23 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej nowej kadencji (2023-2025). Reprezentanci studentów wybrali na funkcję przewodniczącego Parlamentu SSPK Mateusza Dąbrowskiego, studenta budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej. – Działalność na rzecz społeczności studenckiej oraz akademickiej jest niezwykle ważna. Chciałbym byśmy mogli czuć przywiązanie do miejsca, w którym się znajdujemy, ale także do ludzi, z którymi na co dzień przebywamy – mówi nowy przewodniczący, który swój urząd zacznie pełnić od 1 grudnia. Zastąpi na stanowisku inż. Martę Tyrkę.

Młody, przystojny mężczyzna ubrany w ciemny garnitur, biała koszulę i ciemny krawat. Siedzi przy biurku, jedną rękę opiera na blacie. Uśmiecha się szeroko, ma zarumienione policzki.Mateusz Dąbrowski studiuje na Politechnice Krakowskiej od 2020 r. Jest absolwentem Technikum Budowlanego w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. W latach 2021-2023 pełnił funkcję przewodniczącego Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Inżynierii Lądowej. Był też przedstawicielem Samorządu w Senacie PK bieżącej kadencji. Wielokrotnie organizował różne wydarzenia studenckie. – Wierzę, że wiedza i doświadczenie nabyte przez ostatnie lata pomogą mi w działalności na rzecz wszystkich studentów całej naszej uczelni. Mam nadzieję, że razem z całym moim zespołem sprostamy oczekiwaniom – powiedział nowy przewodniczący. Mateusz Dąbrowski interesuje się fotografią, lubi podróżować oraz gotować.

Wyboru przewodniczącego dokonał Parlament Samorządu Studenckiego na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 23 listopada. Wzięli w nim udział wszyscy studenccy parlamentarzyści. Parlament SSPK nowej kadencji liczy 36 osób. Podczas pierwszego posiedzenia wybrano również przewodniczących poszczególnych komisji programowych oraz studentów, którzy będą reprezentować żaków w organach uczelnianych, takich jak Senat PK, komisje senackie itd.

Do kompetencji przewodniczącego Parlamentu SSPK należy m.in.: zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Parlamentu oraz kierowanie jego pracami, wykonywanie uchwał Parlamentu, reprezentowanie interesów studentów przed władzami PK i na zewnątrz, pełnienie funkcji reprezentanta studentów w Kolegium Rektorskim, uzgadnianie zasad przyznawania stypendiów dla studentów z własnego funduszu stypendialnego uczelni, koordynowanie prac organów Samorządu. Przewodniczący Parlamentu SSPK z urzędu pełni funkcję delegata do: Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, Forum Uczelni Technicznych, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych ogólnopolskich i regionalnych tematycznych przedstawicielstw samorządów studenckich.

(bk)

Na zdjęciu, Mateusz Dąbrowski / fot. Jan Zych