Za nami VII edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową (licencjacką, inżynierską lub magisterską) na temat nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych. Drugie miejsce zajęła w nim mgr inż. Monika Kurczab, absolwentka Politechniki Krakowskiej, za pracę magisterską pt. „Hybrydowy panel kompozytowy do wytworzenia uchylnej bramy garażowej” napisaną pod kierunkiem dr. inż. Tomasza Majki.

 

 

 

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS). Jego celem jest nagrodzenie autorów najciekawszych i najbardziej innowacyjnych prac z obszaru przetwórstwa tworzyw sztucznych. Gala Finałowa Konkursu odbyła się na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. To właśnie podczas niej zostali ogłoszeni zwycięzcy. W tegorocznej edycji nagrodę główną zdobył Adrian Lipkowski z Politechniki Warszawskiej. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Joanna Smorawska z Politechniki Gdańskiej i Monika Kurczab – absolwentka Politechniki Krakowskiej.

 

Na zdjęciu Monika Kurczab z dyplomem. Młoda dziewczyna ubrana w czarną sukienkę pozuje do zdjęcia. W tle roll-upy wydziału chemicznego Politechniki Gdańskiej i organizatowór konkursu - PZPTS.Praca Moniki zatytułowana „Hybrydowy panel kompozytowy do wytworzenia uchylnej bramy garażowej” jest przykładem wykorzystania tworzyw sztucznych w gotowym produkcie. - Wyniki opisane w mojej pracy dyplomowej otwierają nowe drogi dla polimerowych materiałów konstrukcyjnych. Zastosowanie hybrydowego panelu kompozytowego do wytworzenia uchylnej bramy garażowej do tej pory wydawało się praktycznie niemożliwe – podkreśla autorka nagrodzonej pracy.

 

Zaprezentowane przez Monikę Kurczab rozwiązanie jest nowatorskie i niezwykle obiecujące dla osób, które chciałyby zwiększyć bezpieczeństwo swoich garaży samochodowych. Wspomniany już hybrydowy panel wielowarstwowy może służyć do wytworzenia uchylnej bramy garażowej o podwyższonych właściwościach mechanicznych, termicznych, akustycznych oraz antywłamaniowych. - W związku z narastającą potrzebą poprawy efektywności energetycznej budynków, a także poprawy bezpieczeństwa i ochrony przed włamaniem, opracowałam wielowarstwowy hybrydowy panel kompozytowy z żywicy chemoutwardzalnej wzmocnionej dwoma rodzajami tkanin. Połączenie żywicy chemoutwardzalnej z różnymi rodzajami tkanin wzmocnionych dodatkowo rdzeniem pochodzenia naturalnego budzi szczególne zainteresowanie ze względu na możliwość wytworzenia hybrydowego panelu kompozytowego charakteryzującego się dobrymi parametrami energooszędnymi, mechanicznymi, a także antywłamaniowymi – tłumaczy mgr inż. Monika Kurczab.

 

Opracowany przez nią panel kompozytowy został poddany szeregowi badań mechanicznych, użytkowych oraz strukturalnych. Wykazały, że cechuje się on dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i użytkowymi, a tym samym może stanowić atrakcyjne rozwiązanie na rynku. Do podjęcia takiej tematyki Monikę Kurczab zainspirowała praca w zespole projektowym, którym kieruje dr inż. Tomasz Majka. Zespół zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań, które można wykonać z polimerowych materiałów kompozytowych przeznaczonych dla budownictwa.

 

Monika Kurczab jest absolwentką Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, na którym ukończyła studia I i II stopnia na kierunku technologia chemiczna. W naborze letnim 2022/2023 była jedną z laureatek Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej. Wyróżnienie otrzymała m.in. za projekt technologii do samodzielnego budowania ścian domów o powierzchni do 70 m2 w ramach konkursu FutureLab PK. Monika Kurczab jest zdobywczynią złotego medalu wystawy wynalazków ITAR Innowacje Tarnowskie. Jak sama przyznaje na polu naukowym fascynuje ją możliwość opracowywania nowych rozwiązań na bazie materiałów kompozytowych w życiu codziennym.

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu mgr inż. Monika Kurczab / fot. materiały prywatne