Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie w ramach konkursu MINIATURA 7. Do grona laureatów dołączyło 238 naukowczyń i naukowców. Wśród młodych badaczy, którzy otrzymali środki na realizację działań naukowych są także trzy osoby z Politechniki Krakowskiej.

Młoda kobieta ubrana w biały fartuch korzysta z mikroskopu. Obok na stole stoją różne próbówki i specjalistyczne sprzętyŚrodki finansowe w wysokości 49 962 zł na wyjazd badawczy i realizację działania naukowego pt.: „Badanie stabilności sieci korelacyjnych metodą amplitudową” otrzymał dr Marcin Wątorek z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Planowany wyjazd badawczy ma służyć kontynuacji oraz rozwojowi współpracy nawiązanej z grupą prof. Martina Crane z Dublina. Dr Marcin Wątorek posiada zgodę na 3-miesięczny pobyt naukowy w ośrodku ADAPT Center, School of Computing, Dublin City University. W ramach planowanego wyjazdu ma zapewnioną odpowiednią infrastrukturę badawczą.

Projekt „Oddziaływanie wybranych płynów ustrojowych na właściwości technologicznej warstwy wierzchniej po obróbce elektroerozyjnej w gazie” zrealizuje dr inż. Agnieszka Żyra z Wydziału Mechanicznego PK. Na badania wstępne i pilotażowe otrzymała wsparcie w wysokości 49 839 zł.

Finansowanie uzyskał także projekt pn. „Opracowanie wydajnej ekstrakcji i symultanicznej analizy atypowych leków przeciwdepresyjnych i ich metabolitów z próbek wodnych”. Badania w jego ramach przeprowadzi dr inż. Joanna Kuc z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Przyznane finansowanie to 49 500 zł.

W konkursie MINIATURA 7 mogły wziąć udział badaczki i badacze zatrudnieni w polskich jednostkach, którzy mają stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2011 r. Laureaci wyłonieni w szóstej i zarazem ostatniej rundzie konkursu (238 osób) zajmują się różnorodną tematyką badawczą, która jest ważna i aktualna dla społeczeństw i środowiska naturalnego XXI wieku. W ramach środków z MINIATURY badacze realizują pojedyncze działania naukowe, takie jak badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo wyjazdy konsultacyjne. Łącznie w konkursie przyznano 621 grantów na kwotę niemal 24,2 mln zł.

fot. Canva