Staż czy studia za granicą to dużo nowych wyzwań, ale też wiele korzyści. Taki wyjazd pozwala m.in. nabyć umiejętności cenione przez przyszłych pracodawców czy poznać kulturę i język innego kraju. Politechnika Krakowska oferuje liczne możliwości międzynarodowej mobilności studentów i to już od 1998 roku. Są one dostępne w ramach różnorakich umów oraz znanych programów, takich jak np. Erasmus+ czy przy wsparciu różnych instytucji.

 

 

Możliwość odbycia części studiów lub praktyki za granicą oferuje program Erasmus+. Wyjechać można do uczelni partnerskich, z którymi Politechnika ma podpisane umowy bilateralne (aktualna ich lista dostępna jest na stronie erasmus.pk.edu.pl). Program dzieli się na kilka sektorów, w których mogą uczestniczyć osoby z różnymi potrzebami edukacyjnymi i z różnych grup wiekowych. Podczas rekrutacji pod uwagę brane są wyniki w nauce (średnia ocen) oraz znajomość języka obcego, w którym prowadzone będą zajęcia. Studenci mogą zdecydować się na wyjazd długoterminowy na każdym poziomie studiów (od 2 do 12 miesięcy) lub krótkoterminowy (od 5 do 30 dni; wyjazd połączony jest z obowiązkową częścią wirtualną). Program Erasmus+ oferuje również studentom możliwość wyjazdu na praktyki do instytucji zagranicznych.

 

Studenci wyjeżdżając mogą wybrać uczelnię przyjmującą nie tylko z jednego z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, ale także z Turcji, Macedonii, Lichtensteinu, Norwegii i Islandii. Udział w Erasmusie jest wspaniałym doświadczeniem, które nie tylko podbija CV i pozwala wyróżnić się na rynku pracy, ale także uczy samodzielności, pozwala nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i znajomości na całe życie mówi mgr Daria Majka-Sitko, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus.

 

Osoby planujące wyjazd w ramach programu Erasmus+ powinny pamiętać, że rekrutacja odbywa się osobno na każdym wydziale i to właśnie na stronach wydziałowych mogą znaleźć informacje o kryteriach kwalifikacyjnych czy terminarze.

 

Dziewczyna z paszportem w ręku i dużym plecakiem patrzy na znajdujący się na płycie lotniska samolotKolejną możliwością mobilności studenckiej są wyjazdy na studia w ramach umów bilateralnych (poza programem Erasmus+). Rekrutacja dla studentów I i II stopnia odbywa się raz w roku – od 1 lutego do 31 marca. Zainteresowane nią osoby powinny wybrać uczelnię partnerską (lista dostępnych uczelni) oraz sprawdzić kryteria rekrutacji. W porozumieniu z koordynatorem wydziałowym studenci muszą dokonać wyboru przedmiotów, które zaliczą podczas pobytu na uczelni partnerskiej. Następnie wymagane dokumenty muszą złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej.

 

Studenci Politechniki Krakowskiej mogą skorzystać również ze stypendiów zewnętrznych oferowanych przez różne fundacje, organizacje i agencje. Umożliwiają one wyjazdy na studia częściowe, staże, wizyty studyjne czy szkoły letnie. Tego typu oferty można znaleźć na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Krakowskiej.

 

Do grona stypendiów zewnętrznych, z których mogą skorzystać studenci PK należą stypendia DAAD, czyli programu prowadzonego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej. Jest to stowarzyszenie niemieckich szkół wyższych, które oferuje np.: stypendia na wakacyjny kurs języka niemieckiego dla studentów, stypendia na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich czy stypendia na pobyty studyjne lub studia roczne dla absolwentów wszystkich kierunków. Wymianę studencką oraz naukową pomiędzy Polską i Niemcami wspiera również GFPS. Stowarzyszenie to oferuje stypendia na semestralne wyjazdy do uczelni niemieckich.

 

Studenci kierunków ścisłych i technicznych mogą skorzystać z programu rocznych praktyk Vulcanus in Japan. Oferuje on kurs języka japońskiego, ale też praktykę w wiodących firmach japońskich. Krótki wyjazd studencki do Japonii możliwy jest także w ramach programu MIRAI. Studenci mogą ubiegać się o udział w trzech grupach tematycznych: polityka i bezpieczeństwo, ekonomia i biznes, nauka i technika. 

 

Stypendia wyjazdowe oferuje również Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund), czyli organizacja utworzona przez rządy państw Grupy Wyszehradzkiej. Wyjazdy możliwe są na 1 lub dwa semestry nie tylko do jednego z krajów partnerskich Grupy Wyszehradzkiej, ale także do Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Kosowa, Mołdawii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii czy Ukrainy.

