Sztab 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie stacjonował na Politechnice Krakowskiej. 28 stycznia 2024 r. WOŚP w Polsce i wielu krajach świata zagra pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych.” Na Politechnice Krakowskiej będzie stacjonował jeden z mających najdłuższe tradycje w Polsce (ponad 20-letnie) sztabów WOŚP, a równocześnie jeden z największych sztabów Krakowie. Sztab WOŚP Kraków, zarejestrowany w tym roku pod numerem 3335, co roku gromadzi kilkuset wolontariuszy. Podczas Finału WOŚP w 2022 r. w jego działalność zaangażowało się aż 800 osób! Wszyscy, którzy chcą wesprzeć sztab, mogą od 13 listopada rejestrować się poprzez stronę. Warto się pospieszyć, bo liczba chętnych do pracy dla sztabu zazwyczaj przekracza liczbę miejsc. Politechnika Krakowska szykuje się też do wystawienia na rzecz WOŚP bardzo oryginalnych aukcji, które dostarczą zwycięzcom niezapomnianych doświadczeń i emocji.

Ręce podają sobie Leszek Olejarczyk ze Sztabu WOŚP Kraków oraz rektor PK prof. Andrzej SzarataUczelnia ogłosiła oficjalnie w poniedziałek w swoich mediach społecznościowych, że zagra z WOŚP:  Sztab WOŚP Kraków zawita na naszą uczelnię w czasie 32. Finału! Bądźcie gotowi na niezapomnianą dawkę pozytywnej energii, dobrej zabawy i oczywiście  wsparcia dla szczytnego celu! Razem możemy zdziałać naprawdę dużo!

O nowym domu dla wolontariuszy poinformował także oficjalnie Sztab WOŚP Kraków na swoim profilu:  Politechnika Krakowska zaprosiła nas do współpracy podczas organizowania 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkaliśmy się z gorącym przyjęciem, masą uśmiechów i wielkim zaangażowaniem pracowników Politechniki Krakowskiej z Panem Rektorem prof. Andrzejem Szaratą na czele. Już czujemy się tam jak w domu!

Na czele Sztabu WOŚP Kraków, który będzie stacjonował na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24 w centrum Krakowa, stoi od lat Leszek Olejarczyk. Wspomina, że już od drugiej połowy lat 90. wraz z rodzicami brał udział w kwestowaniu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a potem wspólnie zdecydowali o założeniu sztabu. – Od 2001 r. staliśmy się współorganizatorami WOŚP. Ucząc się wszystkiego od zera staraliśmy się z pomocą przyjaciół i znajomych obsługiwać wolontariuszy najlepiej jak to możliwe. Zrzeszaliśmy szkoły i placówki oświatowe, organizowaliśmy koncerty i aukcje charytatywne, licytowaliśmy przeróżne przedmioty i przeżycia. Przez cały czas rosła liczba osób zaangażowanych w pracę w sztabie oraz liczba przyjmowanych i rozliczanych Wolontariuszy. Po niemal 23 latach działalności staliśmy się jednym z najstarszych i największych sztabów w całej Fundacji, a osiągane przez nas wyniki już dawno przerosły nawet nasze oczekiwania. Podczas ostatniego Finału WOŚP obsłużyliśmy 800 Wolontariuszy i 150 firmowych skarbon stacjonarnych, którzy zebrali dla Orkiestry niebagatelną kwotę 1 231 008 zł! – mówi Leszek Olejarczyk.

Sztab WOŚP na Politechnice Krakowskiej będzie się mieścił w Galerii GIL na głównym kampusie uczelni. Przez najbliższe tygodnie będą się u odbywać przygotowania do wielkiego finału akcji (m.in. szkolenia dla wolontariuszy), a w niedzielę 28 stycznia 2024 r. w politechnicznej galerii będzie biło serce sztabu WOŚP. – Bardzo się cieszymy, że będziemy gościć na Politechnice wspaniałych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To piękna akcja, mądrze zorganizowana i łącząca kolejne pokolenia we wspólnym pomaganiu i to z tak spektakularnymi sukcesami – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Chyba każdy w Polsce sam kiedyś skorzystał lub zna kogoś kto ze sprzętu medycznego, zakupionego przy pomocy WOŚP, korzystał. Finał WOŚP to od wielu lat święto radości i życzliwości. Na Politechnice Krakowskiej dobrze rozumiemy fenomen pomagania, które zarówno pomagającym, jak i obdarowywanym przynosi radość. Od wielu lat nasi studenci i pracownicy angażują się w liczne akcje charytatywne, w tym w naszą własną „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. Teraz cała Politechnika zagra z WOŚP.

Koordynatorami ds. organizacji sztabu z ramienia PK są dr hab. inż. Wojciech Drozd, prof. PK i dr inż. Jarosław Malara z Wydziału Inżynierii Lądowej.

W poniedziałek 13 listopada ruszyły zgłoszenia na wolontariuszy WOŚP. Wystarczy skorzystać ze strony iwolontariusz.wosp.org.pl, a wśród sztabów trzeba wyszukać ten na PK o numerze 3335.

Politechnika Krakowska szykuje się też do wystawienia na rzecz WOŚP bardzo oryginalnych aukcji, które dostarczą zwycięzcom niezapomnianych wrażeń. Od lat gra z WOŚP Symulator Tramwaju na Wydziale Mechanicznym PK, w tym roku także będzie można wylicytować przejażdżkę nim, a to będzie tylko jedna z politechnicznych atrakcji dedykowanych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Więcej informacji na temat sztabu WOŚP: facebook.com/sztabwospkrakow , instagram.com/sztabwospkrakow

(mas)

Na zdjęciu, od lewej: Leszek Olejarczyk ze Sztabu WOŚP Kraków oraz rektor PK prof. Andrzej Szarata / fot. Jan Zych