Co łączy różowe skrzyneczki, Szlachetną Paczkę i kampanię społeczną promującą dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne? Są to inicjatywy podjęte przez Erasmus Student Network Politechnika Krakowska, które zostały wyróżnione w ogólnopolskim plebiscycie „Projekt Tygodnia”.

Młoda kobieta otwiera różową skrzyneczkęDziałające przy Politechnice Krakowskiej stowarzyszenie Erasmus Student Network w zeszłym roku obchodziło piętnastolecie swojej działalności. Na przestrzeni tych wszystkich lat organizacja zrealizowała wiele ciekawych projektów. Część z nich spotkała się z uznaniem ESN Polska i została wyróżniona w ramach plebiscytu „Projekt Tygodnia”. W ten sposób stowarzyszenie z PK zostało uhonorowane m.in. za kampanię społeczną poświęconą dbaniu o siebie. Została ona zrealizowana na Instagramie w okresie przedświątecznym. Kampania poruszała takie tematy jak: troska o zdrowie fizyczne i psychiczne, pielęgnowanie relacji czy rola codziennych drobnych gestów i przyjemności.Grupa młodych ludzi pozuje do zdjęcia przy otwartym bagażniku samochodowym, który wypełniony jest prezentami

Na działaniach na rzecz społeczeństwa skupiła się także akcja „Różowych skrzyneczek” realizowana już od kilku miesięcy na Politechnice Krakowskiej. Do tej inicjatywy uczelnia dołączyła dzięki organizacji ESN PK i pierwszej edycji „Budżetu studenckiego na PK”, z którego skrzyneczki zostały sfinansowane. "Różowa skrzyneczka" to akcja społeczna fundacji pod taką samą nazwą promująca powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Inicjatywa doskonale wpisuje się w motto ESN Students helping student. Zyskała ona uznanie jury w plebiscycie „Projekt Tygodnia”. – Jury doceniło zaangażowanie osób będących częścią tego projektu jak i jego przesłanie, którym jest uświadamianie społeczeństwa czym jest ubóstwo menstruacyjne i jak ważne jest aby menstruacja nie była tematem tabu – zauważa Weronika Kowalczyk, Project Manager ESN PK.

Wiele charytatywnych i ważnych społecznie akcji zostało podjętych przez ESN PK w grudniu. We współpracy ze wszystkimi krakowskimi sekcjami organizacja włączyła się w akcję Szlachetna Paczka. Inicjatywa ta również została wyróżniona tytułem „Projekt Tygodnia”.

W okresie przedświątecznym członkowie ESN PK postanowili podzielić się także własnym czasem. Wraz ze studentami zagranicznymi odwiedzili oni Dom Pomocy Społecznej przy ul. Helców. Podczas tego spotkania wspólnie z seniorami przygotowali kartki świąteczne.

Dłonie starszej i młodej osoby pracują wspólnie nad kartką świąteczną, na której widoczna jest choinka wycięta z papieru.

W ciągu wielu lat swojej działalności ESN podjęła szereg działań mający na celu międzynarodową integrację. Ciekawym przykładem tego typu inicjatywy może być spotkanie świąteczne zorganizowane dla zagranicznych studentów Politechniki Krakowskiej. Była to okazja nie tylko do rozmów. Podczas spotkania obcokrajowcy dowiedzieli się m.in. jak robić tradycyjne, wigilijne pierogi.

ESN to międzynarodowa organizacja studencka non-profit, która powstała w celu wspierania rozwoju międzynarodowej wymiany studenckiej. Organizacja dąży do zintegrowania studentów oraz pomaga im w codziennych sprawach. Warto jednak podkreślić, że ESN PK oferuje nie tylko pomoc dla studentów zagranicznych. Organizacja angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności, działania na rzecz ochrony środowiska oraz promowania edukacji, kultury, zdrowia psychicznego i fizycznego, a także działalność charytatywną.

Fot. materiały ESN PK