Wyjątkowe wydarzenie integrujące różne rodzaje infrastruktury już wkrótce odbędzie się na Politechnice Krakowskiej. Na kampusie przy ul. Warszawskiej w dniach od 23 do 25 kwietnia zostaną zorganizowane dni budownictwa infrastrukturalnego pod nazwą infraDAYS 2024 Expo & Multi Conference. Jak podkreślają organizatorzy jest to pierwsza w Polsce konferencja, która tak mocno integruje różne rodzaje infrastruktury, a dodatkowo połączona jest z wystawą produktów, technologii i rozwiązań wykorzystywanych w tym obszarze. Głównym organizatorem infraDAYS jest zespół infraTEAM, a współorganizacji podjęła się Politechnika Krakowska.

 

 

Celem konferencji jest pokazanie spójności problemów projektowania, budowy, utrzymania i zarządzania obiektami infrastruktury. Każda część infraDAYS będzie dotyczyć innego rodzaju infrastruktury i tym samym kolejno odbędą się: dzień drogowy i kolejowy, mostowy i tunelowy oraz hydro- i geotechniczny. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć udział w kilkunastu sesjach plenarnych i panelach dyskusyjnych, które odbędą się w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”. Oprócz tego na kampusie PK powstanie strefa Expo, w której będą znajdować się stoiska wystawców i partnerów wydarzenia prezentujących produkty i usługi z zakresu budownictwa infrastrukturalnego. Podczas infraDAYS zostaną po raz pierwszy wręczone statuetki w konkursie infraLIDER. Nagroda będzie przyznawana za najlepsze zrealizowane projekty drogowe, kolejowe, mostowe, tunelowe, hydrotechniczne i geotechniczne z lat 2020–2023.

 

Udział Politechniki Krakowskiej w tym wydarzeniu nie wiąże się tylko z użyczeniem kampusu. Podczas infraDAYS swoje referaty wygłoszą profesorowie ze znanych polskich uczelni technicznych, a wśród nich eksperci z Politechniki Krakowskiej: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz, prof. PK, dr hab. inż. Piotr Kozioł, prof. PK oraz dr inż. Krzysztof Radzicki.

 

Zielone tło ze zdjęciami twarzy prelegentów. 8 mężczyzn, każdy przy twarzy ma grafikę z flagą Polski: prof. Andrzej Szarata (Politechnika Krakowska), prof. Janusz Bohatkiewicz (Politechnika Krakowska), prof. Piotr Kozioł (Politechnika Krakowska), prof. Tomasz Siwowski (Politechnika Rzeszowska), prof. Marek Cała (AGH), prof. Kazimierz Gwizdała (Politechnika Gdańska), prof. Jan Winter (Politechnika Warszawska), prof. Marek Salamak (Politechnika Śląska)

 

Prelekcję wprowadzającą do infraDAYS i pokazującą potrzebę integracji różnych rodzajów infrastruktury wygłosi prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. Sesję drogową otworzy dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz, prof. PK, który jest m.in. jednym z kilku polskich członków Komitetów Technicznych PIARC oraz dyrektorem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Przedstawi on kierunki działań prowadzących do infrastruktury drogowej przyszłości. Inwestycje drogowe wymagają  bowiem nie tylko ciągłego monitoringu zmian jakie zachodzą w motoryzacji, a także muszą odpowiadać na takie wyzwania jak np. zmiany klimatu. Wprowadzenie do sesji poświęconej kolejom przygotuje dr hab. inż. Piotr Kozioł, prof. PK. W swoim wystąpieniu poruszy temat nowych technologii wzmacniających odporność elastycznych systemów transportowych.

 

Zielone tło, na górze nazwa wydarzenia, miejsce i data. Poniżej zaproszenie i grafiki podpisane: Road Day, Bridge Day, Rail Day, Geo Day, Hydro Day, Tunnel Day. Na samym dole logotypy organizatorów i partnerów.Drugi dzień konferencji będzie poświęcony tematyce mostów i tuneli. Sesję mostową podsumowaniem rządowego programu Mosty dla Regionów rozpocznie prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei sesję tunelową rozpocznie prof. dr hab. inż. Marek Cała z Akademii Górniczo-Hutniczej, który przedstawi stan realizacji projektów tunelowych w Polsce i wykorzystywane do tego różne technologie.

 

W trzecim dniu konferencji zostaną poruszone zagadnienia dotyczące infrastruktury hydro- i geotechnicznej. Tego, na czym polega współczesna hydrotechnika będzie można dowiedzieć się z referatu dr. hab. inż. Jana Wintera, prof. Politechniki Warszawskiej, który swoim wystąpieniem rozpocznie sesję hydrotechniczną. W ramach tej sesji zaplanowana jest także m.in. prelekcja dr. inż. Krzysztofa Radzickiego z Politechniki Krakowskiej pt. „Rozwój i wdrożenia innowacyjnych liniowych czujników monitoringu procesów destrukcyjnych w hydrotechnice i geotechnice”. O godzinie 11.00 rozpocznie się sesja geotechniczna, a wprowadzenia do niej dokona prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej. Poruszy on tematykę stanu obecnego i przyszłości geotechniki w inżynierii lądowej i morskiej.

 

Do udziału w infraDAYS organizatorzy zachęcają nie tylko ekspertów z branży budownictwa infrastrukturalnego, ale także studentów i doktorantów. Z myślą o nich została przygotowana specjalna oferta (w tym wyjątkowo efektowny konkurs budowy mostów z makaronu). Uczestnictwo w wydarzeniu jest dala nich okazją do poszerzenia swojej wiedzy w tematach związanych z różnymi rodzajami infrastruktury, a także szansą na nawiązanie cennych kontaktów biznesowych i rozwój zawodowy.

 

 

Szczegółowe informacje oraz agendę wydarzenia można znaleźć na stronie infradays.info.