Biuro Karier Politechniki Krakowskiej – jednostka uczelni, która wspiera studentów i absolwentów w zakresie rozwoju zawodowego oraz przygotowuje ich do wyzwań rynku pracy – opublikowało raport dotyczący ofert pracy, praktyk i staży, które zostały zamieszczone w bazie BK w minionym roku. Zdecydowana większość tych ogłoszeń (77 proc.) dotyczyła zatrudnienia młodych inżynierów i magistrów inżynierów z Politechniki. W ostatnich trzech latach aktywnie ze swoich kont w serwisie Biura Karier korzystało 2090 przedstawicieli pracodawców. – Duża liczba ogłoszeń publikowanych każdego roku przez pracodawców w bazie ofert pracy, praktyk i staży, świadczy dobitnie o tym, że studenci i absolwenci Politechniki Krakowskiej są chętnie poszukiwanymi pracownikami – mówi dr Maja Ziętara, kierowniczka Biura Karier.

Młody mężczyzna na rozmowie o pracę. Młoda kobieta w okularach siedząca po drugiej stronie stołu podaje mu rękę. Aby pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy i swoich predyspozycji zawodowych, co roku Biuro Karier Politechniki Krakowskiej organizuje Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze wielu pracodawców reprezentujących różne branże. W ostatniej edycji wydarzenia (19 października 2023 r.) ponad 40 wystawców zaprezentowało swoje oferty, m.in.: Honeywell Sp. z o.o., ArcelorMittal Poland S.A., Budimex S.A., Hitachi Energy, STRABAG Sp. z o.o., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, ZUE S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Inżynierskie Targi Pracy to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć Biura Karier Politechniki Krakowskiej. Na co dzień studenci PK mogą skorzystać ze wsparcia jego ekspertów w kontekście poprawnego przygotowania CV, szkoleń dotyczących komunikacji, pracy w zespole czy negocjacji. Biuro Karier bada też regularnie losy wychowanków PK po 6 miesiącach i po 3 latach od ukończenia studiów. Dzięki takim statystykom oraz opiniom absolwentów na temat kształcenia, uczelnia może skutecznie modyfikować programy studiów, np. wprowadzać do nich więcej zajęć praktycznych, realizowanych wspólnie z pracodawcami czy wykładów i ćwiczeń opartych na najnowszych badaniach naukowych.

Biuro Karier PK prowadzi też na swojej stronie bazę ofert pracy, staży i praktyk dla studentów PK. Jak możemy przeczytać w raporcie, w 2023 r. pracodawcy zgłosili do bazy blisko 6 tysięcy ofert miejsc pracy, stażów i praktyk, 77 proc. z nich to były ogłoszenia o pracy (wiele z 2496 ogłoszeń pracodawców dotyczyło zapotrzebowania na obsadzenie kilku stanowisko pracy, stąd rzeczywista ilość oferowanych miejsc pracy w 2023 r. to w sumie aż 5952.). Największą liczbę ofert opublikowano w styczniu (264) i marcu (253) minionego roku.

Firmy poszukują do swoich zespołów kompetentnych i dobrze wykształconych osób. – Jak podkreślają pracodawcy współpracujący z Biurem Karier, nasi absolwenci posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale także cenione na rynku pracy umiejętności rozwiązywania problemów i adaptacyjność. Są także otwarci na nowe wyzwania – tłumaczy Maja Ziętara. Nie dziwi zatem fakt, że zdecydowana większość ofert opublikowanych przez Biuro Karier dotyczyła pracy – aż 77 proc. Oferty staży stanowiły 13 proc., a praktyk – 8 proc. Prawie 2/3 ofert związanych z praktykami uwzględniała wynagrodzenie dla studentów. W ub. roku najliczniej reprezentowaną wśród ofert branżą była ta związana z IT. Ogłoszenia z tej kategorii stanowiły 20 proc. wszystkich ofert. Budownictwo po raz kolejny znalazło się na drugim miejscu (19 proc. ogółu ofert). Elektrotechnika i elektronika to 6 proc. w zestawieniu, natomiast mechanika i budowa maszyn – 5 proc. Po 4 proc. stanowiły finanse/ekonomia/bankowość, a także HVAC, energetyka oraz handel/marketing/zarządzanie. Transport, logistyka i spedycja, inżynieria środowiska, automatyka i robotyka to 3 proc. z ubiegłorocznej bazy ofert Biura Karier. Połowa opublikowanych ogłoszeń dotyczyła Krakowa i okolic jako miejsc wykonywania pracy (1252 oferty). Województwo małopolskie było najmocniej reprezentowane w bazie – aż 80 proc. ogłoszeń (1991) dotyczyło właśnie Małopolski. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno województwo mazowieckie (115) oraz województwo śląskie (109). W bazie pojawiły się też 44 oferty zagraniczne. Warto podkreślić, iż znaczna część ogłoszeń dotyczyła pracy zdalnej (317).

Omówione powyżej zestawienie wskazuje na duże zainteresowanie pracodawców absolwentami Politechniki Krakowskiej. Raport Biura Karier dotyczący losów absolwentów z rocznika 2022 po 6 miesiącach od ukończenia studiów, potwierdza, że nie mają oni problemu ze znalezieniem pracy. Blisko 94 proc. badanych znalazło pracę do pół roku po studiach magisterskich. 2/3 absolwentów II stopnia studiów deklaruje wykonywanie pracy zgodnej z profilem ukończonych studiów.

Do 5 lutego trwa elektroniczna rejestracja kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia II stopnia prowadzone na Politechnice Krakowskiej. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą uczelni. Należy pamiętać, że przy wyborze studiów II stopnia można zdecydować się na kontynuację dotychczasowej ścieżki edukacyjnej albo wybór kierunku stanowiącego w pewnym stopniu uzupełnienie tego z I stopnia. Bez względu na dokonane wybory, warto postawić na swój rozwój.

(bk)

Fot. Canva