Delegacja Politechniki Krakowskiej uczestniczyła w „Kick-off meeting" w szwedzkim mieście Trollhättan. W konferencji odbywającej się w dniach 4-6 grudnia 2023 na University West uczestniczyło około 100 przedstawicieli dziewięciu uniwersytetów skupionych w sojuszu STARS EU. Było to pierwsze oficjalne spotkanie sojuszu odkąd Komisja Europejska przyznała STARS EU status Uniwersytetu Europejskiego.

 

 

Podczas sesji otwierającej konferencję, Rima Dijkstra  główna koordynatorka STARS EU, podsumowała czteroletni proces starań o przyznanie statusu Europejskiego Uniwersytetu: – Dziś zaczynamy nowy rozdział naszej organizacji. Jestem dumna z dotychczas wykonanej pracy, ponieważ to ona stoi za naszym obecnym osiągnięciem. W ten sposób odniosła się do trzech wcześniejszych prób formalizacji STARS EU poprzez zdobycie finansowania KE. Sojusz początkowo nosił nazwę „Engaged" i po trzech próbach, z dniem 1 listopada 2023 roku, rozpoczął swoją działalność jako oficjalny podmiot. W momencie przyznania unijnego grantu STARS EU stało się nie tylko sojuszem, ale także projektem europejskim, polegającym na realizowaniu złożonych zadań zgodnie z przyjętym harmonogramem, zaplanowanym na cztery lata.

 

Rima Dijkstra przypomniała główne wyzwania stojące przed STARS EU: m.in. rozwój kampusu, zarówno cyfrowego (co zostało omówione dwa tygodnie wcześniej podczas Staff Week na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bremie), jak i fizycznego, co będzie wymagało wielu porozumień, ale to wciąż przyszłość, długoterminową trwałość sojuszu, realizowanie projektów w ramach Erasmus+ i Interreg oraz m.in. rozwój struktur wzajemnej współpracy.

 

 

Spora grupa ludzi stoi w holu budynku.

 

 

Po słowach powitania uczestnicy rozpoczęli udział w sesjach pracy grupowej, zaplanowanych na 5 i 6 grudnia. Szwedzki West University zorganizował przestrzeń pracy dla Komitetu Sterującego i grupy Oficerów projektu, Koordynatorów i członków zespołów zajmujących się poszczególnymi pakietami roboczymi (zestawami zadań o wspólnym celu w ramach projektu), Liderów tzw. Grup tematycznych (TIG) oraz innych struktur pracy uruchomionych w Sojuszu. Uczestnicy spotkania utworzyli kilkanaście zespołów roboczych, w których (koordynowani przez Liderów) ustalali cele strategiczne i działania priorytetowe, które należy podjąć w pierwszej kolejności, zgodnie z harmonogramem prac. 

 

Politechnikę Krakowską reprezentowali: dr hab. Joanna Kołodziej, Adam Sadło, dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc, Marlena Marek, dr Justyna Małkuch-Świtalska, dr hab. inż. arch. Przemysław Markiewicz-Zahorski, dr inż. Janusz Pobożniak, dr inż. arch. Wojciech Wójcikowski, Ewa Siekierzyńska, prof. dr hab. inż. Aleksander Prociak.

 

Większość spotkań roboczych sojuszu odbywa się online, natomiast bezpośrednie spotkania, takie jak to w Trollhättan, pozwalają na bardziej bezpośrednie omawianie problemów i szybsze osiąganie postępów celach strategicznych sojuszu. W związku z tym STARS EU przewiduje, o ile to tylko możliwe, spotkania na żywo, z których następnym będzie doroczna konferencja, tym razem na Uniwersytecie Franche-Comté w Besançon (Francja) w dniach 21-22 marca 2024 r.

 

 

 

Na zdjęciu uczestnicy spotkania sojuszu STARS EU / fot. A. Sadło

 

 

 

 

(Adam Sadło, Justyna Małkuch-Świtalska)