Honoris Gratia to odznaczenie, które prezydent Krakowa przyznaje osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta. W gronie nagrodzonych znalazła się Krakowska Orkiestra Staromiejska. 19 marca br. dyrygent Wiesław Olejniczak w imieniu orkiestry odebrał odznaczenie z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego.

 

 

Grupa ludzi z instrumentami w rękach. Wśród nich stoi dyrygent. W tle budynek wydziału inżynierii lądowej PKNa stronie Politechniki Krakowskiej pojawiają się zarówno zapowiedzi koncertów Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, jak i informacje o zdobytych przez nią wyróżnieniach. Lista sukcesów orkiestry ciągle się rozrasta, a jej wkład w życie kulturalne Krakowa został doceniony i nagrodzony odznaczeniem Honoris Gratia. Wyróżnienie to od 2005 r. przyznawane jest osobom, instytucjom, stowarzyszeniom i organizacjom zasłużonym dla społeczności Krakowa. Tegoroczne odznaczenie zostało przyznane dla całej orkiestry, ale warto przypomnieć, że w 2006 r. Honoris Gratia trafiła do Wiesława Olejniczaka.

 

Orkiestra oprócz nagród zdobytych na festiwalach muzycznych posiada także wiele wyróżnień za swój dorobek artystyczny czy wkład w kulturę przyznanych przez różne gremia. Wśród nich można wymienić m.in. Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, Medal „Kraków 2000” czy Medal KDK za osiągnięcia artystyczne. W roku 2018, świętująca wówczas jubileusz trzydziestolecia Orkiestra otrzymała nagrodę „Polonia Minor”, która przyznawana jest przez samorząd województwa małopolskiego za budowanie potencjału kulturalnego oraz wytrwałą pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców.

 

Działająca pod patronatem PK, Krakowska Orkiestra Staromiejska została założona w 1988 r. przez mgr. Wiesława Olejniczaka. Jest zespołem o bigbandowym brzmieniu, który z sukcesami bierze udział w imprezach, konkursach i festiwalach muzycznych oraz w międzynarodowych projektach artystycznych. Muzycy uświetniają też uroczystości odbywające się na Politechnice Krakowskiej.