Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego odbył się II etap konkursu „O Złoty Indeks PK”. 93 osoby mogą cieszyć się tytułem laureata rywalizacji. Po raz drugi w historii politechnicznego konkursu, rozegrano go w czterech dyscyplinach: matematyce, chemii, informatyce i predyspozycjach architektonicznych. Zakończona edycja była rekordowa pod względem zgłoszeń. Do konkursu zarejestrowało się aż 583 osoby. – Cieszy nas ogromnie fakt, że tak wiele osób wyraziło zainteresowanie naszym konkursem. Świadczy to m.in. o zainteresowaniu samą uczelnią, a także jej ofertą dydaktyczną. Z roku na rok konkurs „O Złoty Indeks PK” przyciąga coraz więcej uczniów i jest stałym punktem odniesienia w czasie przygotowań do matury – mówi prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 161 osób, a w finałowej rywalizacji wzięło ostatecznie udział 137 tegorocznych maturzystów. Największą frekwencją cieszyła się matematyka. Do zadań obliczeniowych i problemowych podeszło 62 uczniów. Predyspozycje architektoniczne zweryfikowało 29 osób. Ich zadanie polegało na wykonaniu modeli fizycznych z dostarczonych przez organizatorów materiałów i w oparciu o wskazany temat konkursowy (oceniano kompozycję, formę i zgodność pracy z tematem). Zadania za zakresu chemii i informatyki rozwiązywało w dniu finału kolejno 25 i 21 uczniów.

Finałowe zmagania odbywały się w salach dydaktycznych na kampusach Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 oraz przy ul. Podchorążych 1 (predyspozycje architektoniczne). II etap pozwolił wyłonić laureatów tegorocznej edycji konkursu „O Złoty Indeks”. Tytuł ten trafi do 93 osób. Pula dodatkowych punktów w rekrutacji na PK, a więc ów „Złoty Indeks”, zależna jest od wyników uzyskanych w finale. 200 punktów otrzymują laureaci I stopnia, którzy swoim wynikiem uplasowali się w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Uczniowie z wynikami mieszczącymi się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów, uzyskali tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostali uczestnicy, których rezultaty mieszczą się w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów – ilość dodatkowych punktów rekrutacyjnych wynosi 60. Zgodnie z zasadami konkursu, punkty wywalczone z przedmiotów matematyka, chemia lub informatyka, nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu, natomiast te zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu. Z możliwości wykorzystania dodatkowych punktów jest wyłączony proces rekrutacji na tylko jeden kierunek z oferty PK – inżynierię wzornictwa przemysłowego.

Wśród 93 osób, które zdobyły w tym roku „Złote Indeksy PK”, znalazło się 57 uczniów rywalizujących w matematyce (laureaci I stopnia – 14 osób; laureaci II stopnia – 21; laureaci III stopnia – 22 osoby), 17 laureatów (2 osoby z tytułem laureata I stopnia; laureaci II stopnia – 6 osób; laureaci III stopnia – 9 osób), którzy wybrali informatykę, 10 przyszłych architektów (2 laureatów I stopnia, 2 laureatów II stopnia oraz 6 laureatów III stopnia) oraz 9 osób rywalizujących w dyscyplinie chemia (2 laureatów II stopnia i 7 laureatów III stopnia).

Uczestnicy finału konkursu "O Złoty Indeks PK"  Uczestnicy finału konkursu "O Złoty Indeks PK"  Uczestnicy finału konkursu "O Złoty Indeks PK"  Uczestnicy finału konkursu "O Złoty Indeks PK"

W finale konkursu „O Złoty Indeks PK” spotkali się maturzyści z kilku województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, a nawet warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Finalistki i finaliści reprezentowali w sumie 47 szkół. Niektóre z nich mogą pochwalić się wieloma laureatami. Do takich szkół należy m.in. rekordzista liczby laureatów w tej edycji – krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. 15 uczniów tej szkoły otrzymało „Złote Indeksy Politechniki Krakowskiej” (2 osoby tytuł laureata I stopnia, 5 osób tytuł laureata II stopnia, 8 osób – laureaci III stopnia). Na drugim miejscu w rankingu szkół uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie z 8 laureatami 9. edycji konkursu PK (2 laureatów I stopnia i po 3 laureatów II stopnia i III stopnia). Trzecie miejsce zajmują ex aequo I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie – 2 laureatów II stopnia i 3 laureatów III stopnia oraz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli (2 laureatów I stopnia, 2 laureatów II stopnia, 1 laureat III stopnia).

Wiemy, ile zaangażowania i stresu kosztuje przygotowanie oraz udział w konkursie. Chcemy wyróżnić laureatów, pozwolić im nacieszyć się znakomitymi osiągnięciami i właśnie dlatego organizujemy dla nich spotkanie na Politechnice Krakowskiej, podczas którego planujemy wręczyć dyplomy za udział w konkursie. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 11.00 w budynku „Działownia” na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej. Już teraz serdecznie zapraszamy – mówi mgr Marta Madej z Działu Spraw Studenckich, która odpowiada za organizację konkursu.

Strona internetowa konkursu: indeks.pk.edu.pl

(bk)