Studenci architektury krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, działający w kole naukowym Krajobrazy „Landscapes”: Angelika Duda, Daria Bernat i Tomasz Jaróg, zdobyli nagrodę główną w konkursie „EKOMASTERS”. I miejsce przyznano im za projekt „Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – analiza środowiska i bioróżnorodności: praktyczne strategie i rozwiązania.

Trójka studentów PK pozuje do zdjęcia trzymając dyplomy za zdobycie I miejsca w konkursieOrganizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia, zaś przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu edukacyjnego dla studentów i doktorantów, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadaniem osób biorących udział w konkursie było zaprezentowanie postulatu, pomysłu lub projektu na zmianę uczelni, wybranej jednostki organizacyjnej lub postaw osób tworzących społeczność akademicką, której efektem może być zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dla najlepszych zespołów przewidziano nagrody (bony zakupowe) o wartości: I nagroda – 2500 zł, II nagroda – 1500 zł, III nagroda – 1000 zł. Łącznie w rywalizacji wzięło udział aż 78 projektów. Projekt „Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – analiza środowiska i bioróżnorodności: praktyczne strategie i rozwiązania” autorstwa studentów z koła naukowego Krajobrazy „Landscapes”, działającego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zdobył nagrodę główną w konkursie „EKOMASTERS”. Autorami zwycięskiego projektu pn. „Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – analiza środowiska i bioróżnorodności: praktyczne strategie i rozwiązania są Angelika Duda, Daria Bernat i Tomasz Jaróg.

W czerwcu przeprowadziliśmy ankietę wśród społeczności akademickiej, pytając o ocenę kampusu przy ul. Warszawskiej i potrzeby. Studenci przygotowali wstępne pomysły, koncepcje na ten temat. Część z tych prac zgłosili do konkursu „EKOMASTERS” i zdobyli I miejsce – informuje dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Krajobrazy „Landescapes” z WA PK. – Nasze rozwiązania opierają się na ideach retencji wody, przywracania naturalnych siedlisk i aktywnej edukacji ekologicznej. Kierując się naukową wiedzą i innowacyjnością, dążymy do stworzenia kampusu, który będzie nie tylko miejscem edukacji, ale także laboratorium badań w kierunku zrównoważonego rozwoju – mówią studenci z SKN Krajobrazy „Landescapes”.

Propozycje innowacyjnych rozwiązań na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 to wynik przeprowadzonych przez studentów badań i wyciągniętych na ich podstawie wniosków. Wszystkie zaproponowane działania mają na celu stworzenie tzw. Green Connection, czyli przestrzeni, która będzie nie tylko ekologiczna, ale także integrująca, bezpieczna oraz zwiększająca jakość życia. Młodzi architekci krajobrazu skoncentrowali się na zwiększeniu przepuszczalności nawierzchni, retencji wody deszczowej, przywracaniu naturalnych siedlisk, poprawie jakości powietrza, zielonej integracji społecznej oraz edukacji. Proponowane rozwiązania to m.in. ogrody deszczowe, a więc stworzenie naturalnych systemów retencji wody, co może pomóc w zwiększeniu jej dostępności w okresach suszy. Woda zebrana z dachów budynków zostaje odprowadzona do ogrodu, gdzie zostanie zatrzymana albo wykorzystana do podlania roślin. Warto podkreślić, że taki zabieg zmniejsza obciążenie kanalizacyjne wodą opadową i tym samym zmniejsza ryzyko powodzi. Ponadto ogrody deszczowe, niczym filtr, przepuszczają wodę przez warstwę roślin, glebę i żwir, co pozwala na oczyszczenie wody z substancji zanieczyszczających, takich jak oleje, metale ciężkie itp. Studenci architektury krajobrazu wskazują, że wszystkie te działania będą korzystanie wpływać na łąki kwietne, które zapewnić mają na kampusie bioróżnorodne siedliska, przyciągające zapylające kwiaty owady. Z inicjatywy SKN Krajobrazy „Landscapes” powstały na kampusie PK już dwie łąki kwietnie.

W październiku zorganizowano też akcję tworzenia glebarium – kolejnego z proponowanych działań w ramach Eko Kampusu Politechniki Krakowskiej. Wpływ glebariów, czyli punktowych miejsc przeznaczonych do dekompozycji biomasy, kompostowania i cennej materii organicznej, na różne sfery jest ogromny. Glebaria wpływają na ograniczenie wywozu bioodpadów, poprawiają stan gleby dzięki niezliczonej masie mikroorganizmów oraz zapewniają dom drobnym zwierzętom – jeżom, płazom, a także owadom. Kolejną propozycją SKN Krajobrazy „Landescapes” są zielone punkty gastronomiczne, które mogą stanowić centra spotkań i współpracy dla społeczności akademickiej. Zielone parkingi – nawierzchnie przepuszczalne pozwalające na retencję wody deszczowej, absorbowanej przez glebę i rośliny, czy ściany wertykalne z roślinami, które poprawiają jakość powietrza – to następne pomysły studentów z działającego na PK koła naukowego.

Czytaj także: Studenci PK zbudowali kolejne glebarium – tym razem dla wykluczonych zwierząt

(bk)

Na zdjęciu, zwycięzcy konkursu „EKOMASTERS” / fot. SKN Krajobrazy „Landscapes”