Wczoraj Politechnika Krakowska gościła uczestników audycji Radia Kraków pt. „Godziny rektorskie”. Przestrzenią, gdzie zgromadzili się rektorzy krakowskich szkół wyższych, była nowa placówka badawcza PK – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Uczestnicy audycji, której gospodarzem jest redaktor Jacek Bańka, tym razem skupili się na kwestiach związanych z przypadającymi na 7 kwietnia wyborami samorządowymi, a przede wszystkim zadaniami i inwestycjami, na które nowe władze samorządowe powinny zwrócić szczególną uwagę. – Mam nadzieję, że po wyborach samorządowych nasze uczelnie będą traktowane jako partnerzy w rozmowach, że będziemy wciąż mogli doradzać, a nasze zdanie będzie brane pod uwagę – powiedział rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

 

Co miesiąc rektorzy krakowskich uczelni dyskutują na antenie Radia Kraków o problemach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Audycje odbywają się często w murach szkół wyższych. Tym razem goście programu mogli zobaczyć nowe laboratorium Politechniki Krakowskiej, znajdujące się na kampusie w Czyżynach. Placówka, nazywana Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, znacznie wzbogaca możliwości PK w zakresie badań z obszaru inżynierii wiatrowej. Unikatowa infrastruktura pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz. Będą one dotyczyć m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Takie analizy posłużyć mogą np. jednostkom samorządów do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych.

 Uczestnicy audycji siedzą w fotelach w jednym z pomieszczeń laboratorium  Uczestnicy audycji siedzą w fotelach w jednym z pomieszczeń laboratorium

 

Wyniki badań prowadzonych w LAŚ PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Na podstawie badań ekspertów z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym. LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje. Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych.

 

W środowej audycji Radia Kraków wzięli udział: rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. dr hab. sztuk plastycznych Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie prof. dr hab. Wojciech Widłak, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

 Uczestnicy audycji siedzą w fotelach w jednym z pomieszczeń laboratorium  Uczestnicy audycji siedzą w fotelach w jednym z pomieszczeń laboratorium

 

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata zwrócił uwagę na bardzo ważny wpływ działalności krakowskich uczelni, w tym Politechniki, na miasto i region. – Kształcimy specjalistów w wielu dyscyplinach. To nie są przypadkowe osoby. Nasza wiedza może być bardzo dobrze zastosowana w codziennym funkcjonowaniu regionu, województwa czy Krakowa. Laboratorium, w którym się dziś znajdujemy, zostało zbudowane przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Otrzymaliśmy sporo środków, bez których nie bylibyśmy w stanie stworzyć tej inwestycji […]. Nasze laboratorium ma przede wszystkim pokazać, jakie są realne kanały przewietrzania w Krakowie, czyli gdzie rzeczywiście pojawia się problem i gdzie nie wolno niczego budować. Zaprezentowaliśmy obecnym władzom Krakowa duży projekt, w wyniku którego moglibyśmy wskazać korytarze przewietrzania w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że to będzie dalej kontynuowane. Chcę mocno podkreślić, że nasz projekt, o którym wspomniałem, nie tylko dotyczy tylko Krakowa, ale również Nowego Sącza, Rabki, Zakopanego, czyli wielu miejscowości dla których smog jest niezwykle uciążliwy – tłumaczył prof. Andrzej Szarata.

 

Rektor Politechniki Krakowskiej dodał, że na uczelni bardzo mocno rozwijane jest kształcenie na kierunkach komunalnych, a więc takich, które skupiają się na gospodarce odpadami, na oczyszczaniu wody i na gospodarce ściekami. – Są to rzeczy, które są dla nas prozaiczne, bo nie dostrzegamy ich na co dzień, ale równocześnie stanowią bardzo duże wyzwanie dla całego regionu, skąd m.in. pochodzą nasi studenci i gdzie do swoich społeczności wracają, by tam funkcjonować. Są to takie elementy, które – jak się wydaje – nie mogą być pomijane. Bardzo chciałbym, by nowy samorząd korzystał z naszych kompetencji, kompetencji wszystkich uczelni krakowskich – mówił rektor PK.

 

Cała audycja „Godziny rektorskie” dostępna jest na stronie internetowej Radia Kraków.

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 

(bk)

 

 

Fot. Jan Zych