Na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2024 po raz kolejny nie zabrakło przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. W tym roku uczelnię reprezentowały mgr inż. Karina Niziołek, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec. Podczas wystawy doktorantka Szkoły Doktorskiej PK zaprezentowała rozwiązanie pt.: „Sposób otrzymywania hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych i hybrydowy nośnik substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych” i otrzymała brązowy medal w kategorii M.

Młoda dziewczyna pozuje do zdjęcia prezentując dyplomy i medal. W tle ścianka z nazwą wystawyOpracowany przez mgr inż. Karinę Niziołek i zespół z nią współpracujący sposób wytworzenia oraz hybrydowy nośnik substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych może znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie i farmakologii jako inteligentny system dostarczania leków. Rozwiązanie to zostało nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie „Student-Wynalazca” organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską pod patronatem Ministerstwa Nauki. W XIV edycji tego konkursu mgr inż. Karina Niziołek wraz z zespołem z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki zdobyła jedną z 5 głównych nagród, a także dwa wyróżnienia specjalne - Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (więcej o wynlazku i konkursie „Student-Wynalazca” w artykule „Nagroda dla doktorantki PK - za hybrydowy nośnik leków przeciwnowotworowych”).

Zwycięzcy konkursu „Student-Wynalazca” swoje osiągnięcia mogli przedstawić podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Za zaprezentowanie wynalazku " Method of obtaining hybrid carrier of active substances belonging to the group of anticancer drugs and hybrid carrier of active substances belonging to the group of anticancer drugs" mgr inż. Karina Niziołek otrzymała srebrny medal w kategorii M: „Medicine - Surgery - Orthopaedics - Material for disabled”. Dodatkowo wynalazek zdobył nagrodę specjalną "Thailand award for the best international invention & innovation" przyznawaną przez National Research Council of Thailand.

Wyjazd do Genewy stanowił dla przedstawicielek Politechniki Krakowskiej okazję do wielu biznesowych rozmów. Wynalazek mogły przedstawić m.in. Patrycji Czubkowskiej, zastępcy prezesa Urzędu Patentowego RP oraz Zbigniewowi Czechowi, ambasadorowi i stałemu przedstawicielowi RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Z wynalazkiem zapoznał się także Habip Asan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Nad politechnicznym rozwiązaniem, które zostało zaprezentowane na Międzynarodowej Wystawie w Genewie pracował zespół złożony z doktorantek SD PK i naukowczyń Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki w składzie: mgr inż. Karina Niziołek, mgr inż. Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak–Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK oraz dr inż. Agnieszka Tomala. Wynalazek ten został realizowany w ramach projektu "Kompozytowy nośnik substancji aktywnej", konkurs TRL 4.0, realizowanego przez Centrum Transferu Technologii PK w ramach programu MNISW "Inkubator Innowacyjności 4.0".

Na zdjęciu: mgr inż. Karina Niziołek / fot. materiały prywatne