Piotr Hańderek, student architektury na Politechnice Krakowskiej został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers. Pierwszą nagrodę zdobył w kategorii Projekt Studencki, w której rywalizowali ze sobą studenci kierunków architektonicznych i artystycznych z całego świata. Głównym zadaniem, przed którym stanęli uczestnicy, było zaprojektowanie przestrzeni lub produktu w formie grafiki 3D z zastosowaniem spieków wielkoformatowych TRI-D.

 

 

 

Po raz pierwszy konkurs Paradyż Designers przeprowadzony był na skalę międzynarodową. Zgłoszono do niego niemal tysiąc prac z całego świata. Spośród nich jury pod przewodnictwem Jürgena Mayera H. wybrało najlepsze projekty prezentujące nieszablonowe podejście do projektowania przestrzeni i produktów z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych TRI-D.

 

 

Swoje projekty uczestnicy konkursu mogli zgłaszać w trzech kategoriach: Głównej, Projekt Studencki oraz Specjalnej z podziałem na zastosowanie spieków TRI-D: Produkt, Outdoor i Wnętrze. W każdej z nich jury przyznało trzy nagrody. Zdaniem jury najlepszy Projekt Studencki przygotował Piotr Hańderek, a tym samym uzyskał tytuł zwycięzcy III edycji międzynarodowego konkursu, pierwszą nagrodę o wartości 2 000 EURO oraz wyjazd na targi Salone del Mobile 2024. Drugie miejsce zdobył Szczepan Zalewski, student Wydziału Architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a trzecią Ohireme Uanzekin z Nigerii, student architektury na Heriot-Watt University Dubai.

 

 

Piotr Hańderek jest studentem trzeciego roku architektury. Obecnie w ramach programu Erasmus kształci się na Politechnico di Torino we Włoszech, która jest uczelnią partnerską Politechniki Krakowskiej. Jak sam przyznaje zwycięski projekt powstał pierwotnie z myślą o zorganizowanym przez WA PK konkursie „Łobzów Countryard”. – Po zakończeniu obowiązkowych projektów w Turynie, zasiadałem przed komputerem i tworzyłem „The Forest of Talent". Zaprojektowany budynek miał harmonizować z otoczeniem parku. Jego drewniana konstrukcja z rozłożystymi kolumnami przypominającymi drzewa oraz zielonym dachem porośniętym roślinnością miała naśladować organiczną formą pobliską stację benzynową, a kształtem szklanych pudełek nawiązywać do bryły Pałacu w Łobzowie – mówi Piotr Hańderek.

 

 

Jak wyjaśnia autor zwycięskiej pracy: – Projekt, który wygrał w konkursie Paradyż Designers III, ocenianym przez światowej sławy architektów oraz założyciela i redaktora naczelnego ArchDaily, jest pewnego rodzaju alternatywą dla wnętrza strefy gastronomicznej „The Forest of Talent". Zainspirowany podróżą do Brazylii, która pomogła mi zintegrować wykorzystywanie architektury i natury, chciałem zaprojektować przestrzeń zanurzoną w roślinności. Dlatego dookoła słupów stworzyłem "wysepki" zieleni. Monstery, wężownice, skrzydłokwiaty, paprocie i bluszcz wraz z "drzewopodobnymi" kolumnami dominują w przestrzeni, tworząc odczucie pobytu w dżungli. Płyty wielkoformatowe Ceramiki Paradyż o zielono-niebieskiej estetyce z abstrakcyjnymi wzorami potęgują naturalny charakter miejsca.

 

 stoły o nieregularnym kształcie, drewniane krzesła, lampy przypominające wstązki i mnóstwo zieleni  Mocno przeszkolny budynek. Na dachu rośliny, których gałęzie opadja w dół  Widok z góry na wnętrze. W nim masa zielni, mocno przeszkolne oka i wiele drewnianych elementów

 

 

Oprócz prac studenckich w konkursie Paradyż Designers zostały wyróżnione także projekty architektów i projektantów wnętrz. W przeznaczonej dla nich kategorii Głównej pierwszą nagrodę zdobył Selcuk Kismir z Turcji, drugą Mostafa Salem z Egiptu, a trzecią Agata Gała z Polski. Z kolei nagrodę w kategoriach Specjalnych otrzymali: Małgorzata Niedzielska z Polski (Produkt), Mostafa Salem z Egiptu (Outdoor) oraz Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z Polski (Wnętrze). Jury w kategorii Specjalnej szczególną uwagę zwracało na zastosowanie spieków TRI-D jako produktu oraz wewnątrz i na zewnątrz budynków (jako część małej architektury). Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w maju w Warszawie. Wszystkie nagrodzone projekty można oglądać są na stronie www.paradyzdesigners.com. Konkurs został zorganizowany przez Ceramikę Paradyż pod patronatem ArchDaily.

 

 

 

 

 Grafiki użyte w tekście: wizualizacje projektu autorstwa Piotra Hańderka