8 kwietnia w Sali Senackiej rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata wręczył powołania członkiniom i członkom Uczelnianej Rady Kół Naukowych – nowego gremium, złożonego z pracowników i studentów PK. Celem URKN, utworzonej na mocy zarządzenia rektora PK (Zarządzenia nr 16 z 26 lutego br.), jest m.in. kształtowanie polityki rozwoju uczelnianych organizacji skupiających studentów i doktorantów, ze szczególnym uwzględnieniem kół naukowych oraz koordynacja działalności kół naukowych ze Strategią Rozwoju PK. Przewodniczącym Uczelnianej Rady Kół Naukowych został prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer.

Jak przypomniał podczas pierwszego posiedzenia Rady dr inż. Marek Bauer, na Politechnice Krakowskiej zarejestrowanych jest obecnie 98 kół naukowych, w których działa blisko 1500 studentów, a więc około 13 proc. studenckiej społeczności uczelni. URKN będzie wspierała ruch kół naukowych na PK. Do kompetencji jej członków, oprócz wymienionych powyżej, należy także rozwiązywanie bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem kół naukowych na PK, prowadzenie bieżącej kontroli aktywności kół naukowych na uczelni oraz nadzór nad poprawnością informacji zamieszczanych w ewidencji kół naukowych, czy przygotowanie informacji na temat działalności kół naukowych do sprawozdania rocznego rektora PK.

Stół prezydialny, w środku stoi i przemawia rektor PK prof. Andrzej Szarata, dwie osoby siedzą po jego lewej i po prawej stronie  Uczestnicy pierwszego posiedzenia URKN siedzą za stołami w Sali Senackiej  Za stołem prezydialnym stoi i przemawia prorektor Marek Bauer, pozostali uczestnicy siedzą

Uczelnianą Radę Kół Naukowych tworzą:

•  członkowie Rady Pełnomocników Dziekanów ds. Kół Naukowych, w skład której wchodzi 8 osób:

1) dr inż. arch. Farid Nassery (Wydział Architektury) – przewodniczący Rady Pełnomocników Dziekanów ds. Kół Naukowych,

2) dr Elżbieta Gajecka-Mirek (Wydział Informatyki i Telekomunikacji),

3) dr inż. Zbigniew Pilch (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej),

4) dr inż. Damian Wieczorek (Wydział Inżynierii Lądowej),

5) dr inż. Paweł Karbowniczek (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki),

6) dr inż. Bernard Twaróg (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki),

7) dr inż. Magdalena Malinowska (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej),

8) dr inż. Anna Boratyńska-Sala (Wydział Mechaniczny).

• członkowie Studenckiej Rady Kół Naukowych, którą tworzy 9 osób – pełnomocnik Samorządu Studenckiego ds. kół naukowych oraz przedstawiciele członków kół naukowych działających na PK:

1) Daria Łądkiewicz – przewodniczącą Studenckiej Rady Kół Naukowych; Koło Naukowe el-RAPPRO (Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej),

2) inż. Krzysztof Periy – Koło Naukowe Astro PK (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej),

3) inż. Kamila Stańczyk – Koło Naukowe el-RAPPRO (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej),

4) Jakub Kubica – Koło Naukowe Cosmo PK (Wydział Informatyki i Telekomunikacji),

5) inż. Karolina Jędrzejewska – Koło Naukowe Inżynierii Materiałów Budowlanych „Footprint” (Wydział Inżynierii Lądowej),

6) inż. Marianna Kuc – Koło Naukowe Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego Form&Function (Wydział Mechaniczny),

7) inż. Tomasz Jaróg – Koło Naukowe Krajobrazy ,,Landscapes’’ (Wydział Architektury),

8) inż. Dominika Wrzesień – Koło Naukowe Nanomateriały (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej),

9) inż. Katarzyna Sala – Koło Naukowe Materiałów Funkcjonalnych Smart-Mat (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki).

• przedstawiciele jednostek uczelni wspierających rozwój naukowy i zawodowy studentów oraz doktorantów:

1) mgr Monika Firlej (dyrektor FutureLab PK),

2) dr Maja Ziętara (kierownik Biura Karier),

3) mgr Agnieszka Gołąb (dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości PK),

4) mgr Anna Chmura (kierownik Działu Promocji),

5) mgr Marta Madej (Dział Spraw Studenckich, sekretarz Uczelnianej Rady Kół Naukowych).

Podczas pierwszego posiedzenia Uczelnianej Rady Kół Naukowych 8 kwietnia, jej przewodniczący dr inż. Marek Bauer wskazał jako wyzwania: utrzymanie i sukcesywne zwiększanie potencjału kół naukowych działających na Politechnice Krakowskiej, zintensyfikowanie współpracy kół naukowych z FutureLab PK, zwiększenie pozyskiwania środków zewnętrznych na projekty kół naukowych, wprowadzenie nowego rejestru kół oraz utrzymanie i rozwój programów motywujących studentów do pracy naukowej. Do 30 kwietnia mają też zostać powołane Wydziałowe Rady Kół Naukowych.

(bk, mas)

Fot. Jan Zych