Kilkuletnia współpraca Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej z Elsta sp. z o.o. została zwieńczona (13 lutego 2024 r.) zawarciem umowy pomiędzy Spółką a uczelnią. Obydwa podmioty będą teraz kooperować w kilku kluczowych, również pod kątem wyzwań współczesności, obszarach. Jednym z nich mają być magazyny energii. Kontynuowane będą też działania dotyczące praktyk studenckich. Swoje podpisy pod umową o współpracy złożyli z ramienia PK prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, prorektor ds. nauki i dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a z ramienia Elsta – Jacek Stankiewicz, prezes Zarządu Spółki.

 

Elsta działa na rynku od 1988 r. Podstawę oferty firmy stanowią kompleksowe usługi w zakresie produkcji i dostaw urządzeń elektrycznych dla energetyki i przemysłu. Firma projektuje i dostarcza rozdzielnice niskiego i średniego napięcia oraz rozwiązania zwiększające elastyczność energetyczną klientów, takie jak magazyny energii, stacje transformatorowe, filtry aktywne. Od kilku lat Elsta współpracuje z Politechniką Krakowską i Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej.

 Przy stole siedzi Jacek Stankiewicz, prezes Zarządu Elsta  Przy stole siedzą od lewej: dziekan WIEiK dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, prorektor ds. nauki prof. Dariusz Bogdał, prodziekan WIEiK dr hab. inż. Dariusz Borkowski, prof. PK, prezes Jacek Stankiewicz

 

Dzisiejsze podpisanie umowy jest sformalizowaniem dotychczasowej, bardzo udanej współpracy z Elstą. Chciałbym przypomnieć, że na początku 2019 r. przedstawiciele firmy przekazali wydziałowi sprzęt do budowy nowoczesnych stanowisk laboratoryjnych – modeli układów sterowania bloków elektroenergetycznych zgodnych z filozofią Przemysłu 4.0. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się falowniki firmy VACON oraz konwertery i akcesoria sieciowe umożliwiające zestawianie zaawansowanych układów napędowych i układów sterowania w zastosowaniach krytycznych w elektroenergetyce – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK.

 

Dotychczasowe pola działania pomiędzy PK a Elstą dotyczyły także staży i praktyk zawodowych w firmie. – Elsta pozwala studentom zapoznawać się ze swoimi instalacjami już w fazie ich uruchamiania, jak miało to miejsce w przypadku – niedostępnych dla osób z zewnątrz – obiektów elektroenergetycznych Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów (ZTPO) w Krakowie. Stało się też tradycją, że co roku Elsta wspiera koła naukowe i funduje cenne nagrody dla uczestników Uczelnianej Sesji Kół Naukowych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – dodaje prof. Maciej Sułowicz.

 Umowy podpisują prof. Dariusz Bogdał i prezes Jacek Stankiewicz  Do zdjęcia pozują siedzący przy stole prof. Dariusz Bogdał, Jacek Stankiewicz i prof. Maciej Sułowicz. Na stole leżą umowy, Jacek Stankiewicz i Maciej Sułowicz mają w rękach długopisy  Do zdjęcia pozują na tle roll-upów z logo uczelni, wydziału i firmy, Dariusz Bogdał, Jacek Stankiewicz, Maciej Sułowicz

 

Dzięki rozwijającej się współpracy, w roku 2022 zespół wykonawców pod kierownictwem dziekana WIEiK zaangażował się w przedsięwzięcie pn. „Opracowanie przyrządu pomiarowego do oceny diagnostycznej silników elektrycznych”. Zadanie badaczy polegało na opracowaniu założeń i projektu, dotyczących funkcjonalności i parametrów technicznych przyrządu pomiarowego, a także opracowaniu wskaźników do oceny diagnostycznej i wytycznych do generacji raportów oraz na budowie przyrządu pomiarowego. Samo zadanie dotyczyło Centrum Badawczo-Rozwojowego Maszyn Elektrycznych w Zakładzie Maszyn Elektrycznych EMIT S.A.

 

– To dla nas szczególnie doniosły moment powrotu do współpracy z Politechniką Krakowską, rozpoczętej już w 2014 r. Przed nami szerokie perspektywy wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej, zarówno w obszarze dydaktyki i kształcenia studentów, jak i w obszarze badawczo rozwojowym – mówi prezes Zarządu Elsty, Jacek Stankiewicz.

 

Umowa podpisana 13 lutego br. na Politechnice Krakowskiej precyzuje kilka obszarów współpracy pomiędzy PK i Elsta sp. z o.o. Partnerzy, czerpiąc z doświadczenia poprzednich lat, chcą prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze, wykonywać badania i ekspertyzy. Ponadto, kontynuowane będą praktyki studentów PK w Elsta. Firma i Politechnika chcą wspólnie organizować sympozja, konferencje, seminaria i szkolenia. Co więcej, mając na uwadze m.in. bieżące potrzeby stron umowy, brana jest też pod uwagę organizacja studiów podyplomowych czy kursów specjalistycznych. Wreszcie, PK i Elsta chcą upowszechniać informacje o wynikach współpracy oraz o kierunkach jej dalszego rozwoju. Umowa o współpracy została zawarta na okres 5 lat z możliwością przedłużenia.

 

(bk)

 

 

Na zdjęciach, 1) Jacek Stankiewicz, prezes Zarządu Elsta sp. z o.o.; 2) od lewej: dziekan WIEiK dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, prorektor ds. nauki prof. Dariusz Bogdał, prodziekan WIEiK dr hab. inż. Dariusz Borkowski, prof. PK, prezes Jacek Stankiewicz; 3) od lewej: prof. Dariusz Bogdał, prezes Jacek Stankiewicz; 4) od lewej: prof. Dariusz Bogdał, Jacek Stankiewicz, prof. Maciej Sułowicz; 5) Dariusz Bogdał, Jacek Stankiewicz, Maciej Sułowicz / fot. Jan Zych