Małgorzata Noworyta, studentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej znalazła się w gronie laureatów konkursu Złoty Medal Chemii 2023. Za pracę pt.: „Otrzymywanie i badania właściwości fotochemicznych i reologicznych kompozytów polimerowych nowej generacji do zastosowań w druku 3D w stomatologii” otrzymała wyróżnienie konkursowe.

Grupa młodych ludzi (4 kobiety i 5 mężczyzn). Za nimi ekran z napisem Złoty Medal ChemiiKonkurs Złoty Medal Chemii ma na celu nagrodzenie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki. W tegorocznej, czyli trzynastej już edycji, mogły brać udział prace napisane i obronione w roku akademickim 2022/2023. Jury oceniało ich wartość naukową, a także dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

W tym roku do konkursu zgłoszone zostały 43 prace. Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników, którzy mieli za zadanie przedstawić wyniki swojej pracy w formie dziesięciominutowej prezentacji. Spośród nich jury wybrało laureatów, którym oprócz trzech głównych nagród zostały przyznane także wyróżnienia. Wszyscy finaliści zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w laboratoriach tej placówki. Ogłoszenie końcowych wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia 2023 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Wyróżnienia konkursowe otrzymały cztery osoby. Wśród nich jest inż. Małgorzata Noworyta z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, która do konkursu zgłosiła pracę zatytułowaną „Otrzymywanie i badania właściwości fotochemicznych i reologicznych kompozytów polimerowych nowej generacji do zastosowań w druku 3D w stomatologii” napisaną pod opieką dr hab. inż. Joanny Ortyl, prof. PK i mgr inż. Moniki Topy-Skwarczyńskiej.

Złoty Medal Chemii 2023 zdobyła Róża Okoń z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei Srebrny Medal Chemii otrzymała Karolina Wrochna z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a Brązowy Medal Chemii zdobył Łukasz Jakubski z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Organizatorem konkursu Złoty Medal Chemii jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Na zdjęciu laureaci konkursu Złoty Medal Chemii 2023 / fot. Grzegorz Krzyżewski