Znamy nazwiska studentów, którzy weszli w skład Prezydium Forum Uczelni Technicznych – jednej z dziesięciu komisji branżowych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, na kadencję 2024. Stanowisko przewodniczącego obejmie Szymon Łakomy z Politechniki Wrocławskiej, a szeregi władz FUT zasilił Krzysztof Kusak z Politechniki Krakowskiej, student budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej oraz inżynierii i gospodarki wodnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Bardzo cieszę się z tego, że moja działalność na uczelni została zauważona, doceniona i nagrodzona propozycją działalności w Prezydium Forum Uczelni Technicznych – mówi Krzysztof Kusak.

Młody mężczyzna w okularach, elegancko ubrany. Uśmiecha się szerokoForum Uczelni Technicznych jest jedną z dziesięciu komisji branżowych Parlamentu Studentów RP. Powstało w 2006 r. Zrzesza 33 samorządy studenckie uczelni technicznych, na których kształci się w sumie około 350 tys. studentów. Do zadań FUT należy m.in. rozwijanie współpracy i umacnianie więzi między studentami, reprezentowanie środowiska studenckiego uczelni technicznych, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących ogółu studentów, w tym opiniowanie aktów prawnych, wspieranie samorządności studenckiej. Sztandarowym projektem Forum Uczelni Technicznych jest Konkurs Kół Naukowych KoKoN. Prezydium FUT jest organem wykonawczym i opiniodawczym Forum.

Na przewodniczącego FUT w kadencji 2024 został wybrany Szymon Łakomy z Politechniki Wrocławskiej. Wraz z nim Prezydium FUT tworzą: Krzysztof Kusak z Politechniki Krakowskiej, Anna Suchecka z Politechniki Gdańskiej, Julia Grzegorzewska z Politechniki Wrocławskiej, Julia Gwóźdź z Politechniki Łódzkiej, Rafał Pyżalski z Politechniki Warszawskiej, Julia Szymańska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Krzysztof Kusak jest studentem 4 roku budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej PK oraz 1 roku inżynierii i gospodarki wodnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK. Był wiceprzewodniczącym Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej w kadencji 2021-2023 oraz przewodniczącym Komisji Kultury SSPK. Szefował 61. „Epickiemu” Rajdowi Politechniki Krakowskiej, a swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze też organizację nowej edycji Rajdu PK w 2024 r. Pomysłodawca i koordynator I edycji obozu szkoleniowego Akademia SSPK. Inicjatywa pomogła studenckim samorządowcom pogłębić umiejętności potrzebne w podejmowanych przez nich działaniach. Krzysztof Kusak był pomysłodawcą i organizatorem I edycji Plebiscytu „Szafirowe Smoki”, który ma na celu promowanie i nagradzanie dodatkowej aktywności studentów Politechniki Krakowskiej w ramach kół naukowych, organizacji studenckich lub działalności indywidualnej. Krzysztof jest od kilku lat jednym z przedstawicieli Samorządu Studentów w Senacie Politechniki Krakowskiej. Student PK przeszedł pozytywnie proces rekrutacyjny i znalazł się w gronie ekspertów – reprezentantów studentów Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wśród ekspertów zasiada także inż. Marta Tyrka, przewodnicząca Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej poprzedniej kadencji.

Reprezentant Politechniki Krakowskiej we władzach FUT będzie zajmował się m.in. koordynacją i organizacją ogólnopolskiego obozu szkoleniowego POLIgon 2024, nadzorem nad projektem Inżynier – Lider Zespołu, przygotowaniem i koordynacją oferty szkoleniowej FUT dla samorządów oraz przygotowaniem newslettera wydarzeń branżowych dla studentów. – Bardzo cieszę się z tego, że moja działalność na uczelni została zauważona, doceniona i nagrodzona propozycją działalności w Prezydium Forum Uczelni Technicznych. Zaufanie, którym zostałem obdarzony, wiele dla mnie znaczy. Mogę zapewnić, że na pewno będę ciężko pracował. Doświadczenie, które zdobędę w FUT, będzie też dla mnie bardzo cenne w dalszej pracy zawodowej – mówi Krzysztof Kusak.

W kadencji 2023 w Prezydium Forum Uczelni Technicznych zasiadała inż. Natalia Guzik, studentka Politechniki Krakowskiej, a inż. Marta Tyrka była członkinią Komisji Rewizyjnej FUT.

(bk)

Na zdjęciu, Krzysztof Kusak / fot. Jan Zych