Przedmiotem projektu jest opracowanie narzędzia informatycznego służącego do wspierania procesów decyzyjnych w obszarze projektów integrujących instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii z podziemnymi magazynami gazu w kawernach solnych. W ramach projektu realizowane są następujące prace badawczo-rozwojowe:

  • Opracowanie koncepcji i struktury modelu szacowania inwestycji w magazynowanie i infrastrukturę oraz rekomendacji działania na rynku energii.
  • Opracowanie modelu matematycznego zintegrowanego systemu opartego na sieci gazu ziemnego i sieci energii elektrycznej, uwzględniającego dwukierunkową konwersję energii.
  • Opracowanie modułu służącego do doboru urządzeń i oceny ich wpływu na pracę zintegrowanej sieci gazu ziemnego i sieci elektroenergetyczne.
  • Weryfikacja opracowanych modeli matematycznych zaimplementowanych w stworzonym narzędziu informatycznym wspierającym proces decyzyjny wykonania projektu integracji OZE z podziemnym magazynem gazu w kawernach solnych.
  • Implementacja opracowanych modeli do aplikacji informatycznej.

 

Rezultatem projektu będzie aplikacja informatyczna umożliwiająca ocenę różnych scenariuszy integracji OZE z podziemnym magazynem gazu w kawernach solnych.

 

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA (Numer naboru: 4/4.1.1/2019 projekt nr: POIR.04.01.01-00-0041/19).

 

Projekt jest realizowany w konsorcjum naukowo-badawczym. Liderem projektu jest Politechnika Krakowska a konsorcjantem merytorycznym Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energiią PAN. Partnerem przemysłowym jest PGNiG oraz przedsiębiorstwo TwinIO Energy Sp. z o.o.

 

Okres realizacji projektu: 1.10.2021 r. – 30.09.2023 r.