W sobotę 24 lutego tegoroczni maturzyści powalczą o „Złoty Indeks” Politechniki Krakowskiej, a więc dodatkowe punkty w rekrutacji na PK. Finałowa rywalizacja w ogólnopolskim konkursie zostanie rozegrana w 4 dyscyplinach: matematyce, chemii, informatyce oraz predyspozycjach architektonicznych. Do II etapu zmagań zakwalifikowało się łącznie 161 osób – najlepszych uczestników I etapu, który odbył się 20 stycznia.

 

W ławkach siedzą uczestnicy ubiegłorocznego finału w dyscyplinie predyspozycje architektoniczne. Na blatach pomoce naukowe, sprzęty piśmiennicze Liczba rejestracji do 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK” była rekordowa w historii całego konkursu. W czasie od 11 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. zgłosiły się 583 osoby! Wszyscy uczestnicy musieli wybrać tylko jeden przedmiot, w którym następnie rywalizowali. I etap (on-line) odbył się 20 stycznia. Do etapu II, który zaplanowano na 24 lutego o godz. 10.00 na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24, zakwalifikowało się 161 uczestników. Najwięcej z nich zmierzy się w dziedzinie matematyka – 71 osób. Ilość uczestników konkursu w trzech pozostałych przedmiotach – chemia, informatyka i predyspozycje architektoniczne – jest taka sama, a więc po 30 osób w każdym z nich. Na śmiałków rywalizujących w matematyce, chemii i informatyce, będą czekać – podobnie jak w I etapie – zadania obliczeniowe i problemowe, zaś przyszli architekci i architekci krajobrazu wykonają model fizyczny z dostarczonych przez organizatorów materiałów, w oparciu o wskazany temat konkursowy, przy czym oceniana będzie kompozycja, forma i zgodność pracy z tematem.

 

W zależności od uzyskanych wyników, laureaci etapu finałowego otrzymają 200, 100 lub 60 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym na Politechnikę Krakowską (z wyjątkiem inżynierii wzornictwa przemysłowego). Laureatami I stopnia konkursu „O Złoty Indeks PK” zostaną uczestnicy, którzy uzyskają wyniki w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Te osoby mogą liczyć na 200 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Uczniowie z wynikami mieszczącymi się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów, otrzymają tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostaną uczestnicy, których rezultaty będą w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów. Oni również otrzymują punkty rekrutacyjne – 60. Należy pamiętać, że punkty wywalczone z przedmiotów matematyka, chemia lub informatyka, nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu, natomiast te zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu.

 

12 kwietnia br. zaplanowano spotkanie z laureatami, podczas którego zostaną im wręczone dyplomy za udział w konkursie „O Złoty Indeks PK”.

 

Więcej informacji na temat konkursu „O Złoty Indeks PK” na stronie indeks.pk.edu.pl

 

(bk)

 

 

Na zdjęciu, uczestnicy finału konkursu „O Złoty Indeks PK” w dyscyplinie predyspozycje architektoniczne (edycja 2023) / fot. Jan Zych