasłużonych dla PK Profesorów (m.in. prof. Goetla, prof. Szyszko- Bohusza, prof. Zina, prof. Zuziaka).

W sobotę 4 listopada o godz. 12 w Bazylice św. Floriana odbędą się XI Zaduszki PK, podczas których społeczność uczelni w sposób szczególny wspominać będzie Zmarłych z politechnicznej rodziny. Apel Pamięci rozpocznie wspomnienie zmarłego w marcu br. Rektora PK prof. Andrzeja Białkiewicza, a następnie tych, którzy „ Służyli, odeszli a ich dzieła trwają”. Po apelu zostanie odprawiona msza św. z posługą liturgiczną studentów i oprawą muzyczną Akademickiego Chóru PK „Cantata”. Będzie ona transmitowana on-line na stronie parafii św. Floriana w Krakowie. Po Zaduszkach zostanie udostępniona tradycyjnie towarzysząc im publikacja zaduszkowa.

W listopadzie w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (Kościół Mariacki) zostaną odprawione także dwie msze święte w intencji śp. prof. Andrzeja Białkiewicza, Rektora PK – 19 listopada (niedziela) o godz. 18:30 i 25 listopada (sobota) o godz. 18:30. Jedna intencja mszalna wniesiona przez zarząd i członków SWPK, druga przez pracowników Politechniki Krakowskiej.

Rektor Szarata i kilkoro studentek i studentów z samorządu składają kwiaty na grobie zdjęcie marmurowego, szarego grobowca obłożonego kwiatami i zniczami. Przy płycie znajduje się zdjęcie starszego mężczyzny w todze - rektora Andrzeja Białkiewicza. Grób z jasnoszarego kamienia. Stoją na nim znicze i kwiaty z chorągiewką z logo uczelni i napisem "pamiętamy".

fot. Jan Zych