 

W 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainicjowało powstanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Działa ona na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki. Wzmacnia mobilność poprzez programy stypendialne dla studentów zagranicznych i polskich. Wymiany naukowe możliwe są w ramach programu CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies), a także w ramach współpracy dwustronnej Polski z innymi krajami. Program oferuje stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich, stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover” oraz stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów. O stypendia zagraniczne w ramach CEEPUS aplikować mogą studenci, studenci doktoranci i pracownicy naukowi. Pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez wyjazdy studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców możliwe są także zgodnie z postanowieniami międzyrządowych umów zawartych pomiędzy Polską a krajami biorącymi udział w programie Zawacka NAWA. Celem wyjazdów może być np.: odbycie studiów, stażu naukowego, wizyta naukowa (tj. krótki pobyt studyjny), uczestnictwo w szkole letniej języka i kultury kraju partnera (tj. letnie kursy językowe).

 

Doświadczenie zdobyte podczas pobytu na innych uczelniach to kapitał, który studenci mogą wykorzystać nie tylko w życiu zawodowy, ale i społecznym. Warto śledzić pojawiające się na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej informacje o możliwościach wyjazdowych. Co roku na Politechnice Krakowskiej odbywa się także Dzień Mobilności. Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Stanowiło ono okazję do tego, by zyskać wiedzę na temat programów wymian studenckich, stypendiów zagranicznych, możliwości studiów oraz staży i praktyk poza granicami Polski. Wiele informacji dotyczących międzynarodowej mobilności studentów można znaleźć również na stronach Stowarzyszenia IAESTE i organizacji ESN działających na Politechnice Krakowskiej. Na sole leży mapa, apart fotograficzny, kapelusz i rózne drobiazgi kojarzace się z podróżą. Ktoś palcem wskazuje wybrane miejsce na mapie.

 

Nowe możliwości w zakresie współpracy międzynarodowej Politechnika Krakowska zyskała stając się częścią sojuszu STARS EU, który posiada status Europejskiego Uniwersytetu. Jest on tworzony przez dziewięć uniwersytetów zewszystkich części Europy, a Politechnika Krakowska stanowi jedyną polską uczelnię w tym gronie. Sojusz dąży do tego, by wspólnie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata, takim jak zmiany demograficzne w starzejącym się społeczeństwie, ale też obejmującym następujące obszary: przedsiębiorczość, umiejętności cyfrowe, zmiany technologiczne i zrównoważony rozwój. Spotkania robocze sojuszu wciąż trwają. Członkowie STARS EU zapowiadają prace nad utworzeniem wspólnych kierunków studiów (zarówno licencjackich, jak i podyplomowych), promowanie wymian studentów między różnymi kampusami i kontynuowanie prac programowych w celu stworzenia mikropoświadczeń, a także stworzenie programów stażowych i współpracy międzyregionalnej.

 

STARS EU ALLIANCE to projekt, który wspiera studentów na wiele sposobów. Po pierwsze, reprezentanci społeczności studenckiej konsultują dokumenty i uczestniczą w zebraniach, na których opracowywane są koncepcje rozwijania uczelni partnerskich. Sesje grup roboczych organizowane są regularnie i dotyczą wielu aspektów funkcjonowania PK, w tym budowania programów edukacyjnych, realizowania projektów wymiany studenckiej, organizowania wydarzeń, udostępniania studentom infrastruktury informatycznej i badawczej konsorcjum, itp. W sesjach mogą uczestniczyć studentki i studenci reprezentujący każdą z uczelni partnerskich.

 

Społeczność studencka jest także głównym uczestnikiem programów i inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez konsorcjum – w tym m. in. intensywnych kursów kształcenia (BIP), szkół letnich i zimowych, konferencji studenckich, warsztatów itp.

 

Wreszcie, studenci oraz osoby studiujące w szkole doktorskiej mogą starać się o uczestnictwo w projektach, które nasze konsorcjum dopiero planuje – w tym np. w programach badawczych o charakterze międzynarodowym, interdyscyplinarnym czy międzysektorowym. W ramach tego rodzaju programów możemy organizować m. in pobyty stażowe i wzmacniać doświadczenie – zawodowe i badawcze – studentów i doktorantów naszej uczelni, a także razem z nimi planować opracowywanie innowacji i promowanie nauki na Politechnice i poza nią – mówi dr Justyna Małkuch-Świtalska z Centrum Wsparcia Projektów.

 

 

 

 

 

 

Fot. Canva