W piątek 19 kwietnia br. Politechnika Krakowska po raz kolejny zaprosiła uczniów szkół ponadpodstawowych na Dzień Otwarty. Tym razem odbył się on wyłącznie w formie stacjonarnej, dzięki czemu przyszłe studentki i studenci mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji, ale też osobiście zobaczyć kampus przy ul. Warszawskiej 24 oraz mieszczące się tutaj sale dydaktyczne i laboratoria, a także wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach, grach i pokazach. 

 

Duża grupa ludzi. Na pierwszym planie młoda kobieta w różowej koszulce opowiada coś dwóm licealistkom

 

Główna część Dnia Otwartego odbywała się koło Galerii Gil, gdzie stanął ogromny ekran LED oraz scena, na której rozmawialiśmy z pracującymi i studiującymi na PK osobami o ich doświadczeniach. Wokół sceny ustawione zostały także dwie komfortowe strefy relaksu oraz strefa gastro. Pierwszym punktem wydarzenia była rozmowa z inż. Dominiką Wanat oraz z mgr inż. Dagmarą Słotą, które w tym roku są ambasadorkami akcji „Dziewczyny na Politechniki” organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Politechnika Krakowska od kilku lat aktywnie wspiera tę kampanię, a w tym roku, dzięki w pełni stacjonarnej formule dnia otwartego, uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mieli okazję nie tylko wysłuchać rozmów z naukowczyniami i studentkami z PK, ale też poznać je osobiście. W kolejnym panelu dyskusyjnym wzięły udział naukowczynie z Politechniki Krakowskiej: dr inż. Anna Romańska (WIEiK), dr inż. Izabela Tylek (WIL), dr hab. inż. Anna Szafarczyk, prof. PK (WIŚiE) i dr inż. Małgorzata Miastkowska (WIiTCh). Prowadzący Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji rozmawiał ze swoimi Gościniami m.in.: o największych wyzwaniach, z jakimi kobiety stykają się w świecie technicznym, ale też o pozytywnych trendach – wciąż wzrastającym odsetku kobiet zajmujących się naukami technicznymi oraz panującym w środowisku wzajemnym wsparciu. W drugim panelu głos oddaliśmy naszym studentkom i doktorantkom. Sandra Kiwior (WIiT), Wioleta Łoś (WM), dr inż. Agnieszka Żyra (WM), mgr inż. Beata Szreniawa (SDPK) oraz mgr inż. Agnieszka Bąk (SDPK) opowiedziały o swoich doświadczeniach ze studiów na PK z punktu widzenia równości płci.

 

Scena w plenerze. Na scenie na szarych fotelach siedzi mężczyzna i pięć młodych kobiet.

 

W programie nie mogło zabraknąć także, budzącego w ostatnich latach spore kontrowersje, tematu femiantywów. Tę część razem z Bartłomiejem Krystyńskim poprowadziła Jonna Skowrońska z Działu Promocji PK. W rozmowie aktywnie uczestniczyli także uczestnicy wydarzenia, dla których przygotowaliśmy krótki quiz polegający na tworzeniu żeńskich nazw zawodów. Wyzwanie nie stanowiło dla naszych gości żadnego problemu. – Jestem pozytywnie zaskoczona tym, że pokolenie obecnych licealistów swobodnie i bez problemów stosuje feminatywy – mówi koordynatorka akcji „Dziewczyny na Politechniki” z PK, mgr Joanna Skowrońska – Stosowanie żeńskich form jest ważne z punktu widzenia społecznego. Pomagają wzmacniać skojarzenia z kobietami jako przedstawicielkami danych specjalności. Dzięki temu mogą się one częściej identyfikować z danymi zawodami i w przyszłości będą widziały w nich potencjalną ścieżkę swojej kariery – dodaje.

 

Kampus uczelni. W tle duży ekran led, przed którym soi dużo ludzi. Część siedzi na kolorowych leżakach. Jedzą watę cukrową.

 

Po tej części nastąpiła krótka przerwa, w czasie której czas naszym gościom umilała muzyka grana przez Radio Nowinki. Następnie na scenie ponownie zasiadła Sandra Kiwior oraz jej koledzy z Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej – Bartek Szczygieł i Kuba Zwijacz – którzy opowiedzieli o najpopularniejszych eventach organizowanych przez Samorząd: „Adapciaku”, Rajdzie PK i Czyżynaliach. 

 

Odwrócony tyłem mężczyzna w żółtej koszulce rozmawia z dwójką licealistów - chłopcem i dziewczyną. W tle wiele ludzi. Stoisko z robotami i maszynami. Młoda uśmiechnięta kobieta trzyma w dłoniach kolby z kolorowymi płynami

 

Nie były to jedyne atrakcje przygotowane w tym dniu. W Galerii Gil na uczestników tradycyjnie już czekały stoiska wydziałów i Szkoły Doktorskiej PK, Działu Promocji, Działu Współpracy Międzynarodowej, Działu Kształcenia oraz organizacji studenckich: Samorządu Studenckiego, Niezależnego Związku Studentów PK, Erasmus Students Network i Zrzeszenia Studentów z Niepełnosprawnościami. Jak zawsze też, wydziały otworzyły dla zwiedzających swoje drzwi i przygotowały liczne warsztaty oraz pokazy, a w hali Laboratorium Badawczego Materiałów i Konstrukcji Budowlanych zaprezentowały się koła naukowe i grupy projektowe FutureLab PK. Goście wydarzenia mogli m.in. zobaczyć jak wyglądają zajęcia z projektowania architektonicznego i wziąć udział w akcji sadzenia roślin, dowiedzieć się dlaczego euro świeci oraz jak działają mosty. Dział Promocji wraz z pozostałymi jednostkami przygotował dla uczestników grę miejską „Wyzwanie dla inżyniera”, polegającą na wykonywaniu zadań i zdobywaniu za nie naklejek. Każda osoba, która zebrała komplet odznak, otrzymywała nagrodę w postaci przygotowanych specjalnie na tę okazję upominków.

 

Młoda uśmiechnięta kobieta w białym kasku

 

Dni otwarte na Politechnice Krakowskiej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - zarówno te prowadzone w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej. Tak też było w tym roku. Kampus przy ulicy Warszawskiej odwiedziło wiele uczennic i uczniów z całej Polski. Dla osób zainteresowanych studiami takie wydarzenie to doskonała okazja, aby zwiedzić uczelnię, jej wydziały i laboratoria, dowiedzieć się więcej o kierunkach studiów, warunkach rekrutacji oraz możliwościach rozwoju. To także szansa na nawiązanie znajomości ze studentkami i studentami i lepsze poznanie środowiska akademickiego, dzięki czemu pierwsze dni po rozpoczęciu studiów będą o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. 

 

na stole stoją kolby chemiczne z kolorowymi płynami Starszy mężczyzna uśmiecha się do zdjęcia. Na stoliku przed nim leżą różne techniczne urządzenia Pomieszczenie pełne ludzi. Na pierwszym planie licealista pochyla się nad stołem i rozwiązuje jakieś zadanie.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

W tym roku na kandydatów na studia I stopnia czekają trzy nowe kierunki, które poszerzą ofertę dydaktyczną Politechniki Krakowskiej w roku akademickim 2024/2025: biotechnologia przemysłowa na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz informatyka materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Także oferta studiów II stopnia zostanie powiększona o kierunek energetyka jądrowa, który powołany zostanie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Pełną ofertę kierunków studiów I i II stopnia na Politechnice Krakowskiej można znaleźć na stronie Portalu Rekrutacyjnego

 

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA

 

(J. S.)

 

Zdjęcia: Jan Zych