Już od ponad dwóch tygodni trwa 36. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się 111 wolontariuszy. Działania koordynuje Kinga Wojciechowska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej. Żacy z PK zbierają środki na zakup prezentów dla 340 podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i Małopolski. – Jesteśmy na półmetku akcji. Zaczynamy bardzo wymagający, ale za to najpiękniejszy czas. Już od poniedziałku gromadzimy paczki zbiorowe, a także przepięknie zapakowane prezenty personalizowane. Wydarzenie nabrało niesamowitego tempa, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni całej naszej społeczności akademickiej – mówi Kinga Wojciechowska. Wciąż można się włączyć w mikołajkową akcję Politechniki Krakowskiej.

Grupa studentek i studentów w czapkach mikołajkowych pozuje do wspólnego zdjęcia pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na Dziedzińcu uczelni. Wśród młodzieży jest też Rektor Andrzej Szarata.Tegoroczna edycja wystartowała 6 listopada, tradycyjnie pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na głównym kampusie uczelni. W wydarzeniu wziął udział rektor uczelni prof. Andrzej Szarata. Fundusze na zakup prezentów oraz potrzeby placówek opiekuńczo-wychowawczych będą zbierane do 27 listopada. Organizatorzy akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” poszerzyli w tym roku możliwości wsparcia inicjatywy. Na kampusach Politechniki Krakowskiej trwa kwesta do specjalnie oznaczonych puszek. W bieżącej edycji można również wpłacać fundusze na zbiórkę prowadzoną on-line. Wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość zrealizowania listów do św. Mikołaja, napisanych przez podopiecznych wspieranych placówek. Baza listów dostępna jest na facebookowej stronie akcji. W przypadku chęci zrealizowania danego listu, organizatorzy proszą o kontakt w wiadomości prywatnej. Kolejną formą wsparcia studenckiej akcji jest przygotowanie wraz z grupą znajomych paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami dla konkretnego ośrodka.

Jak informuje koordynatorka akcji, Kinga Wojciechowska, we wtorek 21 listopada już 90 podopiecznych miało swego darczyńcę. Listy dzieci schodzą jak świeże bułeczki. Gwarantujemy, że wszyscy podopieczni otrzymają swoje prezenty. W naszym magazynie znajduje się 35 dostarczonych paczek, a to dopiero początek. Ponadto, w ramach zbiórki internetowej zgromadziliśmy już prawie 76 tys. zł! Puszki na wydziałach PK też coraz bardziej się zapełniają.

Finał akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” potrwa od 30 listopada do 6 grudnia – właśnie wtedy studenci Politechniki Krakowskiej wręczą prezenty dzieciom. Pomoc trafi do 340 podopiecznych z aż 12 placówek, a więc: Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Domu Dziecka „Dworek Marzeń” oraz Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego w Krakowie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego „Mały Książę” w Krakowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego w Krakowie, Domu Superbohaterów Janowice, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, a także trzech oddziałów Siemacha Spot 24/7 na terenie Krakowa.

Studenci zaangażowani w akcję zwracają uwagę, że w tym momencie najbardziej potrzebne są produkty do paczek zbiorowych, przekazywanych placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Wolontariusze czekają na: apteczki, koce, pościel, ręczniki, kubki termiczne, żele pod prysznic i szampony, podpaski, tampony, wkładki, artykuły higieniczne dla najmłodszych (np. żele, szampony dedykowane dzieciom, mydełka, oliwki, chusteczki nawilżane), żywność o długotrwałej przydatności do spożycia, słodycze, czapki, rękawiczki, szaliki, artykuły szkolne, kosmetyki itp. – Nie musisz być superbohaterem, żeby zmieniać świat! Każdy może odnaleźć swój sposób na niesienie pomocy – zachęca do wsparcia akcji jej koordynatorka.

Wszystkie szczegóły związane z inicjatywą „Mikołajki – Studenci Dzieciom” dostępne są na Facebooku.

(bk)

Fot. Jan Zych