4 kwietnia w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej odbyło się spotkanie dla laureatów etapu okręgowego XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. To już tradycja, że najlepsi uczestnicy w rywalizacji okręgowej odwiedzają PK, mają okazję spotkać się z władzami uczelni i Wydziału Inżynierii Lądowej, a także odebrać w murach PK nagrody fundowane przez rektora Politechniki Krakowskiej, dziekan WIL i sponsorów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Przewodniczącym jury zawodów okręgowych jest dr inż. Marcin Radoń z Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Inżynierii Lądowej PK.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych od 1987 r. rozwija wśród uczniów liceów i techników zainteresowanie budownictwem i daje im możliwość pogłębienia wiedzy i umiejętności w tej tematyce. Jednym z jej celów jest lepsze przygotowanie do dalszego kształcenia w szkołach wyższych, szczególnie na kierunkach budowlanych. – Uczestnicy olimpiady muszą mierzyć się z bardzo szerokim zakresem wiedzy, podobnym w pewnym sensie do tematyki studiów na Wydziale Inżynierii Lądowej. Pojawiają się pytania z budownictwa ogólnego, konstrukcji (mechanika), organizacji budowli, architektury itp. – tłumaczy dr inż. Marcin Radoń z Wydziału Inżynierii Lądowej, przewodniczący Zespołu Sprawdzającego Jury Zawodów Okręgowych.

Prorektor prof. Tomasz Kapecki i dziekan WIL prof. Lucyna Domagała pozują do wspólnego zdjęcia z dwoma laureatami i przedstawicielami zewnętrznych instytucji  Prorektor prof. Tomasz Kapecki i dziekan WIL prof. Lucyna Domagała pozują do wspólnego zdjęcia z dwoma laureatami i przedstawicielami zewnętrznych instytucji  Zbiorowe zdjęcie uczestników spotkania w Sali Senackiej. Laureaci olimpiady siedzą przy stole, za nimi pozostali  Czterech laureatów pozuje do zdjęcia wraz z nauczycielkami i dr. Marcinem Radoniem

Głównym organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Konkurs dzielony jest na trzy etapy: szkolny, okręgowy i centralny. Eliminacje II stopnia odbyły się 2 marca br. w dwunastu okręgach. Z krakowskiego, jak podkreślają organizatorzy – najliczniejszego z całej Polski, uczestniczyło w nich 101 osób. Do finału centralnego XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, który odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia w Bydgoszczy, zakwalifikowało się 11 uczestników z okręgu krakowskiego:

1. Paweł Madej (Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku)

2. Krystian Ptaszek (Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej)

3. Krystian Lis (Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej)

4. Kamil Orkisz (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach)

5. Maksymilian Sierant (Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie)

6. Dawid Wydra (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej)

7. Ignacy Śmietana (Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie)

8. Adam Baczyński (Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem)

9. Kamil Sumera (Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie)

10. Sebastian Kieć (Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie)

11. Przemysław Bajak (Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach)

W klasyfikacji szkół na podium w okręgu krakowskim znalazły się:

1. Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej

2. Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie

3. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach

Listy klasyfikacyjne uczestników zawodów II stopnia XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych znajdują się na stronie internetowej: www.olimpiadabudowlana.pl.

4 kwietnia w spotkaniu z laureatami etapu okręgowego oraz ich nauczycielami udział wzięli m.in. prorektor ds. ogólnych dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK oraz dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK. Rektor PK oraz dziekan WIL ufundowali dla laureatów zmagań okręgowych nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny). Uczniowie otrzymali też nagrody od sponsorów Olimpiady: firmy Fakro, Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Sponsorów reprezentowali Damian Szuba (Fakro), Paulina Gos (Stowarzyszenie Producentów Cementu) i Stanisław Karczmarczyk (MOIIB). Na PK obecny był także zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Domajewski.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania na PK

(bk)

Na zdjęciach, laureaci etapu okręgowego XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych i ich nauczyciele oraz przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, m.in. prorektor ds. ogólnych prof. Tomasz Kapecki i dziekan WIL prof. Lucyna Domagała, a także przedstawiciele Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie, Stowarzyszenia Producentów Cementu i Fakro / fot. Jan Zych