Przez ostatnie trzy lata Politechnika Krakowska była partnerem europejskiego projektu IMPACT, którego ambicją jest pobudzanie innowacji i przedsiębiorczości w oparciu o wartości zrównoważonego rozwoju oraz ułatwianie zmiany kulturowej w kierunku bardziej zrównoważonych procesów innowacyjnych. Teraz przyszła pora na sprawozdanie z dotychczasowych działań. W tym celu w Centrum Transferu Technologii PK w dniach od 4 do 5 grudnia odbywało się spotkanie podsumowujące projekt (Final Meeting). Zespół z PK był liderem ostatniego zadania projektowego, jakim jest opracowanie nowego przedmiotu kształcenia pn. Dobre praktyki dla zrównoważonego rozwoju.

 

 

Projekt IMPACT rozpoczął się 1 stycznia 2020 r., a zakończy 31 grudnia br. Przez dwa lata zespół z PK prowadził wywiady etnograficzne, dzięki którym chciał zbadać z jakimi problemami i wyzwaniami mierzą się firmy wprowadzające na rynek innowacje w obszarze zrównoważonego rozwoju. Równolegle badania były prowadzone także we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Zespół z PK przeprowadził wywiady z dziewięcioma firmami z branży inżynierskiej. Zebrane podczas wywiadów informacje posłużyły do opracowania nowego przedmiotu kształcenia studentów pt. Sustainable Innovation Practices (12 ECTS). Będzie on wprowadzony na dwóch wydziałach PK – Wydziale Inzynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej

 

Przedmiot Sustainable Innovation Practices (Dobre praktyki dla zrównoważonego rozwoju) będzie składał się z 4 niezależnych kursów opracowanych przez czterech partnerów akademickich (Complutense University of Madrid, HMKW University of Applied Sciences for Media, Communication and Management (HMKW), University of Florence, + Foundation for Research and Innovation oraz Politechnikę Krakowską). Każdy z partnerów opracował po jednym kursie dotyczącym zrównoważonego rozwoju (każdy za 3 punkty ECTS). Obecnie trwa proces akredytacji zagranicznej przedmiotu prowadzony przez ASIIN Consult GmbH.

 

W skład politechnicznego zespołu zaangażowanego w IMPACT weszli: dr inż. Piotr Beńko, prof. PK prodziekan ds. studenckich WIŚiE, mgr. inż. Małgorzata Ciesielska, dr inż. Jacek Kasz, dr inż. Irena Śliwińska. Kierownikiem zespołu była prodziekan WIiTCh – dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK.

 

 

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia. Znajdują się w sali konferencyjnej. Za stojącymi jest rozwinięty ekran. Większość ludzi w rękach trzyma małe maskotki w kształcie smoka z krakowską czapką na głowie.

 Uczestnicy spotkania podsumowującego projekt IMPACT / fot. Jan Zych

 

 

IMPACT opiera się na wynikach poprzednich projektów i korzysta z doświadczeń naukowców i praktyków zajmujących się innowacjami, aby generować przydatne spostrzeżenia dla studentów, młodych przedsiębiorców i partnerów przemysłowych, którzy chcą wywrzeć pozytywny wpływ na całe społeczeństwo. Jego celem jest zwiększenie możliwości i skuteczności Europy w zakresie szkolenia i nauczania innowacji oraz przedsiębiorczości zorientowanych na zrównoważony rozwój. IMPACT skupia liderów z przemysłu, środowiska akademickiego i ekosystemów innowacji, aby m.in. mogli wymieniać i rozpowszechniać wiedzę o dobrych praktykach i metodach czy tworzyć zaawansowane metody edukacyjne i prawdziwe materiały problemowe do nauczania.

 

Projekt IMPACT z ERASMUS+ finansowany jest przez Europejską Agencję EACEA (Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego) Unii Europejskiej. Promuje on otwarty dostęp do materiałów edukacyjnych, dokumentów i mediów audiowizualnych, opracowanych i wyprodukowanych w czasie trwania projektu.