Pielęgniarka w białym kitlu pochyla się nad ręką siedzącego na fotelu do pobierania krwi mężczyzny15-16 listopada na Politechnice Krakowskiej odbyła się jesienna edycja „Wampiriady”, akcji honorowego oddawania krwi, organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Frekwencja przerosła oczekiwania, a przez dwa dni na PK zebrano łącznie 37800 ml krwi! – Bez wątpienia ten wielki dar pomoże w ratowaniu życia i zdrowia – mówi Kacper Kramarz z Niezależnego Zrzeszenia Studentów PK.

W pierwszym dniu „Wampiriady” punkt oddawania krwi zorganizowano w Galerii GIL na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24. Drugiego dnia akcja przeniosła się na kampus uczelni w Czyżynach. Jak mówią organizatorzy, w tej edycji spośród 118 zarejestrowanych, krew oddały 84 osoby, co złożyło się na 37800 ml krwi. – Z uwagi na ilość chętnych nie wszyscy byli w stanie oddać krew u nas, w związku z czym część osób musiała zrezygnować lub udać się do stałego punktu oddawania krwi – tłumaczy Kacper Kramarz, dyrektor ds. projektów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Krakowskiej. – Wszystkim, którzy przyszli i oddali krew oraz tym, którzy chcieli oddać krew, jednak z różnych przyczyn nie mieli takiej możliwości, należą się ogromne podziękowania.

Studenci z NZS PK od wielu lat organizują akcję pn. „Wampiriada”. Projekt promuje bezinteresowne pomaganie innym ludziom. Pierwsza akcja na Politechnice Krakowskiej odbyła się w 2000 r. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Przemysław Miłoń, ówczesny przewodniczący NZS PK. Organizatorzy „Wampiriady” przypominają, że krew jest potrzebna poszkodowanym w wypadkach, w trakcie zabiegów operacyjnych, osobom po urazach i oparzeniach, chorym leczonym na nowotwory, w tym białaczkę czy inne choroby krwi, pacjentom wymagającym transplantacji czy zabiegów kardiochirurgicznych. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na bieżąco można śledzić stany zapasów krwi w naszym regionie: rckik.krakow.pl. Jednorazowo krwiodawca może oddać 450 ml krwi, a proces jej pobierania trwa około 10 minut, jest w pełni bezpieczny.

(bk)

Fot. Jan Zych