5 kwietnia odbył się I etap tegorocznej edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Uczniowie i studenci przystąpili do testu on-line złożonego z 30 pytań zamkniętych. O awansie do finału decydowała suma punktów uzyskanych za poprawne odpowiedzi – 1 punkt za każdą właściwą odpowiedź oraz punkty za niewykorzystany czas – 0,5 punktu za każdą pełną minutę niewykorzystanego czasu. W finale na Politechnice Krakowskiej spotka się 7 uczniów i 5 studentów. II etap zostanie zorganizowany już 26 kwietnia w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na terenie kampusu PK przy ul. Warszawskiej 24.

 

Do finału XII edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” zakwalifikowały się następujące osoby:Grafika konkursu przedstawiająca postać Tadeusza Kościuszki w kolorze granatowym z kolorowymi kołami zębatymi oraz napisem Znamy wyniki I etapu

 

UCZNIOWIE

1. Pietro Molendys – Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach

2. Daria Wiech – II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

3. Zuzanna Kania – CLVII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

4. Oliwia Rozwora – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku

5. Karol Michałowski – VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie

6. Julia Nowak – Zespół Szkół w Koniecpolu

7. Wiktor Zjawiony – Zespół Szkół w Koniecpolu

 

STUDENCI

1. Adam Nowak – Uniwersytet Szczeciński

2. Marcin Antosz – Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego z siedzibą we Wrocławiu

3. Michał Kowal – Uniwersytet Jagielloński

4. Norbert Zachmacz – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

5. Agata Nastula – Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

 

 

Dostęp do pełnej listy rankingowej – strona konkursu: kosciuszko.pk.edu.pl

 

Najlepsi uczestnicy I etapu zmierzą się teraz w finale złożonym z trzech rund. To nowość w historii konkursu o patronie Politechniki Krakowskiej. W I rundzie zamelduje się cała 12 finalistów – przygotowano dla nich cztery serie pytań. Sześcioro finalistów z największą liczbą punktów, uzyskaną na koniec I rundy, przejdzie do rundy następnej, gdzie znów czekać będą cztery serie pytań. Do III i ostatniej rundy dotrze troje najlepszych uczestników. Przypominamy, że rywalizacja toczy się o nagrody finansowe i rzeczowe (zwycięzca zdobędzie laptopa i 2 tys. zł; za zajęcie II miejsca przewidziano czytnik e-booków i 1500 złotych, a za III miejsce – słuchawki gamingowe i 500 zł) oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wszystkie kierunki studiów I stopnia oferowane przez Politechnikę Krakowską. W tym roku wszyscy uczniowie biorący udział w finale otrzymają dodatkowe punkty, których ilość będzie uzależniona od pozycji na liście rankingowej na koniec II etapu.

 

W bieżącej edycji odnotowano rekordowe zainteresowanie konkursem – zgłosiło się 370 osób, w tym 283 uczniów i 87 studentów. Najwięcej zgłoszeń było z województw: małopolskiego (109), świętokrzyskiego (78), śląskiego (36), podkarpackiego (31), mazowieckiego (27), kujawsko-pomorskiego (17), łódzkiego (15), lubelskiego (14) i pomorskiego (11).

 

Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykają się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane są w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury. Nad warstwą merytoryczną konkursu czuwa Komisja w składzie: prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska, Wydział Architektury), mgr Lilianna Lewandowska (kierownik Muzeum Politechniki Krakowskiej), mgr Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa). Przewodniczącym tego gremium jest prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer.

 

(bk)