Pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – dr inż. arch. Marcin Gierbienis z Katedry Projektowania Architektonicznego oraz dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich uzyskali nagrodę za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2023 „Czas Gdyni” w kategorii architektura. Mowa o budynku edukacyjnym w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo, zaprojektowanym przez Pracownię Architektoniczną Gierbienis+Poklewski.

Nagrodę odebrał Damian Poklewski-Koziełł z rąk Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni podczas uroczystej sesji, która odbyła się z okazji 97. urodzin miasta, 10 lutego w Teatrze Miejskim. Leśny Ogród Botaniczny Marszewo znajduje się w Gdyni i jest prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk, a budynek edukacyjny powstał na polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Warte podkreślenia, że zastosowano w nim, po raz pierwszy w obiekcie sektora publicznego w Polsce, konstrukcję z drewna klejonego krzyżowo CLT (Cross Laminated Timber) oraz wykończenie fasady opalanymi deskami. Sam obiekt pod względem formy nawiązuje do tzw. archetypu stodoły.

Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Ciemna elewacja wtapiająca się w okolicę porośniętą lasem  Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Ciemna elewacja wtapiająca się w okolicę porośniętą lasem  Wnętrze obiektu. Stoliki, krzesła, na ścianach półki. Konstrukcja drewniana. Jasna przestrzeń  Korytarz w budynku. Ciemna podłoga, schody i elementy na sufitach i ścianach. Konstrukcja drewniana

Projekt architektów z Wydziału Architektury PK zwrócił uwagę i wcześniej: zyskał nagrodę w konkursie Property Design Awards 2024 w kategorii „design – wnętrza: obiekty publiczne” (statuetki wręczono podczas DESIGN DAYS, które odbyły się w 25-28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach). W ubiegłym roku za sprawą głosowania architektów, członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, budynek edukacyjny w LOB Marszewo znalazł się w grupie wyróżnionych „Salonu Architektury“ i został pokazany 13 października podczas Międzynarodowego Biennale Architektury 2023 w Krakowie. 20 października ub. roku, podczas uroczystej gali w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy, obiekt został laureatem trzeciej edycji konkursu Arcydzieło Sztuki Budowlanej, zorganizowanego przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa. Podwójne nagrody zdobył również w konkursie PLGBC Green Building Awards 2023, jednym z najważniejszych krajowych konkursów, promujących zdrowe i zrównoważone budownictwo. Rozdanie nagród było częścią międzynarodowej konferencji PLGBC Green Building Summit, zorganizowanej 5-6 października ub.r.

Projektowanie w duchu idei zrównoważonego rozwoju, którego celem są korzyści dla człowieka i niepogarszanie środowiska przyrodniczego, w którym dane jest budować to nasze zadanie – mówią nagrodzeni.

(„Nasza Politechnika”, kt)

Źródło ilustarcji/zdjęć przedstawiających budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo: fot. fotomohito