Ponad milion złotych w puszkach i 250 tysięcy złotych w eskarbonkach! Takie są wstępne wyniki zbiórek prowadzonych przez Sztab nr 3335, który w tym roku stacjonował na Politechnice Krakowskiej.

Grupa pięciu wolontariuszek i jednego wolontariusza pozujących do wspólnego zdjęcia. Wszyscy są uśmiechnięci   Osoba w przebraniu pluszowego, zielonego smoka w czerwonej krakowskiej czapce zbiera datki do puszki WOŚP

28 stycznia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie po raz 32. odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 175 zł mln zebranych środków – taka kwota została podana do publicznej wiadomości, ale pamiętajmy, że wielkie liczenie wciąż trwa. Wciąż też trwają niektóre aukcje, m. in. te przygotowane przez Społeczność Politechniki Krakowskiej, która włączyła się czynnie we wsparcie WOŚP. Wśród atrakcji dla ofiarnych darczyńców, PK zaproponowała m.in. wspólną wycieczkę do Ojcowa zabytkowym samochodem rektora prof. Andrzeja Szaraty, betonowy kajak wykonany przez studentów czy profesjonalną sesję fotograficzną z politechnicznym mistrzem obiektywu Janem Zychem.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Sztab nr 3335 to już ponad 20-letnia tradycja grania z WOŚP, a więc jeden z najstarszych w Polsce, a równocześnie jeden z największych w Krakowie sztabów. Decyzje w sprawie działalności sztabu na PK zapadły w listopadzie 2023 r. – To piękna akcja, mądrze zorganizowana i łącząca kolejne pokolenia we wspólnym pomaganiu i to z tak spektakularnymi sukcesami – mówił w przy tej okazji rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Chyba każdy w Polsce sam kiedyś skorzystał lub zna kogoś kto ze sprzętu medycznego, zakupionego przy pomocy WOŚP, korzystał. Finał WOŚP to od wielu lat święto radości i życzliwości.

I właśnie w takiej atmosferze odbyło się to wydarzenie na PK. W sztabie zarejestrowało się ponad 800 wolontariuszek i Wolontariuszy, którzy w niedzielę 28 stycznia od rana zbierali datki do puszek. Sztab odwiedziło także kilku niezwykłych gości. Rektor – profesor Andrzej Szarata – wzbudził duże zainteresowanie, kiedy przyjechał na kampus uczelni swoim zabytkowym, własnoręcznie wyremontowanym moskwiczem z 1970 roku. Wycieczkę do Ojcowa tym pięknym pojazdem z rektorem jako kierowcą wciąż można wylicytować na jednej z dziesięciu aukcji organizowanych przez uczelnię w ramach tegorocznej zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto, Rektor czynnie włączył się w działania sztabu pomagając między innymi w liczeniu przyniesionych przez wolontariuszy datków.

W Sztabie pojawił się także Smok Tadzik, będący maskotką Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej. Jego wizyta ucieszyła szczególnie dziecięcych wolontariuszy, ale nie tylko. Po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć, Tadzik wziął puszkę i ruszył w miasto kwestować jako jeden z wolontariuszy.

Miłą niespodzianką było pojawienie się dr. inż. Piotra Stecza z Laboratorium Badania Odkształceń i Drgań Budowli. Doktor Stecz od lat czynnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku pracownik Politechniki Krakowskiej, a prywatnie pasjonat historii, zaproponował na jedną w aukcji wspólne zwiedzanie kampusu uczelni przy ulicy Warszawskiej, którego historia sięga 1878 roku. Pan Doktor odwiedził sztab w mundurze z epoki C.K. monarchii, który założy także na wspólne zwiedzanie.

Koordynatorami ds. organizacji sztabu z ramienia PK byli dr hab. inż. Wojciech Drozd, prof. PK i dr inż. Jarosław Malara z Wydziału Inżynierii Lądowej, a na jego czele od lat stoi Leszek Olejarczyk, który swoją przygodę z WOŚP zaczął w drugiej połowie lat 90., gdy wraz z rodzicami brał udział w kwestowaniu.

I chociaż Sztab wciąż czeka na przeliczenie zebranej kwoty przez bank oraz zakończenie wszystkich internetowych aukcji, to już możemy śmiało powiedzieć, że rekord z ubiegłego roku został pobity.

(J. S.)

Mężczyzna w granatowej bluzie z logo uczelni siedzi przy stole i liczy pieniądze. To rektor Andrzej Szarata. Obok niego siedzą wolontariuszki WOŚP Blondynka w okularach i białej koszuli przytula dużego psa w typie owczarka niemieckiego. W tle widać wolontariuszy i rektora Szaratę sala w Galerii Gil pełna wolontariuszy WOŚP Rektor pozuje do zdjęcia ze strażaczkami i strażakami na tle wozu

Zobacz galerię zdjęć z 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fot. Jan Zych