Informatyka, automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, architektura, gospodarka przestrzenna, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, transport - te kierunki cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej podczas rekrutacji na rok akademicki 2015/2016.

Kandydaci na Wydział Architektury już znają wyniki rekrutacji, listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia i zakwalifikowanych na listy rezerwowe na pozostałych wydziałach zostaną ogłoszone 14 lipca. Trwa jeszcze rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia oraz studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia.

Na rok akademicki 2015/16 Politechnika Krakowska przygotowała 3310 miejsca na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów było 25 kierunków studiów.

Największym zainteresowaniem kandydatów cieszyła się informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiega się tu 5,7 kandydatów. Informatyka jest także w czołówce popularności na dwóch innych wydziałach PK, na których jest prowadzona. Na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na informatykę chce się dostać 4,8 kandydatów na miejsce, na  Wydziale Mechanicznym na informatykę stosowaną przypada 4,5 kandydata.

W czołówce, jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, są też: automatyka i robotyka (4,3 os./miejsce), inżynieria biomedyczna (4,1), architektura (3,5), gospodarka przestrzenna (3,8), mechanika i budowa maszyn (2,8), transport (2,8), budownictwo (2,1).

W liczbach bezwzględnych najwięcej kandydatów aplikowało na kierunki: informatyka (ponad 1400 osób, kierunek prowadzony na trzech wydziałach), budownictwo (ponad 1200 osób na dwóch wydziałach), architektura, mechanika i budowa maszyn, transport (na dwóch wydziałach), automatyka i robotyka, elektrotechnika, technologia chemiczna, inżynieria środowiska, inżynieria biomedyczna.

Podczas elektronicznej rekrutacji uczelnia przyjęła 7600 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych I stopnia. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej kandydat mógł wybrać jeden kierunek podstawowy i jeden alternatywny, a ogólnie kandydaci na PK mogli dokonać rejestracji na maksymalnie dwa kierunki podstawowe (opłatę rekrutacyjną należało wtedy wnieść za każdy z nich). Zdecydowana większość kandydatów dokonała rejestracji na jeden kierunek podstawowy. Średnio o jedno miejsce na PK aplikowało 2,3 kandydata.

Zostały już ogłoszone listy zakwalifikowanych do przyjęcia na Wydział Architektury PK. We wtorek, 14 lipca 2015 r., nastąpi ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia i osób umieszczonych na listach rezerwowych na pozostałych wydziałach (poza kierunkiem inżynieria wzornictwa przemysłowego, tu ogłoszenie list - 20 lipca). Od 15 do 22 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne będą przyjmować dokumenty od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. 23 lipca ogłoszone zostaną ostateczne listy przyjętych i listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia z list rezerwowych.

Rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia (860 miejsc) i studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia (1400 miejsc) na Politechnice Krakowskiej wciąż trwa. W sumie w letniej rekrutacji PK oferuje 5588 miejsc na wszystkich rodzajach i stopniach studiów.

Jeśli po pierwszej turze rekrutacji zostaną jeszcze wolne miejsca, na przełomie sierpnia i września odbędzie się dodatkowy nabór na studia. Wykaz kierunków dysponujących wolnymi miejscami umieszczany jest w serwisie rekrutacja.pk.edu.pl zazwyczaj na początku sierpnia.