Prace związane z podwyższeniem wynagrodzeń pracowników Politechniki Krakowskiej zakończone. Jeszcze w marcu wyższe pensje wpłynęły na konta pracowników administracyjnych, zaraz po świętach wielkanocnych otrzymają je nauczyciele akademiccy.

podwyzki2024- Cieszę się, że prace te przebiegły bardzo sprawnie i ich finał nastąpił jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w proces przygotowywania zasad podwyżek na PK. Prace nad rozdziałem środków przyznanych na ten cel Politechnice Krakowskiej mogliśmy podjąć w marcu w ślad za komunikatem w tej sprawie ogłoszonym  przez ministra nauki – przekazuje rektor PK prof. Andrzej Szarata na łamach „Naszej Politechniki”.

Szczególowe porozumienie w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.) pomiędzy rektorem PK a organizacjami związkowymi działającymi na Politechnice Krakowskiej - Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” PK i Radą Uczelnianą ZNP w PK – zostało podpisane 13 marca 2024 r.

- Konsultacje z organizacjami związkowymi przebiegły sprawnie i w zgodnej atmosferze. Ustaliliśmy m.in. że na podwyższenie wynagrodzeń przeznaczymy pełną kwotą zwiększonej w tym celu subwencji (tj. 60 545 400 zł), wyliczonej przez ministra według stanu zatrudnienia na 31 grudnia 2022 r. Cieszę się szczególnie z tego, że – po wnikliwych analizach - udało się nam uwzględnić głosy pracowników i jako podstawę obliczania podwyżek przyjąć wynagrodzenie zasadnicze pracowników według stanu na dzień 31.12.2023 r. Dzięki temu na PK podwyżki wynagrodzeń brutto, finansowanych z subwencji, będą wyższe, a wyniosą 30% dla nauczycieli akademickich oraz 20% dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi – informuje rektor PK, dziękując organizacjom związkowym, pracownikom Biura Strategii i Rozwoju, Działu Spraw Osobowych i Socjalnych, Działu Organizacyjnego oraz Działu Płac za ogromne zaangażowanie w prace nad procesem zmian w wynagrodzeniach.

Dzięki temu wypłata wyższych wynagrodzeń (wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.) mogła się odbyć jeszcze przed świętami dla pracowników administracyjnych (płatnych „z dołu”) oraz natychmiast po świętach dla nauczycieli akademickich (płatnych „z góry”).

Szczegółowe ustalenia w sprawie podwyżek na PK zawarte zostały w porozumieniu, którego treść znajduje się w BIP PK, w załączniku do Komunikatu Rektora PK.

Na zdjęciu: Podpisanie porozumienia w sprawie podwyżek dla pracowników PK przez rektora PK prof. Kazimierza Furtaka oraz przedstawicieli organizacji związkowych mgr. inż. Witolda Trzaskę (Rada Uczelniana ZNP w PK) i dr. inż. Jacka Wojsa (Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”)