W minioną sobotę w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Promocji Studenckiego Ruchu Naukowego „StRuNa”. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się także ten, realizowany przez Koło Naukowe Materiałów Funkcjonalnych SmartMat, działające na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. Młodzi naukowcy zostali docenieni za badania pn. „Układy transdermalne w celowanej terapii nowotworów skóry”.

 

Do zdjęcia pozują studentki, od lewej: Wiktoria Wrzesińska, Oliwia Grzywacz, Zuzanna StępińskaPodstawowym celem konkursu „StRuNa” jest nagrodzenie studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe, a także opiekunów naukowych i twórców podmiotów rozpoczynających aktywność naukową. Główne kategorie, w ramach których w 2023 r. toczyła się rywalizacja, to: Projekt Roku, Koło Naukowe Roku, Opiekun Roku, Debiut Roku, StRuNa-MEDIA. Wśród wielu zgłoszeń nominację do finału w kategorii Projekt Roku zdobyło 26 projektów, w tym prace realizowane przez sekcję badawczą SmartMat, działającą w Kole Naukowym Materiałów Funkcjonalnych SmartMat z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej.

 

Młodzi naukowcy z PK realizują projekt „Układy transdermalne w celowanej terapii nowotworów skóry”. Ich działania prowadzone są pod opieką naukową dr hab. inż. Bożeny Tyliszczak, prof. PK i mgr inż. Magdaleny Bańkosz z Katedry Inżynierii Materiałowej WIMiF PK. Dodatkowo, przy prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych mają okazję współpracować z mentorem z zakresu biologii i medycyny dr n. biol. lek. med. Magdaleną Kędzierską. Podczas gali konkursu „StRuNa”, sekcję SmartMat reprezentowały Oliwia Grzywacz, Wiktoria Wrzesińska oraz Zuzanna Stępińska – studentki Politechniki Krakowskiej. Wyróżniony w konkursie „StRuNa” projekt uzyskał finansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Jedną z najczęściej występujących odmian nowotworów złośliwych są nowotwory skóry. Stanowią one aż 1/3 wszystkich wykrywalnych nowotworów. Nagrodzony projekt z PK dotyczy niezwykle istotnego problemu, który stanowi jedno z wyzwań współczesnej medycyny. – Nasz projekt jest wieloaspektowy. Możemy w nim wyróżnić: aspekt technologiczny związany z opracowaniem nowych technologii, aspekt środowiskowy, ponieważ opracowana technologia jest przyjazna dla środowiska, ekologiczna i ekonomiczna oraz aspekt społeczny – mówi mgr inż. Magdalena Bańkosz. Innowacją prezentowanego rozwiązania było otrzymanie opatrunków w dwóch formach – opatrunków hydrożelowych oraz opatrunków w formie zawiesin błonotwórczych, w obu przypadkach zawierających sfery białkowe (jako nośniki) połączone z substancją leczniczą wspomagającą leczenie nowotworów skóry. Otrzymany układ działa transdermalnie, czyli przezskórnie i ze względu na odpowiednią elastyczność i wytrzymałość może być z łatwością aplikowany przez pacjentów.

 

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Programie Promocji Studenckiego Ruchu Naukowego „StRuNa” to kolejny sukces studentów działających w sekcji badawczej SmartMat. W tym miesiącu zostali już kilkukrotnie narodzeni, zdobywając dwa złote oraz dwa srebrne medale w czasie międzynarodowych wystaw wynalazków w Korei, Chorwacji oraz Niemczech. Medalowe rozwiązania zostały również opracowane w projekcie „Układy transdermalne w celowanej terapii nowotworów skóry”.

 

(bk, mb)

 

 

 

Na zdjęciu, studentki PK z koła naukowego SmartMat: Wiktoria Wrzesińska, Oliwia Grzywacz, Zuzanna Stępińska / fot. Koło Naukowe Materiałów Funkcjonalnych SmartMat